O ülkede sevgililer günü anmak yasaklanmış

14 Şubat Sevgililer Günü'nün kamuya açık yerlerde kutlanmasına bir ülke tarafından yasak geldi. İşte o ülke ve yasağın nedeni...

O ülkede sevgililer günü anmak yasaklanmış
O ülkede sevgililer günü anmak yasaklanmış

PAKİSTAN'ın başkenti İslamabad'da bulunan Pakistan Yüksek Mahkemesi, 13 Şubat'ta aldığı kararla başkentte Sevgililer Günü'nün kamuya açık alanlarda ve devlet kurumlarında kutlanmasını yasakladı.

Mahkemenin kararını kamuoyuna ifade eden yargıç Macid Bhatti, medya organlarının sevgililer günü hakkında reklam yapmasının da yasaklandığını duyurdu.

SEVGİLİLER GÜNÜ YERİNE MÜTEVAZILIK GÜNÜ KUTLANSIN

Alman haber ajansı dpa'nın edindiği bilgilere göre, Sevgililer Günü'nün Pakistan kültürüne ve İslam dinine yerinde olmadığı görüşünü savunan bir şahıs, kutlamaların yasaklanması için mahkemeye şikayette bulunmuştu.

Geçen yıl Pakistan Devlet Başkanı Memnun Hüseyin, Pakistanlıları Sevgililer Günü'nü dikkate almamaya çağırmıştı.

Pakistan'ın en büyük İslamcı partisi olan Cemaati İslam Partisi'nin üyeleri ise Sevgililer Günü'nün İslam'a uygun olmadığını savunarak, bunun yerine 'mütevazılık günü' kutlaması yapılmasını önerdi.

İslamcı ve aşırı muhafazakâr gruplar, Sevgililer Günü'nün 'Batı'dan ithal edilmiş' bir kutlama olduğunu savunarak yasaklanmasını istek ediyor.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizli gizli kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu desteklemek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa aleyhinde gelen Aziz Valentine, kuytu nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına bildiri edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bir takım toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan birey ya da sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bir takım toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere tarafından 14 Şubat günü, bütün dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra armağan alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Bugün 14 şubat sevgililer günü romantik sözleri mesajları

 

pakistan yasak sevgililer günü islamabad haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!