İsviçre'de millet göçmenlere evet dedi

Resmi olmayan sonuçlara göre, halkın yüzde 59'u ülkedeki üçüncü nesil göçmenlerin vatandaşlık haklarının kolaylaştırılmasına onay verdi

İsviçre'de millet göçmenlere evet dedi
İsviçre'de millet göçmenlere evet dedi

İsviçre'de yapılan referandumda, ülkede üçüncü nesil göçmenlere daha basit yurttaşlık hakkı verilmesine onaylama veren dizayn kabul edildi.

Bugün yapılan oylamada, devlete ait olmayan sonuçlara göre halkın yüzde 59'u, yaşları 9 ila 25 arasındaki üçüncü tür göçmenlerin vatandaşlık haklarının kolaylaştırılmasına "evet" derken, yüzde 41'i tepki gösterdi.

İsviçre'de 25 bin civarında olduğu varsayım edilen üçüncü tür göçmenin yüzde 60'ını İtalyanlar oluşturuyor. İtalyanları sırasıyla Portekiz, İspanya, Balkan ülkeleri ve Türkiye'den gelen göçmenler peşine düşüp takip ediyor.

Referandumdan "evet" oyu çıkmasıyla, söz konusu göçmenler İsviçre vatandaşlığına geçişte bazı bürokratik işlemlerden muaf tutulacak. Bunun yanı sıra yurttaş edinmek isteyen adaylarda ülkede doğma, düzenli olarak en az beş yıl İsviçre'de bir okulda eğitim alma, devlete ait dillerden birini söylev ile kendilerinin ve ebeveynlerinin geçerli oturum izinlerinin olması gibi koşullar aranıyor.

Daha önce, ülkede yaşamış yabancıların yurttaşlık için 12 yıl beklemesi gerekiyordu. Ülkede son 35 yılda yapılan 3 referandumda da vatandaşlığı kolaylaştıran yasa tasarıları reddedilmişti.

Göçmen karşıtlığı ile bilinen fazla sağ İsviçre Ahali Partisi (SVP) referandum sürecinde yasa tasarısının karşısında kampanya yürütürken, ülkedeki öteki partilerin büyük çoğunluğu tasarıya takviye vermişti.

öte taraftan, bugün yapılan referandumda "Kurumlar Vergisi Reformu Yasası" yüzde 60 oranındaki oyla reddedilirken, "Milli Karayolları ve Kentleşme Trafiği Fonu Yasası" ise yüzde 62 civarında "evet" oyları ile kabul gördü.

isviçre isviçre siyaset isviçre politika isviçre de yaşam zengin ülke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor