TÜPRAŞ'ın satışları geçtiğimiz yıl arttı

Türkiye Petrol Rafinerileri'nin (TÜPRAŞ) 2016 yılı satış rakamları arttı. Borsadaki yatırımcısını da son aylardaki artışlarla sevindiren TÜBRAŞ'ın satış miktarı bir önceki yıla göre yüzde 5 arttı.

TÜPRAŞ'ın satışları geçtiğimiz yıl arttı
TÜPRAŞ'ın satışları geçtiğimiz yıl arttı

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), geçen yıl yurt içi toplam satış miktarının 2015'e göre yüzde 5 artarak 30,3 milyon tona ulaştığını bildirdi.

TÜPRAŞ Kurumsal Irtibat Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2016'da küresel petrol istek artışının günde 1,57 milyon ton olduğu ve sıradan ham petrol fiyatının 2015 ortalamasının yüzde 17 aşağıda kaldığı belirtildi.

Geçen yılın son çeyreğinde petrol fiyatının, ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizlikler ve gelişmekte olan ülke piyasalarındaki dalgalanmalar gibi nedenlerle 42 dolara dek indiği anımsatıldı.

Petrol fiyatlarının geçen yıl aralık ayında toparlanarak 54,9 dolar düzeyine geldiği vurgulanan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Yılın ilk döneminde düşük endüstriyel tatbik ve yumuşak geçen kış ile küresel motorin karlılığı azalırken, 'düşük ham petrol fiyat ortamının etkisiyle' dünyada yakıt tüketimi artmıştır. Ancak toplamda rafinerilerde büyüyen kapasite kullanımlarının getirdiği yüksek stoklar karlılığı baskılamıştır. Yılın son çeyreğinde ertelenmiş bakımların Avrupa ve Rusya’da gerçekleştirilmeye başlanması ile arzda oluşan normalleşme sektörü fazla yönde etkilemiştir. Fakat son dönemdeki gelişmeler yeterli olmamış ve Akdeniz Rafineri Marjı geçen yıla göre bir miktar zayıflamıştır."

Açıklamada, "2016’da rafinerilerini bütün kapasite çalıştırarak 'ara mahsul dahil' ulaştığı 29,6 milyon ton şarjın da etkisiyle yurt içi satışlarında yüzde 11’lik artma yakalayan TÜPRAŞ, 30,3 milyon ton satmak hacmi ile geçen yıla göre toplam satışlarını da yüzde 5 artırmayı başarmıştır." ifadesi kullanıldı.

Satış hacmindeki yüzde 5 artışa rağmen, ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın yüzde 17 aşağı olması nedeniyle, 2016 hasılatı geçen yılın yüzde 6 aşağı, 34,9 milyar lira olarak gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

" Son çeyrekte uluslararası petrol piyasalarında yaşanan düzelmeyi mali ve operasyonel performansına yansıtmayı başaran TÜPRAŞ 2016 yılını, 2 miyar 516 milyon lira etkinlik karı ile kapatmıştır. Hem oluşturulan riskten korunma stratejilerinin uygun kullanımı ile 2016 yılındaki döviz kuru ve ham petrol fiyatlarındaki dalgalanma başarı ile yönetilerek, Konsolide Ödenti Öncesi Kar 1 milyar 944 milyon lira, net dönem karı ise 1 milyar 813 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. 2016’da TÜPRAŞ, rafinajdaki 213 milyon dolar yatırım harcamasının yanı sıra yan ortaklığı DİTAŞ kanalıyla deniz filo kapasitesine yönelik yaptığı yeni tanker alımları ile toplamda 295 milyon dolar yatırıma ulaşmıştır. TÜPRAŞ, gelişen küresel rekabet gücüyle ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en yüksek kalitede karşılayarak operasyonel ve parasal hedeflerini gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma layık oluşturmaya devam edecektir."

tüpraş haberler haber kar petrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!