Yemen'de kim nereyi denetleme ediyor?

İki yıldır çatışmalara sahne olan Yemen'de, 2016'nın ikinci yarısında taraflar arasındaki güç dengesinin değişimi konusunda durgunluk yaşandı.

Yemen'de kim nereyi denetleme ediyor?
Yemen'de kim nereyi denetleme ediyor?

Ali Abdullah Salih'in 33 yıllık iktidarına son veren 2011'deki devrimin arkasında bir türlü siyasi istikrarın sağlanamadığı Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki yasal yönetim 2017'nin ilk aylarında ilk önce Kızıldeniz sahil şeridi elde etmek üzere stratejik öneme sahip bölgelerde kontrolü sağlayarak, askeri nüfuz alanını kendi lehine çevirmeyi başardı.

Yaklaşık iki yıldır Hadi başkanlığındaki yasal yönetim ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlıları arasındaki çatışmalara sahne olan Yemen'de, 2016'nın ikinci yarısında taraflar arasındaki güç dengesinin değişimi konusunda durgunluk yaşandı.

Oysa hükümet güçleri, 2017'yi "galibiyet yılı" ilan ederek bu yılın başından itibaren Kızıldeniz kıyısındaki Taiz'in stratejik öneme sahip Muha ve Zubab ilçelerini Husilerden elde etmek suretiyle Babul Mendeb Boğazı ve uluslararası geçitlerde güvenliği sağladı.

Yemen'de tarafların şu başlıca kadar askeri alanda katettiği ilerleme ve nüfuz alanları şu şekilde biçimleniyor:

YASAL YÖNETİMİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELER
Yönetim yanlısı güçler 2017'ye ülkenin büyük çoğunluğunda kontrolü sağlamış durumda girerken, özellikle Taiz sahil şeridinin kurtarılması, Husilerin uluslararası topluma karşısında korkutma unsuru olarak kullandığı en önemli pazarlık gücünün ellerinden alınması açısından, ayrı bir tartma taşıyor.

Hükümet güçleri, Husilerin 2014'te başkent Sana'yı ele geçirmesinden sonradan geçici başkent ilan edilen Aden'in yanı sıra Lahic, Ebyen ve Dali ilk kez olmak üzere Yemen'in güney vilayetlerinde kontrolü elinde bulunduruyor.

Söz konusu dört vilayetin yanı sıra Hadramevt, Sokotra, El-Mehra illerinin tamamı, Marib, Cevf, Şebve ve Taiz illerinin ise büyük bir kısmı hükümet güçlerince denetleme ediliyor.

Hükümete ast birlikler, 7 Ocak'ta Aden'den Babul Mendeb bölgesine kadar uzanan sahil şeridinde denetimin sağlanması ve Taiz'in batısındaki El-Hudeyde ilinden Husilere takviye gelmesinin önüne geçilmesi için operasyon başlattı.

Operasyon dahilinde Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de desteğini alan hükümet güçleri, Kızıldeniz kıyısında bulunan Taiz'in stratejik öneme sahip Muha ve Zubab ilçelerinin kurtarılmasında ve dünya deniz ticaretinde kayda değer bir nokta olan Babul Mendeb Boğazı ve milletlerarası geçitlerin büyük bir kısmında güvenliğin sağlanmasında başarı elde etti. 

HUSİLER VE SALİH YANLISI GÜÇLER
Hükümet güçlerinin varlık gösterdiği Cevf kentinde Husiler yalnızca Ez-Zahir ve El-Mutimme ile El-Metun ilçesinin bir takım bölgelerini elinde bulunduruyor.

Benzer şekilde güneydeki Şebve kentine alt Useylan ve Beyhan ilçelerindeki bazı bölgelerde de hala Husilerin egemenliği devam ediyor.

Husilerin sahada ve münazara masasında elini güçlendiren en önemli bölge olarak gösterilen Kızıldeniz sahil kesimindeki Midi'den Muha'ya değin olan hakimiyetinin, bu yıl başında hükümet güçlerinin Muha ve Zubab'da kontrolü sağlaması ile zayıfladığı, dolayısıyla Husilerin baskı kaybetmesine neden olduğu belirtiliyor.

Husiler, hükümet güçlerinin hedefindeki Hudeyde kenti ilk önce edinmek üzere Tihame bölgesindeki Mahvit, Rayima ve Hacce'nin büyük bir çoğunluğunu da kontrolünde tutuyor. Ayrıca Husiler Sana, Amran, Sada ve Zemar illerini kapsayan Azal Bölgesindeki nüfuzunu da koruyor.

yemen'in başkenti neresi suudi arabistan yemen savaşı yemen hangi ülkede yemen husiler kuzey yemen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!