Türk meslek adamları Ürdün'e çıkartma yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş adamlarının Ürdün'deki yatırımlarına ilişkin açıklama yaptı.

Türk meslek adamları Ürdün'e çıkartma yaptı
Türk meslek adamları Ürdün'e çıkartma yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş adamlarının 1 milyar dolara ulaşan Ürdün'deki yatırımlarını daha da artırmak istediklerini belirterek, "Ürdün'de daha pozitif meslek yapmak istiyoruz." ifadesini kullandı. 

TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya tarafından, Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki 50'nin üzerindeki meslek adamından oluşan heyet, Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki göre kabul edildi ve bazı bakanlarla görüştü. 

Görüşmenin arkasında Türkiye-Ürdün Meslek Forumuna katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, buradaki konuşmasında, Ürdün ile ticari ilişkileri artmak istediklerini kaydetti.

Ürdün'deki su ve altyapı projelerinde Türk firmalarının daha pozitif pay almasını istek ettiklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, 2011 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasından çok şey beklediklerinin ama sürecin işlemesinde bazı sıkıntılar bulunduğunun altını çizdi.

Ürdün'de şu lahza itibarıyla Türk meslek adamlarının 1 milyar dolara ulaşan yatırımları olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, "Ürdün'de daha pozitif iş gerçekleştirmek istiyoruz. Türk firmaları olarak Ürdün'deki altyapı, üstyapı, ulaşım, su ve enerji projelerinden daha artı pay almak istiyoruz. Sadece burada değil, Ürdünlü firmalarla ortaklıklar kurarak Türkiye'de ve üçüncü ülkelerdeki yatırım fırsatlarını da birlikte ölçmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Iş adamlarının yaptığı her anlaşmanın iki ülkeye ve bölgeye hizmet anlamı taşıdığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, iş adamlarının yaptığı her ortaklığın, bölgenin huzuru için atılmış bir tohum olduğunu bildirdi. 

Hisarcıklıoğlu, meslek dünyası olarak bölgeyi bir huzur havzası haline getirebileceklerine işaret ederek, "İdarecilerden para pul istemiyoruz. Tek isteğimiz ticaret için, yatırım için önümüzü açın." değerlendirmesinde bulundu.

DAHA ARTI GİRİŞİMCİ HEDEFLİYORUZ

Petrol ve doğalgazı bulunmayan Türkiye'nin, girişimcilerinin gücü ile büyük başarılara imza attığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Ürdün'deki göçmen nüfusunun büyük bir fırsat olduğuna dikkati çekti.  Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Çünkü Türkiye olarak biz bunu yaşadık. Türkiye'nin batısındaki o kadar çok şehrin sanayileşmesi ve zenginleşmesinde, 100 sene önce Balkanlar'dan gelen soydaşlarımızın koskocoman etkisi oldu. Onların açtıkları ufak iş yerleri, zamanla büyüyerek dev fabrikalara dönüştü. Şimdi biz Ürdün'de aynı fırsatı görüyoruz. O yüzden daha fazla girişimcimizi buraya getirmek istiyoruz. Kadınların, gençlerin ve göçmenlerin girişimci olması ile ilgili ortak projeler yerine getirmek istiyoruz."

Kolaylık, ticaret ve zenginlik kavramlarının ayrılmaz bir bütün olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, rahatlık ve zenginliğin yolunun iki ülkenin birbiriyle daha pozitif ticaret yapmasından geçtiğini söyledi.

Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael el-Kabariti, Türk meslek adamlarına "İkinci evinize hoş geldiniz. Özel sektör olarak tabi yana durmalı, Türkiye ile beraber daha fazla meslek yapmalıyız" diye seslendi.

Ürdün'de büyük imkanlar bulunduğunu açıklayan Kabariti, Türk meslek adamlarına birlikte meslek yapılması çağrısında bulundu. 

tobb ürdün rifat hisarcıklıoğlu kozyatağı toyota istanbul kadıköy kozyatağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!