Kafir vali istemiyoruz diye sokağa döküldüler!

ENDONEZYA'nın başkenti Cakarta'da on binlerce kişi, Çin asıllı Hristiyan vali adayını protesto için yürüdü,

Kafir vali istemiyoruz diye sokağa döküldüler!
Kafir vali istemiyoruz diye sokağa döküldüler!

Halihazırda Cakarta valisi olan Basuki Tjahaja Purnama hakkında İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Oysa davaya karşın, Purnama'nın Çarşamba günü yapılacak seçimlerde bitmiş vali seçilmesi bekleniyor.

Radikal İslamcı grupların örgütlediği protestolar, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülkede, dinsel hoşgörüsüzlük kaygılarını artırdı.

İstiklal Camii önünde toplu namaz kılan topluluk, Müslüman adaylara oy verilmesini istedi.

Bir Takım İslami grupların üyeleri, "Tercihim Müslüman bir lider", "Kafir namzet seçmek haramdır" yazılı dövizler taşıdı.

Geçen Kasım'da, "Ahok" adıyla da aşina valiyi protesto için düzenlenen gösterilerde bir birey ölmüş, onlarca gösterici ve polis memuru yaralanmıştı.

2014'te göreve gelen ve Cakarta'nın birincil Çin asıllı ve 50 sene aradan sonra ilk Hristiyan valisi olan Purnama, "Bir Takım Bazı Müslüman gruplar, Kuran'dan ayetlere atıfta bulunarak halktan beni seçmemelerini istiyor. İnsanları aptal yerine koyuyorlar" dediği için yargılanıyor.

Purnama'nın gönderme yaptığı ayetlerin, bir takım gruplar tarafından Müslümanların gayri Müslüman bir liderin idaresi aşağıda yaşayamayacağı biçiminde yorumlandığı belirtiliyor.

Purnama, hedefinin Kuran değil, Kuran'ı hatalı yorumlayan siyasetçiler olduğunu söylüyor. 250 milyon nüfuslu Endonezya'da halkın yüzde 10'u Hristiyan. Ülkedeki Çinlilerin oranı da yüzde bir. 1998'de Çinli azılnlığın konut ve işyerlerinin yağmalanıp ateşe verildiği olaylar sırasında binden artı kişi ölmüştü.

Fakat, ülkedeki Müslümanların büyük ölçüde ılımlı olduğu ve Endonezya'nın en büyük İslami grubu Nehdatül Ulema'nın, üyelerine protestolara katılmamaları çağrısında bulunduğunu belirtiliyor.

esnaf kefalet kredisi nasıl alınır esnaf kredisi esnaf kefalet inegöl inegöl esnaf ve sanatkarlar odası esnaf kefalet kredi hesaplama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!