Hollanda'dan Türkiye'yi kızdıracak FETÖ kararı

Hollanda Türkiye'yi çok kızdıracak bir adım attı.15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'ye dönmeyi reddeden ve Hollanda'ya siyasi sığınma başvurusu yapan bir grup Türk subayına oturma izni verildi.

Hollanda'dan Türkiye'yi kızdıracak FETÖ kararı
Hollanda'dan Türkiye'yi kızdıracak FETÖ kararı Berkant Akkaya

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IND), sığınma başvurusunu tahlil etmek için gereken 18 aylık vakit baştan başa, subaylar ile ailelerinin ülkede kalmasına izin verdi.

Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden NRC’nin özel haberine göre, Avrupa’da görevli olan ve sayıları açıklanmayan bir grup subay, Ankara’nın “geri dönün” çağrısını reddetti.

SIĞINMA BAŞVURUSUNUN GEREKÇESİ

Gazetenin haberine kadar subaylar, sığınma başvurusuna gerekçe olarak, “Türkiye’de adil yargılanma olanağı kalmadığını” iddia ettiler. Türkiye, darbe girişimi sebebiyle arananların Ocak ayından itibaren 3 ay içinde ülkeye dönmesi halinde, vatandaşlıktan çıkarılmayacağını açıklamıştı.

TÜRKİYE'NİN İADE TALEBİNE SICAK BAKMIYOR

Habere kadar, Hollanda makamları mucizevi hal (OHAL) uygulaması sebebiyle Türkiye’nin iade talebine sıcak bakmıyor. NRC’ye konuşan Türk yetkililer ise “adaletli yargılama” güvencesi verdi. Türk yetkililer NATO müttefiki Hollanda’nın, firari askerler için “güvenli liman” olmasını “kabul edilemez” bulduklarını vurguladı.

HOLLANDA İADE İŞLEMLERİNİ ASKIYA ALDI

Hollanda Emniyet ve Hak Bakanlığı, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler sebebiyle suçluların iadesini geçici olarak askıya almıştı. Gazeteye konuşan Hollandalı siyasi parti temsilcilerinden Demokratlar 66 (D66) milletvekili Sjoerd Sjordsma, sığınma başvurusunu siyasi çıkarların üstünde bir konu olarak gördüğünü belirterek, darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle Türk vatandaşlarına karşın sığınma mevzuatının tekrar güncellemesini istedi.

TÜRK SUBAYLARININ BAŞVURUSUNA ÖNCELİK VERİN

Sosyalist Parti (SP) milletvekili Sharon Gasthuizen de, Türk subaylarının sığınma başvurusuna öncelik verilmesini istedi. Gasthuizen,“Sığınma Hakkı, diplomasinin ötesinde insan hakkı ve güvenliği ile ilgili” dedi. Hollanda Devlet Televizyonu (NOS) da, 15 Temmuz’dan sonradan 100’den pozitif Türk subayının Batı Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu yaptığını duyurdu.Daha önce Alman basını NATO’da görevli asgari 40 Türk askerinin ülkelerine sığınma başvurusu yaptığını yazmıştı. Brüksel’deki NATO karargahında görevli 86 subayın da Türkiye’ye dönmeme kararı aldığı belirtilmişti.

hollanda hollanda'yı cocuk avci sakalasirken arkadasini vurdu 5913342 haberi haber hollandalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı