Operasyonlar boş yere çıktı! Sus pus kaldılar

Türkiye’ye yönelik algı operasyonları yine boşa çıktı. Dolar 5 haftanın dibini gördü. Hazine ihalelerine 3 kattan fazla talep geldi. Yabancı sermaye girişi 17 ayın zirvesine ulaştı

Operasyonlar boş yere çıktı! Sus pus kaldılar
Operasyonlar boş yere çıktı! Sus pus kaldılar Berkant Akkaya

Tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi saldırılarını yaşadığı 2016'da bile yılın birincil 9 ayında yüzde 2.2 artış başarısı belirten Türkiye, milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşlarının mesnetsiz bir şekilde gerçekleştirdikleri anekdot indirimlerine rağmen yatırımcıların alaka odağı olmaya devam ediyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEN TARİHİ CEVAP

Türkiye'ye işlem yapmaya kalkanlara ve yıkım tellallarının bu tarihi saldırısına Türkiye ekonomisi gücü ve direnciyle tarihi bir yanit verdi. Küresel tehlike iştahındaki artışın da desteğiyle dolar dün 3.64 TL'nin altına gerileyerek 5 haftanın asgari seviyesini görürken, Hazine'nin gerçekleştirdiği 9 yıl vadeli devlet tahvili ihalesine 3 kat önerge geldi. Keza, Merkez Bankası göre dün açıklanan Ödemeler Dengesi verilerine tarafından, aralık ayında ilk elden tanıdık olmayan sermaye girişi 1 milyar 991 milyon dolarla 17 ayın zirvesine çıktı.

3 HAFTADA YÜZDE 7.5 DÜŞÜŞ

Merkez Bankası'nın para politikasında sıkı duruşu devam ettirmesi ve gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik büyüyen tehlike iştahı, Türk Lirası'nı dün kendi liginde dolar karşı en iyi performansı belirten para birimleri listesine soktu. TL, dolar aleyhinde yüzde 1'e yakın layık kazandı. Dolarda 27 Ocak'tan bu yandan yaşanan düşüş yüzde 7.5'e ulaştı. Euro da dün 3.88 TL'nin altını geriledi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jannet Yellen'in açıklamalarının piyasaların istikamet tayininde etkili olacağını belirten analistler, Fed'in bu yıl 2 faiz artırımı planından vazgeçmeyeceği görüşünde. Son bir aydır Türk Lirası'nda dolara karşı bir güçlenme görüldüğüne dikkat çeken İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, "Dolar kuru yukarı tepkiler yapsa da bu tepkiler fazla sınırlı kalıyor. Aynı zaman içerisinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde de ılımlı bir hava görmekteyiz. Bu da dolar kurundaki gevşek seyri destekledi. Dolarda 3.67 yakından takip ettiğimiz kritik bir takviye seviyesi olurken, bu seviyenin kırılması 3.55-3.60 bölgesine içten gerileme potansiyelini artırabilir" dedi.

3.5 LİRAYA KADAR GERİLEYEBİLİR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise, son 1 ve 5 günlük artan ülke kurları eğiliminin TL'nin iyi performans gösteren para birimlerinden birisi olduğunu gösterdiğini belirterek, "3.65'in aşağısına görülebilecek sarkmalarda kurun 3.60 seviyesine kadar çekilebileceğini düşünüyorum. 3.60'ın aşağı bir kırılma yaşanır ise aşağı yönü olan hareket alanı azıcık daha geniş olacak ve 3.50'ye dürüst gerileme görülebilecek" değerledirmesinde bulundu.

DOLAR DÜŞTÜ FACIA TELLALLARI SUS PUS KALDI

2017 baharından itibaren Türkiye'nin her alanda şaha kalkmaya devam edeceğini bildiren Başbakan Binali Yıldırım, "Havaların ısınmasıyla birlikte ekonomide de demokraside de ülkemizin bacak bağlarının hepsinden kurtulmuş olacağız" dedi. AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, hakiki sektörü faiz baskısı aşağıda ezmeden döviz kurları konusunda bir takım adımlar attıklarını hatırlatarak, mali disiplinden asla taviz vermediklerini söyledi.

OYNAKLIK GEÇİCİ

Döviz kurlarında birkaç hafta için yaşanan hareketlenmenin ardındaki bir takım çevrelerin kıyameti kopardığını şimde ise yüzde 7-8'lik bir iniş yaşandığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "Battık, batıyoruz diyen facia tellalları sus-pus, hiç sesleri çıkmıyor. Küresel dalgalanmalarla başlayan döviz kurundaki oynaklık geçicidir, etkileri fazla fakat çok sınırlı kalacaktır" diye konuştu.İHALEYE ISTEK YAĞDI FAİZ İNDİ

Türk Lirası varlıklarına olan artı alaka Hazine'nin dün gerçekleştirdiği 9 sene vadeli devlet tahvili ihalesine de yansıdı. 11 şubat 2026 vadeli tahvilin yeniden ihracı öncesinde Rekabetçi Olmayan Teklif'lerde (ROT) satış 609.6 milyon TL, öneri 2 milyar 771 milyon TL oldu. İhalede ise 3 milyar 370 milyon liralık teklife karşılık 1 milyar 244 milyon TL'lik satmak yapıldı. Toplam önerge, 6.1 milyar TL ile satışın katını geçti. İhalede faiz ise, yüzde 10.86 oldu. Aynı tahvilin 3 Ocak'taki ihracında faiz yüzde 11.67 olmuştu. Hazine'nin faiz yükü önceki yaklaşık 25 milyon TL azaldı.

TÜRK LİRASI DEĞER KAZANACAK

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, dolar/TL seviyesini etkileyen iç ve dış dinamiklerin 2-3 ay içerisinde netlik kazanmasıyla kurun stabilize olacağını ve Türk Lirası'nın (TL) değer kazanacağını söyledi. Fuat Erbil, global ekonomide belirsizliğin devam ettiğini belirterek, "Bizim beklentimiz ABD Merkez Bankası'nın bu sene 2 faiz artırımı yapması" dedi. Asıl hissedarları İspanyol BBVA'nın Türkiye'de bulunmaktan memnun olduğunun altını çizen Erbil, "Türkiye'ye inanıyorlar. Gelişen Türkiye ile büyümeyi istiyorlar. Bunu her defasında söylüyorlar" diye konuştu. Erbil, tanıdık olmayan banka temaslarında, Türkiye'ye görünüm anlamında en ufak bir sıkıntının olmadığını söyledi.

DOĞRUDAN ANAPARA GİRİŞİNDE REKOR

Türkiye'nin pozitif ayrışmaya başlamasının en esas göstergelerinden biri de doğrudan yabancı anapara girişindeki rekor çoğalma oldu. Türkiye'ye doğrudan tanıdık olmayan yatırım, Aralık 2016'da1 milyar 991 milyon dolar ile son 17 ayın zirvesini gördü. 2016'daki 6 milyar 724 milyon dolar tutarında ilk elden yatırımın yüzde 30'uaralıkta yapıldı.

kurdistan kurds ocalan news turkey
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı