El Bab'da sıcak çatışma! TSK'dan yorumlama geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), El Bab'da büyük ölçüde kontrol sağlandığını, harekatın meskun mahalde devam ettiğini açıkladı.

El Bab'da sıcak çatışma! TSK'dan yorumlama geldi
El Bab'da sıcak çatışma! TSK'dan yorumlama geldi Berkant Akkaya

TSK'dan son dakika açıklaması: "Saat 09:10 sularında bomba yüklü vasıta, yanına desteğe gelen DEAŞ teröristleriyle beraber (8-10 kişi) El Bab güneyindeki geçici üs bölgemize saldırma teşebbüsünde bulunmuş; dış hatta nöbet tutan kahraman ÖSO mensuplarınca yoğun olarak ateş altına gücenmiş, yaya olarak etrafında desteğe gelen ve üzerlerinde canlı bomba yeleği bulunan 8 terörist öldürülmüş; ama aracın teröristlerce (araç içi tahmini 2 terörist) infilak ettirilmesi sonucu 7 ÖSO mensubu şehit olmuştur. Bombalı vasıta üs bölgemizin uzağında infilak ettiği için üs bölgesinde yer alan unsurlarımız bundan etkilenmemiştir"

TSK'dan yapılan izah etme şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ ilk olarak almak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek sınır güvenliğimizi artmak ve Koalisyon Güçlerine destek devretmek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “FIRAT Kalkanı Harekâtı” ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde bulunan Yasal Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir. 

15 Şubat 2017 günü saat 07.00’ye değin meydana gelen gelişmeler:

BÜYÜK ÖLÇÜDE TEFTIŞ SAĞLANDI

Rakip unsurlardan oluşan Özel Tahsis Güç Grupları kadar, karadan ve havadan yapılan yoğun alev desteği ile büyük ölçüde denetleme sağlanan Bab meskûn mahallinin DEAŞ unsurlarından temizlenmesine karşın harekât devam etmektedir.  Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki topçu ve diğer alev takviye vasıtaları ile 194 DEAŞ TÖ hedefine atış yapılarak, barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta yoklama tesisleri, silah ve araçları baskı altına küskün; Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar kadar da 30 DEAŞ TÖ hedefine karşın düzenlenen hava harekâtları sonucunda, teröristlerce barınma maksatlı kullanılan 16 bina, 3 karargâh binası, 1 bombalı araç, 10 savunma mevzii ve 1 tabanca deposu yıkım edilmiştir.

17 DEAŞ'LI TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Yapılan topçu atışları, icra edilen hava harekâtı ve meydana gelen çatışmalarda unsurlarımızca tespit edilebilen toplam 17 DEAŞ TÖ mensubu etkisiz hâle getirilmiştir.

2 CANLI BOMBA ÖLDÜRÜLDÜ

Bab meskûn mahallinin güneyinde canlı bomba eylemi gerçekleştirmeye çalışan 2 DEAŞ mensubu terörist de etkisiz ülkü getirilmiştir.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI...

HENÜZ saat 09:10 sularında BOMBA YÜKLÜ BİR ARAÇ, yanında desteğe gelen DEAŞ teröristleriyle beraber (8-10 kişi) El Bab güneyindeki geçici üs bölgemize saldırma teşebbüsünde bulunmuş; dış hatta nöbet tutan kahraman ÖSO mensuplarınca yoğun olarak ateş altına küskün, olarak etrafında desteğe gelen ve üzerlerinde canlı bomba yeleği bulunan 8 terörist öldürülmüş; ama aracın teröristlerce (vasıta içi tahmini 2 terörist) infilak ettirilmesi sonucu 7 ÖSO mensubu şehit olmuştur. Bombalı araç üs bölgemizin uzağında infilak ettiği için üs bölgesinde yer alan unsurlarımız bundan etkilenmemiştir. 

3 ASKER YARALANDI

Harekat sırasında, diğer bir bölgede Kirpi aracımızın devrilmesi sonucu 3 kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmışlar ve derhal hastaneye sevk edilmişlerdir. 

Terör örgütleri göre kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın hasar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir. 

DHA: 5 YARALI ASKER KİLİS'TE 

Türk Silahlı Kuvvetleri göre başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın 176 gündür sürdürüldüğü Suriye'nin El Bab bölgesinde 5 Türk askeri yaralandı. Ayrıntısı bilinmeyen olayda yaralanan askerler, araçlarla hudut hattına getirildi ve sonra ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. Ivedi serviste tedaviye alınan askerlerin afiyet durumlarının iyi olduğu belirtildi.

el bab son dakika irc abdullah ağar güncel haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.