Ankara Katliamı'nın Simgesi Öğretmen Mahkemede Konuştu: 'Barış Niye Lazım Biliyor musun Suphi?

Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısının simgesi haline gelen fotoğrafta yer alan kişi İzzettin Çevik, bugünkü duruşmada ifade verdi. İfadesin...

Ankara Katliamı'nın Simgesi Öğretmen Mahkemede Konuştu: 'Barış Niye Lazım Biliyor musun Suphi?
Ankara Katliamı'nın Simgesi Öğretmen Mahkemede Konuştu: 'Barış Niye Lazım Biliyor musun Suphi? Berkant Akkaya

Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısının simgesi haline gelen fotoğrafta bulunan kişi İzzettin Çevik, bugünkü duruşmada açıklama verdi. İfadesinde sanığa ismiyle seslenen Çevik, "Barıştırma niye lazım biliyor musun Suphi? Sizin çocuklarınız için gerekli. Benimle helalleşeceksiniz. Benimle nasıl helalleşeceksiniz biliyor musunuz? Mahkemeye asistan olacaksınız, adalete muavin olacaksınız. Bu işte kimin parmağı varsa vereceksiniz" diye konuştu...

Fotoğraf: Tümay Berkin | Reuters

Ankara katliamı davası dördüncü gününde, katliam tanıklarını ve ailelerinin ifadeleriyle devam diyor...

Katliamla ilgili 36 sanığın yargılandığı davaya Ankara 4. Ağır Canice Mahkemesi'nde devam edildi. 

Duruşmaya, saldırıda yaşamını yetirenlerin yakınları, olayda yaralananlar ile avukatları, farklı alanlara yönlendirilmiş sivil toplum örgütü temsilcileri ve sanıklar katıldı. 

Duruşmaya sanık avukatlarından katılan olmadı. Mahkeme başkanı kimlik tespitinin gerisinde sanıkların avukatlarının duruşmada hazır edilmesi için Ankara Barosu'na müzekkere yazılmasını istedi.

Kimlik tespitinin gerisinde müşteki ifadeleriyle duruşmaya devam edildi.

Patlama sonrası kızı Başak Sidar Çevik ile kız kardeşi Nilgün Çevik'i kaybeden öğretmen İzzettin Çevik açıklama verdi.

İfadesinde sanıkları göstererek "Buradakiler benim hemşerim. Ben Urfa Suruçluyum. Suphi duydun değil mi beni? 'Ticaretime bakıyorum' dedin. Beni güldürdün. Buradayım kardeş. Hepiniz benim hemşerimsiniz. Ben daima çalıştım, kardeşlerime bakmak için çalıştım. Bunları niye anlatıyorum size Suphi? Barış niye lüzumlu biliyor musun Suphi? Sizin çocuklarınız için lüzumlu. Benimle helalleşeceksiniz. Benimle nasıl helalleşeceksiniz biliyor musunuz? Mahkemeye muavin olacaksınız, adalete asistan olacaksınız. Bu işte kimin parmağı varsa vereceksiniz" diye konuştu.

"Bizim köyde öncelikle bir bayan inşaat mühendisi olacaktı"

Durum anını anlatan Çevik, "Kızımız aramızdaydı, onun yanına da bacım duruyordu. Ben bacım, eşim, Urfa'dan geldik. Kızım burada okuyordu. İnşaat mühendisi olacaktı. Suphi bilirsin bizim oraları. Bizim köyde ilk önce bir bayan inşaat mühendisi olacaktı. 3 tane kadınla buraya geldim. Ve patlamadan sonra 'ben ne yaptım' dedim. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Öyle bir koku olmaz. Yerdeki sıvılar, böylece bir sıvı olmaz. Sonradan ambulansa bindik. Açıklamak istemiyorum; kızımı gördüm orada, kız kardeşimi gördüm orada. Kızım ve kız kardeşim beni korudu. Oradaki halk müziği beni korudu" dedi.

Biz intikamcı değiliz, idama karşıyım

Müşteki Çevik: Biz intikamcı değiliz, kan davası gütmeyiz. Merak etmeyin sizin idamınızı istemeyiz. Biz yalnızca adalet istiyoruz.

— 10EkimKatliamıDavası (@10EkimDavasi) 9 Şubat 2017

Kızını daima iyi bir insan olması için yetiştirdiğini, kızından adaletli olmasını, garibanların hakkını korumasını istediğini belirten Çevik, bitmiş sanıklara seslenerek, "Benim kızım yok, kız kardeşim değil bundan böyle. Biz intikamcı değiliz, idama karşıyım. Yaşayacaksınız ve benimle helalleşeceksiniz" dedi.

"Gaz atıldı diyoruz, yalan mı söylüyoruz egemen bey?"

Katliamda yaşamını yitiren Kokmaz Tedik'in annesi Zöhre Tedik eylem günü etrafta polis olmamasının o anda kendisine acayip geldiğini düşündüğünü söyledi. Patlamadan 15 saniye önce oğluna telefon geldiğini ve konuşmak için kendilerinden birazcık uzaklaştığını anlatan anne Tetik ifadesine şöyle devam etti:

"Bir kaç adım atmasıyla bir patlama oldu. Eşim ve kızımla alt yanayız. Eşim 'ses bombası patladı, yere yatın' diye bağıdı. Gara doğru kaçtık. Sonra 'Korkmaz nerde diye bağırdım' Tam onu aramaya başladığımızda bir gaz bombası. Gazdan kaçmaya çalıştık. O anda gaz atılmasaydı ben oğlumun yanındaydım. Şayet de onu kurtaracaktık. Oğlum çok iri yarıydı. Arkadaşları onu kaldıramamış, gazdan gözetmek için üstüne kapanmış. Ben, gaz atılmasaydı, onun yanında gidebilirdim. Damarından akan kanı durdurabilirdim. Onun yarası çok küçükmüş. Korkmazım belli kurtulacaktı. Gaz sebebiyle onu götürememişler. Bu yalan değil baskın bey. Ben gözlerimle gördüm. Biz koşarken üzerimize gaz sıktılar, küfür ettiler. O gazı sıkma emrini veren belirli değil mi etken bey? Bu dek insan yalan mı söylüyor? Gaz atıldı diyoruz, yalan mı söylüyoruz baskın bey? Bütün sorumlulardan şikayetçiyim" diye konuştu. 

Tetik'in ifadesi esnasında iki kişi baygınlık geçirdi. Salon dışına çıkarılan iki kişiye sağlık ekipleri müdahale etti.

Katliamın 1. yılında derlediğimiz dosyamız

Türkiye'nin En Kanlı Terör Saldırısı: 10 Ekim Ankara Katliamı'nın Üzerinden Tam Bir Yıl Geçti - onedio.com

Aradan 20 Yıl Geçti, Barbaros Hayrettin Babamızken Kargocumuz Oldu!

Aradan 20 Yıl Geçti, Barbaros Hayrettin Babamızken Kargocumuz Oldu!

Detaylar için tıklayınız.

Bukoliaracılığı ile

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÖTEKI İÇERİKLER

Suç Makinesi Çıktı: Ankara'da Otobüse Binen Kadına Tecavüz Eden Şoför 3 Ayrı Cinsel İstismar Suçundan Yargılanıyormuş!
Kabahat Makinesi Çıktı: Ankara'da Otobüse Binen Kadına Tecavüz Eden Sürücü 3 Bambaşka Cinsel İstismar Suçundan Yargılanıyormuş!
ankara garı davası haber türkçe sayfalar türkçe siteler haber arama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2017 tarafsızyayın Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft