Bakan Ağbal'dan aidat indirimi açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, işçi temsilcilerinin artan vergi oranlarını eleştirmesi ve ücretli çalışanların da vergi indirimi kapsamına alınması taleplerine cevap verdi.

Bakan Ağbal'dan aidat indirimi açıklaması
Bakan Ağbal'dan aidat indirimi açıklaması Berkant Akkaya

Maliye Bakanı Naci Ağbal, minimum vergi dahil çalışanların ücretlerinde yapılan iyileştirmelerin tamamında, enflasyonun üzerinde bir büyüme sağlandığını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, vergiye düzenli mükelleflere aidat indirimi düzenlemesinin de bulunduğu Gelir Vergisi Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Teklifin, vergiye ahenkli mükelleflere aidat indirimini düzenleyen maddesine ilişkin emekçi ve patron temsilcileri görüşlerini paylaşırken, işçi temsilcileri, çoğalan ödenti oranlarını eleştirerek, ücretli çalışanların da aidat indirimi kapsamına alınmasını talep etti.

Yıl başındaki elde edilen gelir ile yıl sonunda elde edilen gelirin ücret tarifesi sebebiyle faklılaşması değin doğal bir şeyin olmadığını gösteren Ağbal, "Bu sadece en az ücretli değil tüm kazanç grupları için geçerlidir. Dolayısı ile 'bu niye böyle oluyor' diye soru sormak. Fazla açık kesin olan, Magna Carta'dan bu tarafa da bilinen ve uygulana gelen bir gerçekliği tamamen böyle değil farz etmektir." diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, şöyle devam etti:

"Burada ücretliler aleyhine yarı özel bir kullanım yapılıyormuş gibi hatalı ve eksik bilgiler vermeyelim. Büyüyen oranlılık ödenti adaleti ve ödeme gücü ilkesi bakımından olmazsa olmazdır. Ücretliler bakımından, en az geçim indirimi uygulaması yoluyla sağladığımız ve sosyal adaleti gerçekleştiren son derece dürüst bir düzenleme var. 2008'den bu yana bunu uyguluyoruz. Hiçbir hükümet döneminde bu yoktu.

Bugün çalışanlar bakımından son 14 yılda ayrıca asgari geçimini sağlama indirimi bakımından keza de diğer uygulamalara sağladığımız iyileştirme ortadadır. Bugün çalışanların rahatlık düzeyi 2001'in üzerindedir. Asgari aidat dahil olmak üzere tüm yapılan artışları enflasyonun karşısına koyun tekrar tekrar için çalışan enflasyonun üzerinde bir vergi artışı almıştır. Biz burada, beyanname veren mükellefler bakımından toplumsal bir talebe dayalı olarak böyle bir düzenlemeyi yapıyoruz, bu dürüst bir düzelemedir. Sanki bunları ücretliler bakımından yapmazsak onlara aleyhinde bir yanlış yapıyormuşuz gibi bir idrak üretilmeye çalışılıyor. Bu doğru bir şey değildir."

Ağbal, düzenlemeden kimsenin çalışanların aleyhine bir anlam çıkarmaya kalkmaması gerektiğini ve rakamların da ortada olduğunu söyledi. Ağbal, ödenti tarifesinin çok net olduğunu ve bütün dünyada gelişen oranlılık ile ödeme gücü ilkesinin bulunduğunu söyledi. Ağbal, "Ocak ayında elime geçen gelir Aralık ayında da elime geçmelidir" fikrinin, içten bir akıl olmadığını çoğalan oranlı bir sistemde tekrar tekrar için aidat tarifesinde öbür dilimlere geçilmişse o vakit gelirin azalacağını, kayda değer olanın bir yıl içerisinde elde edilen sıradan gelir olduğunu kaydetti.

Ağbal, 2016 yılında gerçekleşmiş rakamlara bakıldığında nominal ödenti oranı yüzde 15 olsa da bekar bir çalışanın efektif aidat oranının yüzde 6,3, evli, çocuk sahibi olmayan bir birey için efektif ödenti oranının yüzde 4,8, bir çocuklu için yüzde 3,7, iki çocuklu için yüzde 2,6, üç çocuklu için yüzde 1,1 olduğunu söyledi. Ağbal, burada aslında ücretliler özellikle minimum ücretlilerin lehine bir vergi sistemi olduğunu kaydetti.

bakan haberler haber açıklaması yapılandırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı