Barajlarda son durum ne bakan açıkladı

İSTANBUL, İzmir ve Bursa'daki barajlarda doluluk oranına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan açıklama geldi. İşte son durum...

Barajlarda son durum ne bakan açıkladı
Barajlarda son durum ne bakan açıkladı Berkant Akkaya

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, içme suyu amacıyla inşa edilen 89 barajın yaklaşık yüzde 40'ının dolduğunu bildirdi.

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barajların doluluk oranında ilk kez büyük şehirleri önemsediklerini vurguladı.

İstanbul'da dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan artı insanın yaşadığını gösteren Bakan Eroğlu, İstanbul'a fazla sayıda baraj ve içme suyu tedarik tesisi yaptıklarını söyledi.

acilen İstanbul'daki barajın doluluk oranının yüzde 86 civarında olduğunu dile getiren Veysel Eroğlu, "Herhangi bir bıkkınlık yok. İzmir'de yüzde 61'i batmış, Bursa'da barajların 32'si dolu lakin kar erimeleri başlayınca doluluk oranı da artacaktır." dedi.

Eroğlu, şöyle konuştu:

"Ankara'da ise barajların yüzde 15'i doymuş. Ankara'ya içme suyu tedarik eden Çamlıdere Barajı'nın rezervuar hacmi çok büyük olduğu için barajın doluluk oranı yüzde 15 olmasına rağmen barajdaki mevcut su Ankara'nın içme suyu ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak değerdedir. Ankara'nın içme suyunun sigortası mahiyetinde olan Gerede İçme Suyu Projesi'nde de sona yaklaşıldı. Bu proje tamamlandığında Ankaramız 2050 yılına değin herhangi bir içme suyu sıkıntısı yaşamayacaktır. Tünelin 3'te 2'si bitti. İstanbul'da da Melen Barajı bittiği vakit, Melen Barajı tek başına İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak. Gelecekteki nüfus artışını da dikkate alarak, en azından 2071 yılına değin su problemini planladık. Acilen İstanbul'da 2 baraj daha inşa ediyoruz. Bunlar da yapıldığı vakit artık İstanbul'un hiçbir su sıkıntısı kalmayacak. İstanbul'da gelecek yıllar için planlamalar yapıp, 35 milyon insana yetecek suyu hazır ediyoruz."

"SICAKLIKLAR YÜKSELDİKÇE KAR ERİMELERİ ARTACAK"

Susuzluğun, salgın hastalıkları ve ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Bakan Eroğlu, "Susuzluk koskocoman sıkıntıdır, su varsa yaşam vardır." diye konuştu.

Türkiye genelindeki barajların içme suyu, sulandırma, enerji üretme amacıyla yapıldığını aktaran Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"İçme suyu amacıyla yapı edilen 89 barajın takriben yüzde 40'ı, enerji nedeniyle yapı edilen 109 barajın takriben yüzde 36'sı doldu. İçme suyu nedeniyle yapılan barajlarda, Asi ve Doğu Karadeniz'de barajların doluluk oranı takriben yüzde 100'e ulaştı. Batı Karadeniz'de doluluk oranı yüzde 80, Kuzey Ege ve Marmara'da ise yüzde 70'in üzerine çıktı. Yeşilırmak'taki barajlarda ise doluluk oranı yüzde 70 oldu."

Sıcaklıklar yükseldikçe kar erimelerinin artacağını dile getiren Veysel Eroğlu, bu konuda Bakanlığının tüm birimlerine açıklamalar verdiğini, keza ilgili birimlere de uyarı yazıları yazıldığını açıklama etti.

Sıcaklığın birden yükselmesinin karların erimesine ve su baskını baskınlarına sebep olabileceğini kaydeden Bakan Eroğlu, mart ve nisan aylarının taşkınlar açısından manâlı olduğunu, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

barajların doluluk oranları iski baraj doluluk oranları son durum elmalı barajı barajların doluluk oranı son dakika baraj doluluk oranları türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı