AYM CHP'nin 9 başvurusunu esastan görüşecek

Anayasa Mahkemesi, iptal ve yürütmeyi durdurma talebiyle yaptığı 9 başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.

AYM CHP'nin 9 başvurusunu esastan görüşecek
AYM CHP'nin 9 başvurusunu esastan görüşecek Berkant Akkaya

Tüzük Mahkemesi (AYM), CHP'nin, belirtilmiş koşullar aşağıda KPSS şartı aranmaksızın özel harekat polisi ve hoca alımına ilişkin kanun hükümlerinin de bulunduğu bir takım düzenlemelere karşın iptal talebiyle yaptığı 9 başvuruyu esastan görüşecek.

Yüksek Duruşma, CHP'nin laf konusu düzenlemeleri de taşıyan kanun hükümlerine yönelik iptal başvurularının birincil incelemesini tamamladı.

CHP, KPSS şartı aranmaksızın özel harekat polisi alımını düzenleyen 6757 sayılı Kanun ile öğretmen alımını düzenleyen 6758 sayılı Kanun'un bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

CHP tarafından, 6756 sayılı Doğaüstü Hal Zarfında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesi Hakkında Kanun ile 6761 sayılı Kamu Parasal Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı hükümlerinin de iptali istenmişti.

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu'nu da Anayasa Mahkemesine içeren CHP, 6755 sayılı Mucizevi Hal Dahilinde Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun ve 6763 sayılı Suç Oluşturan Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerine ilişkin iptal talebinde bulunmuştu.

CHP, keza 6764 sayılı Ulusal Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun'un bir takım hükümlerinin de iptalini istemişti.

Başvurularla ilgili ilk incelemesini yapan Yüksek Duruşma, bir eksiklik tespit etmeyerek, laf konusu 9 başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.

Kanunlara karşın iptal istemi, sonra belirlenecek bir günde esastan görüşülecek, yürürlüğünün durdurulması talebi de çözümleme aşamasında karara bağlanacak.

türkiye haberler başvurusunu haber aym
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.