Rahim Ağzı Kanserini Bir Türk Kadını Yenecek: Akademisyen Melike Karakaya ile Tanışın!

Sizinle çok güzel bir haber paylaşacağım dostlar! Ben bu haberi okurken büyük bir kıvanç ve heyecan duydum ve bu duyguları size de bulaştırmak istiyorum! Sizlere kıymetli bir kadını, değerli bir araştırmacıyı ve onun devrim niteliği

Rahim Ağzı Kanserini Bir Türk Kadını Yenecek: Akademisyen Melike Karakaya ile Tanışın!
Rahim Ağzı Kanserini Bir Türk Kadını Yenecek: Akademisyen Melike Karakaya ile Tanışın! Berkant Akkaya

Sizinle çok hoş bir haber paylaşacağım dostlar! Ben bu haberi okurken büyük bir kıvanç ve coşku duydum ve bu duyguları size de bulaştırmak istiyorum! 

Sizlere kıymetli bir kadını, kıymetli bir araştırmacıyı ve onun köklü değişiklik özelliğinde buluşunu tanıtmak istiyorum. Ayrıntılar için buyrun içeriğimize!...

Günümüzün en güvenli olmayan ve en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıklarının başında gelen kanser geliyor.

100'den fazla kanser hastalığı ve çok sayıda çeşidi olmakla beraber, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar.

Bu kanser türlerinden biri ise her yıl 270 bin kadının hayatını kaybetmesine neden olan ve bu açıdan ikinci sırada yer alan rahim ağzı (serviks) kanseri.

Bu sebeple bilimciler ve hekimler bu soruna çözüm bulabilmek namına harl harıl çalışıyorlar.

Bu çalışmalardan biri ise ne mutlu ancak, ülkemizden geldi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Bilimleri-Nanoteknoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Melike Karakaya, rahim ağzı kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı.

Kıymetli hocamız, TÜBİTAK'ın da desteklediği doktora projesinde rahim ağzı kanserini erken tanı edecek kağıt tabanlı "mikroakışkan çip" geliştirdi.

Çalışır prototipi üretilen ve süratli üretime geçildiğinde eczanelerden alınarak evde uygulanabilmesi hedeflenen cihaz, basın toplantısı ile tanıtıldı.

Melike Hoca'mızın gerçekleştirdiğ egzersiz, rahim ağzı kanserinin teşhisini epey kolaylaştıracak nitelikte.

Toplantıda konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Şampiyon Akhan,  “Melike Karakaya hocamız çok iyi bir çalışma gerçekleştirdi. Çabuk çalışması esnasında TÜBİTAK’dan burs aldı. Boston Üniversitesi ile birlikte çalıştı. Rahim ağzı kanserinin teşhisinde yapılan testi kolaylaştırdı. Smear testinde örneklerin alınması ve deneme edilecek merkeze götürülmesi güç oluyordu. Bir uzmanın bu örnekleri bir bir incelemesi gerekiyordu. Hocamızın çalışması sonucunda bu deneme doğruca bir uzmana ihtiyaç olmadan 10 dakika içerisinde netice alınabilecek. Geliştirilen çipi her doktor muayenehanesinde uygulayabilecek” dedi.

“Buradaki ihtiyacı görerek, mühendislik alanını sıhhat ile birleştirip ülkemize afiyet alanında fayda sağlayacak bir aygıt istedik..."

Melike Karakaya da 45 yaş altı kadınlarda kanserden ölümlerin üçüncü sırada olduğunu, 30 yaşını geçen her kadının yılda bir kere smear testi yaptırması gerektiğini söylüyor.

Melike Hoca, “Buradaki ihtiyacı görerek, mühendislik alanını afiyet ile birleştirip ülkemize afiyet alanında avantaj sağlayacak bir aygıt ilerletmek istedik. Rahim ağzı kanserini erken teşhis yapabilen bir cihaz geliştirmeyi düşündüm ve şuan sonuca vardık. Bu cihazı Sıhhat Bakanlığı’nın katkısıyla hızlı üretimini yapmak istiyorum. Erken tanı rahim ağzı kanseri çipi sadece Türkiye için değil bütün dünyada kadınlar için manâlı” diye belirtiyor.

13 ay süren çalışmalarla üretilen buluşun maliyeti ise sadece 1 dolar! Bunun yanında doğrusu muhteşem niteliklere sahip:

Çabuk üretime geçildiğinde çip eczanelerden alınarak evde uygulanabilecek. 30 dakika içinde sonuç verebilecek.

Hasta aldığı sürüntü örneğini cihazla birlikte bahşedilen alkollü çözeltide seyreltip, preparata damlatacak. Benzer hamilelik testi gibi olumsuz veya fazla diye bir netice elde edilecek.

Biz de buradan kıymetli tahlilci Dr. Melike Karakaya'yı yüz binlerce kadının sağlığına kavuşmasında katkı sağlayacağı için şükranlarımızı sunuyoruz. Başarısından dolayı da candan alkışlıyoruz ve bu başarıların devamını diliyoruz!

İyi ancak, sizin gibi kıymetli araştırmacılar var Melike Hocam! 

Kaynaklar

DHA, AA

Onedio IQ'yu Facebook'tan peşine düşüp takip etmeyi unutmayın!

melike karakaya instagram melike karakaya katip çelebi melike karakaya vikipedi melike karakaya nereli dr melike karakaya kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı