Özgecan’dan Sonra 700 Kadın Öldürüldü; 'Özgecan Yasası' ise Meclis Raflarında Bekletiliyor

Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesinin üzerinden iki yıl geçti. Kadın örgütlerinin verilerine göre; o günden bu yana 700 kadın daha şiddete maruz ka...

Özgecan’dan Sonra 700 Kadın Öldürüldü; 'Özgecan Yasası' ise Meclis Raflarında Bekletiliyor
Özgecan’dan Sonra 700 Kadın Öldürüldü; 'Özgecan Yasası' ise Meclis Raflarında Bekletiliyor

Özgecan Aslan'ın barbarca katledilmesinin üzerinden iki sene geçti. Bayan örgütlerinin verilerine göre; o günden bu yanlamasına 700 bayan daha şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti. Türk Suç Oluşturan Kanunu'nun cinsel hücum suçlarını aranjör 102. Maddesindeki, 'iyi hal ve haksız kışkırtma' indirimlerinin kaldırılmasını öngören ve kamuoyunda 'Özgecan Yasası' olarak tanıdık düzenleme ise Meclis raflarında beklemede. 

Türkiye'yi ayağa kaldıran cinayetin üzerinden bütün iki yıl geçti. 11 Şubat 2015 tarihinde 19 yaşındaki Özgecan, bindiği minübüsün şoförünün tecavüz girişimine direndiği için hunharca katledilmişti. 

Özgecan’ın babası Mehmet Aslan, son iki yılın kendileri açısından çok zor geçtiğini söylüyor.

'Biz ailecek öldük'

DW Türkçe'den Başak Demir'in haberine tarafından; hiçbir insanın böyle bir acıya tedbirli olamayacağını vurgulayan baba Aslan, ailesinin Özgecan cinayetinden sonraki durumu için ise şunları kaydediyor:

"Biz ruhsal ve bedenen çökük bir vaziyetteyiz. Biz kırılmanın ötesinde yandık. Kül olduk. Baştan geriye dönüp eskisi gibi yaşamamız, nefes almamız, düşünmemiz, gülmemiz mümkün değil. Yapamıyoruz. Olmuyor da zaten. Bu anlamda biz ailecek öldük, komple hepimiz öldük."

Özgecan adına koymak istediği eğitim ve rehabilitasyon merkezi bürokratik engellere takıldı

Mehmet Aslan psikoloji okuyan kızı Özgecan’ın hayalini gerçekleştirerek bu toplumsal desteğe bir nevi karşılık tahsis etmek istemiş. Özgecan Aslan adına bir eğitim ve rehabilitasyon merkezini hayata devretmek için Mersin’de Özgecanlar Derneği’ni kurmuş.

Oysa ardı arkası kesilmeyen bürokratik engeller sebebiyle proje hala hayata geçirilememiş. Bu engeller, Mehmet Aslan’da devletin bu merkezi kurmasını istemediği inancını doğurmuş.

Aslan "Dernek üzerinden, STK üzerinden bir bireysel gelişim merkezi ile bir rehabilitasyon merkezi işletmekle, olur ya 'başka kadınlara ve devlete faydam olabilir' diye düşündüm lakin devlet bunları yapmamı istemiyor. 'Sen bunları yapma, bu devletin görevi. Sen yaparsan bunları, devlet rencide edilmiş olur, devletin önüne geçmiş olursun' dediler' diye aktarıyor.

Özgecan'dan sonra 700 kadın, 2017'nin ocak ayında ise 37 kadın katledildi

Ama Özgecan cinayeti Türkiye'de işlenen son bayan cinayeti olmadı. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine tarafından, Özgecan cinayetinin ardındaki 700'ye yakın bayan cinayete kurban gitti, yalnızca 2017 yılının ocak ayında 37 kadın öldürüldü.

2010 - 2016 yılları aralarında kadın cinayeti verileri

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav hükümetin 2011 yılında kadına karşısında güçlü olarak mücadelede gösterdiği istikrarlı tutumun da kadın cinayetlerinin sayısında gerilemeye yol açtığını savunuyor. 

Kav, Ailenin Korunması ve Kadına Karşısında Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 sayılı yasadaki hazırlıkların yapıldığı ve kamuoyunda sık sık gündeme geldiği 2011 yılında kadın cinayetlerinin önemli ölçüde bir düşüş gösterdiğine uyarı çekiyor. 2011 yılında işlenen 121 bayan cinayeti, son 6 yılın en az suç oluşturan oranına işaret ediyor. Oysa Kav'a tarafından bu davranış diğer dönemlerde gösterilmediği için cinayet sayısı yıllar içinde yükselerek ilerliyor.

'Özgecan Yasası' Meclis gündemine alınmadı

Yaklaşık 5 yıl önce bayan örgütleri ve milletvekillerinin ortak çalışması ile Meclis’e sunulan ve Türk Cinayet Kanunu’nda haksız tahrik, iyi hal ve pişmanlık başlığı ile faile verilen cinayet indirimlerinin kaldırmasını öngören öneri, Özgecan cinayeti ile her yerde gündeme gelmiş ve 'Özgecan Yasası' olarak anılmaya başlanmıştı. Bu yasa teklifini farklı partilerden çoğu milletvekili bambaşka dönemlerde Meclis Başkanlığı’na sunmuştu. Oysa önerge, senelerdir Meclis gündemine alınmadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!