Türkiye'den Filozof Çıkıyor! 16 Yaşındaki Ruken Asya Çiftçi Dünyaya Felsefe Yapacak!

Umutsuzlukların arasında umut olabilecek bir haber paylaşmak istiyorum sizlerle. 16 yaşındaki Ruken Asya Çiftçi, dünyaya felsefe yapacak! Ayrıntılar için buyrun içeriğimize.  Kaynak: http://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-san... Dilimizde "D

Türkiye'den Filozof Çıkıyor! 16 Yaşındaki Ruken Asya Çiftçi Dünyaya Felsefe Yapacak!
Türkiye'den Filozof Çıkıyor! 16 Yaşındaki Ruken Asya Çiftçi Dünyaya Felsefe Yapacak!

Umutsuzlukların arasında umut olabilecek bir haber paylaşmak istiyorum sizlerle. 16 yaşındaki Ruken Asya Çiftlik Sahibi, dünyaya felsefe yapacak! Ayrıntılar için buyrun içeriğimize. 

Kaynak: http://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-san...

Dilimizde "Düşün düşün b*ktur işin." gibi bir ifâdeyi barındıran ve Rodin'in ünlü "Düşünen Adam" heykelini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne koyan bir toplum olarak felsefe ile o kadar de ilgili olduğumuz söylenemez.

Oysa fakat, felsefe "eleştirel fikir" becerisi üstüne inşâ edilmiş bir faaliyet olarak, gelişmenin ve ilerlemenin temel zeminini sunar bize. 

O yüzden, felsefe tüm "bilimlerin anası"dır.

Oysa Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin Başkanı olduğu Türkiye Felsefe Kurumu, ‘Çocuklar İçin Felsefe Birimi’ aracılığıyla bu sene 21’incisi gerçekleştirdiği Türkiye Felsefe Olimpiyatları ile bu ilgiyi yeniden can vermek namına çalışıyor. Yarışmanın bu yılki kazananları da belirlendi.

11 ilde bulunan merkezlerde, lise öğrencilerinin katıldığı Felsefe Olimpiyatı’nda, yarışmacılardan, kendilerine bahşedilen üç bambaşka felsefi alıntıdan birini seçerek onun üstüne bir makale yazmaları isteniyor. 

Verilen vakit ise 4 saat. Yarışmanın birincisi ve ikincisi Türkiye’yi mayıs ayında gerçekleştirilecek Dünya Felsefe Olimpiyatları’nda temsilcilik hakkı elde ediyor.

Türkiye Felsefe Kurumu öncülüğünde gerçekleşen Olimpiyatların bu yılki şampiyonu 16 yaşındaki Ruken Asya Çiftlik Sahibi oldu. Asya, ödülünü Türkiye'de felsefenin anıtsal ismi olan Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin elinden alacak.

2016 Türkiye Felsefe Olimpiyatları şampiyonu Ruken Asya Çiftlik Sahibi, felsefe Olimpiyatı’na yıllardır konut sahipliği yapan Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları lise 3’üncü sınıf öğrencisi.

Asya'nın kendisine birincilik getiren makalesi ise Max Scheler'e ait olan "İnsan hudutsuz bir ölçüde dünyaya ‘açılmış’ olarak davranan bir X’tir." alıntısına üstüne.

Asya yalnızca felsefe ile değil, edebiyatla da epeyce ilgili. Hatta adını ilk olarak kazandığı edebiyat ödülleri ile duyurdu.

Asya önce şiir, arkasında öykü yarışmalarında ödüller kazandı.  Ilk ödülünü aldığında ise az önce ilkokul ikinci sınıftaydı. 

Geçen sene Sema Dekeli hikaye yarışmasında "Yerçekimi" adlı öyküsüyle birincilik ödülünü kazandığında, hakkında şu açıklama yapılmıştı, “Bu dek enerjik bir kalemle erkenden tanışmak bizim için büyük bir talih.”

Şiirleri, öyküleri, felsefî metinlerinin yanı sıra bir sanatkâr ve müzisyen. Kısacası on parmağında on marifet...

"Türkiye’de millet felsefe bilseler, cehalete ve dogmaya karşı olurlar."

Asya için kâğıda dökmek çok manâlı. Kendisi İlkokul 2’inci sınıftan beri şiir, 6’ıncı sınıftan beri hikaye yazıyor ve yazmak kendisi için fazla manâlı bir uğraş:

“Düşüncelerimi açıklama etmezsem onların kafamda birikip delireceğimi düşünüyorum hem de illaki narsist olduğumdan da yazıyorum. Ahali ya kendilerini beğendikleri için yazarlar ya da anlatacak çok şeyleri olduğu için diyorlar ya. Benim anlatacak fazla şeyim değil. O zaman geriye doğru ikinci seçenek kalıyor.”, diyor gülümseyerek. 

Kitaplarla dolup taşan bir evde yaşadığını, annesiyle babasının ve kardeşinin de okumayı çok sevdiğinin anlatan Asya kaleme aldığı felsefi metinlerin arkadaşlarına can sıkıcı geldiğini lakin öykülerini okuduklarını söylüyor. Üniversitede ise fizik ve felsefe okuyup akademisyen edinmek istiyor. 

Asya'ya kadar, Türkiye’de ahali felsefe bilseler, cehalete ve dogmaya karşı olurlar.

Son zamanlarda edebî metinlerden fazla felsefî metinler okuduğunu söyleyen Asya'nın gelişimde felsefe öğretmenlerinin rolü büyük.

Asya, bunu şöyle açıklıyor:

“11’inci sınıfa kadar hiç felsefe dersi değil. Bizim okulumuzda seçmeli derslerle arayı kapatmaya çalışıyorlar. bilgi kuramı, zihin eğitimi gibi derslerimiz var. Umut Karagöz Öğretmen ile Şehriban Gözcü Hoca’yı bu derslerden nedeniyle tanıdım ve çok sevdim. Onlara hikaye okuyucusu muamelesi yapıp yazdıklarımı birincil onlara götürdüm.”

“Felsefe, farklı bir perspektif geliştirmeyi öğretir. 'Herkes gibi düşünmek zorunda değilsin', der."

Asya, felsefe öğretmenleri ise felsefe eğitiminin önemine uyarı çekiyor:

Öğretmenlerden Şehriban Gözcü, ‘Felsefe eğitiminin önemini’ şu sözlerle anlatıyor: “Felsefe, bambaşka bir perspektif geliştirmeyi öğretir. 'Herkes gibi düşünmek zorunda değilsin', der. 

Felsefe tarihi, bunun kanıtıdır. Felsefe eğitimi de bunu uygulamaya çalışır. Düşünme eğitimi, kavram analizidir. Küçük çocuklar felsefe yapamaz anlayışı dürüst değildir. Biz okul öncesi çocuklarla da kavram çalışmaları yapıyoruz ve sorulara verdikleri cevapları görseniz şaşırırsınız.”

Asya'nın öğretmenlerinden Umut Karagöz ise felsefe eğitiminin dünyayı eleştirel okumayı öğrettiğini açıklama ederek, PISA sonuçlarını hatırlatıyor: 

"Idareli İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı(OECD) göre hazırlanan Uluslararası Öğrenci Değer Biçme Programı(PISA) sonuçlarında Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler yukarılarda, Türkiye ise aşağı çıktı. Çünkü o ülkelerde eleştirel düşünme eğitimine tartı veriliyor." 

Asya, Dünya Felsefe Olimpiyatı’na yeralma için zorunlu olan Almanca veya Fransızca dil yeterliliğini aşarsa Türkiye’yi temsilcilik edecek.

Biz de ayrıca Türkiye'de, Türkçe felsefenin gelişimine muazzam katkılar yapan hocaların hocası Prof. Dr. İoanna Kuçuradi'ye ve onun şahsında Türkiye'de felsefe yapmaya çaba eden bütün hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz hem de Ruken Asya Çiftçi'ye başarılarının devamını diliyoruz. İyi ancak varsınız! 

Asya'nın kendisine birincilik getiren yazısını ise buradan okuyabilirsiniz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

ruken asya çiftçi facebook ruken asya ciftci max scheler ruken asya çiftçi durdu ruken asya çiftçi twitter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor