ABD'de büyük panik kaçıyorlar

Aşırı yağışlar ABD'nin en yüksek barajında su seviyesinin yükselmesine neden oldu. Su seviyesini azaltmak için harekete geçen görevliler oluşan delik nedeniyle bölgede yaşayanlara 'kaçın' uyarısı yaptı.

ABD'de büyük panik kaçıyorlar
ABD'de büyük panik kaçıyorlar

Baraj gölündeki delik sebebiyle su baskını yaşanmasından üzüntü eden yetkililer, kasaba ve etrafındaki yerleşim yerleri için tahliye kararı verdi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yağmur suyuyla seviyesi yükselen baraj gölündeki deliğin ikâmetgâh yerleri için risk oluşturması nedeniyle binlerce birey bölgeden tahliye edildi.

Alınan bilgiye takriben, son günlerde etkin olan aşırı yağışlar, ABD'nin en yüksek barajı Oroville Baraj Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesine yol açtı. Su seviyesini azaltmak için terhis savağını kullanmak isteyen görevliler, bu bölümde delik olduğunu fark etti.

Deliğin büyümeye başlaması ve su baskınlarına neden olması riski sebebiyle yetkililer, takriben 16 bin nüfuslu Oroville kasabası ve civarındaki ikâmetgâh yerlerinde yaşayanlara bölgeden ayrılmaları ve yüksek yerlere gitmeleri çağrısında bulundu.

Tahliye kararının gerisinde binlerce kişinin araçlarıyla bölgeden terketmek için harekete geçtiği, yollarda uzun kuyruklar oluştuğu bildirildi.

Vatandaşlardan, ihtiyar ve engelli komşularının tahliyesi için görevlileri uyarmaları da istendi.

Yetkililer, barajın genel durumunun iyi olduğunu oysa terhis savağındaki arızanın risk oluşturduğunu, sorunun giderilmesi için çalışıldığını açıkladı.

Los Angeles Times gazetesi, sorunun giderilmesinin maliyetinin 100 ile 200 milyon dolar arasında masrafa yol açabileceği tahmininde bulundu.

Kaliforniya Valiliği, 1968'de inşa edilen Oroville Baraj Gölü'nden ayrıca tarım alanları hem de mesken yerlerine su veriyor.

Öte yandan, barajdaki su seviyesinin, aşırı yağışların arkasında tarihinde ilk olarak bu dek yükseldiği bildirildi.

gündem haber sayfası gündem haberiyle ajans gündem haberi ajans gündem haberleri son dakika gündem haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!