FETÖ Bosna Hersek'e yerleşmeye çalışıyor

15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişiminin ardından Türkiye'den kaçan FETÖ mensupları, Bosna Hersek'e yerleşmeye çalışıyor.

FETÖ Bosna Hersek'e yerleşmeye çalışıyor
FETÖ Bosna Hersek'e yerleşmeye çalışıyor Berkant Akkaya

FETÖ 15 Temmuz'daki darbe girişiminin gerisinde Türkiye'den kaçan örgüt mensuplarının sık sık gidilen yer yerlerinden biri de Bosna Hersek oldu.

Örgütün Türkiye'den kaçan mensupları, çoğu Avrupa ülkesi gibi, FETÖ'nün uzun yıllardır yapılandığı Bosna Hersek'e de yerleşmeye çalışıyor.

FETÖ'nün yıllardır okulları, firmaları, medya organları ve yayınevleri aracılığıyla yuvalandığı Bosna Hersek'e kaçan örgüt mensupları, burada minik masraflarla firma kurup resmi statü alma ardındaki. FETÖ mensuplarının Bosna Hersek'e yerleşmek için başvurduğu bir öteki usul ise yönettikleri mektep ve firmalara kaydolup oturma ve çalışma izni olmak.

YASAL YARGI KAZANMAYA ÇALIŞIYORLAR

Yalnızca başkent Saraybosna'da değil, ülkenin öbür şehirlerinde, öbür sektörlerde firmalar kurup "güya" iş yapan örgüt mensupları, bu şekilde Bosna Hersek'te yasal olarak kalma hakkı elde ediyor.

Ülkenin karmaşık bürokrasisi, FETÖ'nün uzun yıllar burada yuvalanmış olması ve maddesel anlamda ülkenin yerinde hayat koşullarına sahip olması, Türkiye'den kaçan örgüt mensuplarına Bosna Hersek'i çekici kılan etkenlerin başında geliyor.

Resmi bir bilgi olmamakla birlikte darbe girişiminin arkasından Türkiye'den kaçıp Bosna Hersek'e yerleşenlerin sayısının yüze yakın olduğu tahmin ediliyor. Bosna Hersek'e gelip iş kuran ya da örgütün idaresindeki okullara kaydolup öğrenci statüsü ile oturma ya da egzersiz izni bölge FETÖ mensupları, gerekli doküman sorununu ise laf konusu okullarda çalışanlar aracılığıyla çözüyor.

TÜRKLERİN EKSIK OLDUĞU YERLER SEÇİLİYOR

ÖTE TARAFTAN Bosna Hersek'e yerleşip iddiaya göre meslek yapan örgüt mensuplarının kendilerini farklı isimlerle tanıttıkları ve herkese ayrı "Bosna Hersek'e yerleşme" hikayeleri anlattıkları biliniyor. Örgüt mensuplarının Türklerin çok olduğu şehirlere yok, Türklerin az olduğu küçük şehirlere yerleşmesi de uyarı çekiyor.

sırası gelmişken, Bosna Hersek'teki yasalara göre, ülkede oturma izni alacak kişinin ilk talebinde Türkiye'deki adli makamlardan alınmış ve Boşnakçaya tercüme edilmiş sabıka kaydı istek ediliyor. Dolayısıyla Türkiye'de aranan ya da hakkında yakalama kararı bulunan bir takım isimlerin bu konuyu nasıl çözdüğü de kafalarda soru işareti yaratıyor.

Bosna Hersek'teki yönetim boşluğunu ve karışık bürokrasiyi iyi haberdar olan FETÖ mensupları, her geçen gün burada daha artı kök salıyor. Bugün Saraybosna'daki tarihi Başçarşı ve civarında FETÖ mensuplarının açtığı dükkanları görmek de mümkün.

ÖTE TARAFTAN, örgüt mensuplarının ülkedeki iki entiteden biri olan ve nüfusunun çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu Sırp Cumhuriyeti'ne (RS) yerleşmek için altyapı çalışmalarına başladığı bilgileri de mevcut.

FETÖ mensuplarının, Bosna Hersek'in yanı sıra mektep ve şirketleri bulunan öteki bölge ülkelerine de benzer yöntemlerle yerleştiği varsayım ediliyor.

hem reyhanlı savaştan yaşındaki bosna hersek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı