Büyükanne Projesi: Torununa Bakana 425 Lira Maaş Verilecek

Kadın istihdamına yönelik yeni düzenlemeler kapsamında, doğum yapan annelerin desteklenmesini  amaçlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı. P...

Büyükanne Projesi: Torununa Bakana 425 Lira Maaş Verilecek
Büyükanne Projesi: Torununa Bakana 425 Lira Maaş Verilecek

Kadın istihdamına karşın yeni düzenlemeler kapsamında, doğum yapan annelerin desteklenmesini  amaçlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı. Proje mart ayında 10 ilde pilot olarak başlayacak.

Peki kimler başvurabilir? Gelin birlikte detaylara bakalım... 

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı.

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira destek yapılmasını sağlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı.Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı.

Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın katıldığı imza töreni Egzersiz Bakanlığı'nda yapıldı. 

Projeyle bayan istihdamına destek olmayı planladıklarını bildiren Müezzinoğlu, projenin 6 bin aile için maliyetinin 6 milyon lira olduğunu söyledi.

Proje İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep'te toplam 6 bin aileyi kapsayacak.

Bakan Açıkladı: Torununa Bakan Büyükanneye Ücret Geliyor! - onedio.com

Kimler başvurabilir?

Müezzinoğlu, projeni işleyişiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Maliyetin yarısını İŞKUR, yarısını da proje paydaşları üstlenecek. Bu protokolden daha sonra talepleri almaya başlayacağız. Bu talepleri ayın sonuna kadar değerlendireceğiz, mart ayı itibarıyla projenin aslında uygulanmasına geçeceğiz. Burada ilk önce aile seçiminde ya da büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen esas kriterlerimiz olacak. Bunlardan ilki annenin geriye doğru dönük minimum bir takvim sigortalı olması. Arkasında, annenin iki en düşük ücretten daha eksik geliri olması ve ailenin de toplam geliri üç en az ücreti geçmemesi. Kazanç düzeyi düşük olan aileler üzerinden gitmeyi planlıyoruz."

Büyükannenin 65 yaşından büyük olmamasının dikkate alınacağını lakin büyükannenin sıhhat durumunun bir çocuğa bakabilecek durumda olup olmamasına daha da fazla yük verdiklerini vurgulayan Müezzinoğlu, dinç durumu yerinde olan 65 yaşın üzerindeki büyükannelerin de projeye dahil edilebileceğini söyledi.

Twitter'da uygulamayı destekleyenler de oldu tepki gösterenler de...

ekonomi büyükanne maaş büyükanne maaşı başvuru maaş belli oldu çalışma bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor