Yeni KHK Devlete Ait Gazete'de: Denklik İlkesine Aykırı Yayınlama Yapan Tv'lere Canice Verilemeyecek

Siyasi partilerin anayasa değişikliği referandumu için hazırlandığı dönemde çıkarılan KHK dikkat çekti.  Yüksek Seçim Kurulu'na kanun hükmünde kararna...

Yeni KHK Devlete Ait Gazete'de: Denklik İlkesine Aykırı Yayınlama Yapan Tv'lere Canice Verilemeyecek
Yeni KHK Devlete Ait Gazete'de: Denklik İlkesine Aykırı Yayınlama Yapan Tv'lere Canice Verilemeyecek

Siyasi partilerin anayasa değişikliği referandumu için hazırlandığı dönemde çıkarılan KHK dikkat çekti.  Yüksek Seçim Kurulu'na kanun hükmünde kararname ile halk oylaması ayarı geldi. Buna kadar, Yüksek Tercih Kurulu, özel TV ve radyolara, denklik ilkesini de taşıyan esaslara aykırı yayın yapması halinde verilmesi öngörülen yayınlama durdurma ve para cezalarını veremeyecek. 1 Kasım 2015 seçimlerinde bu kuralları ihlal eden özel yayın kuruluşlarına toplam 580 kez suç oluşturan uygulandığı belirtiliyor. Bu cezaların büyük bölümü ise muhalefete yer vermeyen özel kanallar oldu...

Yeni KHK ile neler değişti? Gelin birlikte bakalım...

687 Sayılı OHAL kapsamında bir takım düzenlemeler yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Devlete Ait Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname ile Yüksek Tercih Kurulu'nun özel radyo ve televizyonlara karşın yoklama yetkisini aranjör 298 sayılı kanunun 149/a maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), özel TV ve radyolara, eşitlik ilkesini de içeren esaslara tutarsız yayın yapması halinde verilmesi öngörülen yayınlama erteleme ve para cezalarını veremeyecek.

Yürürlükten kaldırılan 149'uncu madde ne diyordu?

Terörle Çaba Kanunu dahilinde el konulan şirketlerin satmak ve tasfiye süreci TMSF göre yürütülecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2 Ocak'ta toplanan Bakanlar Kurulu'nca alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan kararnameye göre, 5271 sayılı Suç Oluşturan Muhakemesi Kanununun 133'üncü maddesi gereğince, kayyum atanmasına karar verilip, kayyumluk yetkisi TMSF göre kullanılan şirketler, ortaklık payları ve varlıkların Terörle Mücadele Kanunu ile Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı müsaderesine karar verilmesi halinde müsadere kararı, satmak ve tasfiye edilmesi suretiyle TMSF tarafından yerine getirilecek.

Bakanlar Kurulu kararıyla ülke genelinde duyuru edilen OHAL kapsamında yürürlüğe konulan KHK'lar gereğince kapatılan özel radyo ve televizyonların, 15 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla sahip oldukları yayınlama lisansları, yayınlama hakları, frekans ve kanal kullanımı ile RTÜK nezdindeki sözde izinleri Maliye Bakanlığının bu yöndeki talebi üstüne RTÜK göre verilecek.

Ayrıca, bankacılık mevzuatına uygun kredi kullandırma, ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama veya yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçu olmaktan çıkartıldı. 

İŞKUR'a belirtilen işsizi istihdam edene prim desteği verilecek. 

Kış lastiği için yetki valiliklere devredilebilecek.

Seçim döneminde özel radyo ve TV'lerin, YSK denetiminden çıkartılması sosyal medyanın da gündeminde...

TARİHİN EN MANİDAR KHK'sı! Utanmamak elde değil! https://t.co/BLgA6O6Hk2

— ezel akay (@ezop2011) February 9, 2017
haber ysk tv'lere radyo son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!