Türkiye'de Eğitimin "Acı" Gerçeği: KPSS Sonuçları Öğretmenlerin Yeterliliğini Sorgulatacak!

Eğitim sistemimiz sıklıkla tartıştığımız konuların başında geliyor. Fakat çağın gereklerine uygun bir çözüm bulabildiğimizi öne sürmek hayli zor. Durumun aslında vahim olduğunu başta PISA olmak üzere çeşitli ölçüm ve araşt

Türkiye'de Eğitimin
Türkiye'de Eğitimin

Eğitim sistemimiz çoğunlukla tartıştığımız konuların başında geliyor. Ama çağın gereklerine yerinde bir çözüm bulabildiğimizi öne sürmek hayli kuvvet. 

Durumun doğrusu vahim olduğunu ilk kez PISA almak üzere değişik ölçüm ve çalışmalar da ortaya koyuyor zaten. Peki, birçok konuyu eleştirmekle beraber, öğretmenlerin yeterliliği üzerine kafa yoruyor muyuz? Bu içeriğimizde bu konuyu sizinle paylaşacağız.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ogretmen-namzet...

Eğitim sistemimize dair birtakım sorunların ve eleştirilerin olduğu hepimizin malumu.

Geçtiğimiz günlerde Türk öğrencilerin PISA sonuçları keza basında ayrıca de sosyal medyada oldukça konuşulmuştu.

Konuya ilişkin daha detaylı bilgi için bu içeriğimize bakabilirsiniz.

PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? - onedio.com

Öğrencilerin durumunu tartışıyoruz peki ama öğretmenlerin yeterlilikleri ne durumda? Bu sorunun en azından bir bölümünün yanıtı 2016 KPSS ÖABT'de (Öğretmenlik Bölge Bilgisi) olabilir.

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine tarafından, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç.Dr. Semih Aktekin'in Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Antalya’daki "Eğitimde Öngörüler" sempozyumunda paylaştığı sonuçlar düşündürücü nitelikte.

2016 yılındaki KPSS'deki ÖABT sonuçlarına kadar, aday öğretmenlerin birçoğu alanlarına böylece de vakıf değil gibi görünüyor maalesef...

Sonuçlara göre çoğu branşta öğretmen adayları, ortalama olarak alan bilgisinde sorulan 50 sorunun yarısına deha yanıt verebilmiş değil!...

2016 ÖABT’de en başarısız olan adaylarının, lise matematik öğretmenleri olduğu görülüyor. Geleceğin matematik öğretmenleri kendi alanlarıyla ilgili 50 sorudan ortalama olarak ama 9’unu içten cevaplayabildi!... 

Kendi alanlarında en başarılı olan hoca adayları ise 50 bölge bilgisi sorusundan ortalama olarak 32’sini doğru yapan Türkçe öğretmenleri oldu.

Tabii sonuçlar üzerine gözler eğitim fakülteleri ile fen-edebiyat fakültelerine çevrilmiş durumda.

Eğitim fakültelerindeki müfredat genelde %50 bölge bilgisi becerileri, %30 öğretmenlik meslek bilgisi ve becerileri, %20 genel kültür derslerinden oluşmakta.  

Bu oranlar ve ders saatleri öğretmenlik branşlarına kadar değiştirme gösterebiliyor. Sınava giren bir öteki grup ise fen-edebiyat fakültesinde okuyup formasyon alanlar.

Hoca adayları başta KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı’na giriyor. Ardından Eğitim Bilimleri Sınavı geliyor. Son olarak ise Bölge Bilgisi'ne giriliyor.

ÖABT 17 branşta gerçekleştiriliyor. 50 sorunun 40’ı da branşla ilgili. Yani matematik öğretmenliği adayı matematikle, fizik öğretmeni fizikle, tarih öğretmeni tarihle ilgili soruları cevaplıyor. 

Öğretmen adayları hem "bölge eğitimi" olarak isimlendirilen, o alanın nasıl öğretileceğine karşın yöntem ve teknikleri kapsayan, 10 soruyu da cevaplamaya çalışıyorlar.

Öğretmen atamalarında bildiğiniz üzere sistem de değişti. Bugüne dek KPSS ile aracısız olarak ödev olurken, bu yıldan itibaren adaylarla mülakat yapılmaya başlandı.

Son atamalarda alınan KPSS puanında en yüksekten düşüğe kadar alınacak hoca sayısının üç katı değin aday mülakata çağrılıyor. Mesela, bin fizik öğretmeni kadroya alınacaksa 3 bin namzet mülakata çağrılıyor.

Peki sonuçlar nasıl yorumlanmalı? Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gölge Seferoğlu'na tarafından namzet başarıları dağıtılmış değişkenler açısından incelenmeli.

Seferoğlu'na tarafından, böyle bir değerlendirme 2013 KPSS ÖABT sonuçlarıyla yapıldı. Araştırmada eğitim fakültesi mezunlarının diğer fakülte mezunu adaylarından daha başarılı olduğu görülmüş durumda. 

Sonuçların istihdam politikaları belirlenirken eğitim fakültesi mezunlarına öncelik verilmesi gerekliliğine dikkat çekici ediyor. 1 milyon adayın bir bölümü eğitim öteki bölümü ise formasyon sertifikası alan fen-edebiyat fakültesi mezunlarından oluşuyor.

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan'a kadar ise öğretmen adaylarının sınavda düşük netler çıkarmasının üç esas sebebi var.

Birincisi, 1982’de Türkiye’de eğitim enstitüleri dönüştürülerek fakülte haline getirildi. Ama akademik kadroları ve eğitim içerikleri hazırlanmış ve tatmin edici değildi. Bu koşul nilteliksizliğe yol açtı. 

İkincisi, acilen öğretmen adayları kendi alanlarında ancak iş yüksekokulları düzeyinde kendi alanlarında eğitim görebiliyor. 

Son olarak eğitim fakültesi müfredatı en son 2007 yılında güncellendi. Oysa dünya çok değişti...

Aşağıdaki görselde, ÖABT'de hangi branştan öğretmen adayları ortalama olarak kaç soruyu cevapladı bunu görüyoruz:

Buna göre en başarılı alanlar Türkçe, rehberlik ve sosyal bilgilerler olurken, minimum netlerin fen ve matematik alanlarında olduğu görülüyor. 

Bu şart PISA'da fen ve matematik alanında niçin başarısız olduğumuzun göstergelerinden biri olabilir.

Umarız eğitim sistemimizdeki sorunlara dair yapısal reformlar yapabiliriz.

Belki aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir.

Klasik Eğitimin Sonu: Finlandiya Eğitim Tarihinin En Büyük Devrimini Gerçekleştiriyor! - onedio.com
Bütün Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken, Ufuk Açan 37 Eğitsel Film - onedio.com

Sizce bu sonuçlar öğretmenlerin eksik olduğunu gösterir mi?

Evet, gösterir.
Kısmen gösterir.
Hayır, göstermez.
Çekimserim.
Sonucu Göster
dış politika tam metin bildiri kitapçığı - eğitim yöneticileri ve eğitim denetcileri download politika öabt nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!