153 sahte hoca yakalandı

Sahte diplomayla memur olan Ayşe S.’nin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. MEB tarafından sahte diplomalı 153 öğretmen tespit edildi.

153 sahte hoca yakalandı
153 sahte hoca yakalandı Berkant Akkaya

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), diploması sahte olduğu belirlenen 153 öğretmeni meslekten çıkartırken, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 22 kurumla protokol imzalayıp ülke genelinde 8 milyon üniversite mezununun diploma bilgilerinin sorgulanmasına ihtimal sağladı.

YÖK, SORGULAMA İÇİN 22 KURUMA IZIN VERDİ

Sahte diplomalar, ulus kurumlarının kullanımına açılan “Yükseköğretim Mezun Düzeltme ve Sorgulama Sistemi” üzerinden tespit ediliyor. YÖK’ün geliştirdiği sisteme üniversiteler göre diploma bilgileri girilen mezun sayısı ise 8 milyonu buldu. YÖK, protokol yapılan 22 kuruma verdiği giriş izni ile diploma mezuniyet bilgilerinin kontrol edilmesini sağladı. TC kimlik numarası üniversitelerde 2003-2004 yıllarında kullanılmaya başlandığı için bu tarihten önce mezun olanların bilgilerinin toplanmasında güçlük yaşanıyor. Buna karşın sistemde en eski mezuniyet yılı 1963 olarak yer alıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Üniversitelerden mezun olanlar, mezuniyet bilgilerine e-devlet kapısı üzerinden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı altındaki bölümde yer alan “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” seçeneği ile erişebiliyor. Üniversiteler, mezun olan öğrencilerinin diplomalarında yazılı olan tüm bilgilerini sisteme giriyor. E-devlet’deri TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı adı aşağı yer alan bölümde “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” kısmına antre yaparak, kendi mezuniyet bilgilerini taşıyan belgeyi bastırabiliyor ve bu belgeyi ifade edeceği halk kurumu veya özel şirkete verebiliyor. Diploma ile takdim edilecek bu belge ile diplomanın doğrulanması sağlanabiliyor. Mezun belgesinin sağ üst köşesinde bulunan barkod üzerinde kişisel bir numara bulunuyor. Kurumlar, belgenin doğrulanmasını tekrar e-devlet’teki “Yükseköğretim Mezun Belgesi Düzeltme” bölümünden yapabiliyor.

SAHTE ÖĞRETMENLERE SUÇ DUYURUSU

MEB’in geçen yıl başlattığı soruşturma kapsamında 153 kişinin sahte diplomayla hoca olduğu ortaya çıktı. 153 sahte öğretmenden 109’u 2015, 20’si 2014, 2’si 2016, 22’si 1994-2013’te göreve başlamış. Bu şahısların 149’unun lisans, 3’ünün yüksek lisans ve 1’inin de önlisans belgesinde sahtecilik yaptığı saptandı. Sahte öğretmenler meslekten ihraç edilip haklarında kabahat duyurusunda bulunuldu.

ESKİ BAKAN AVCI AÇIKLAMIŞTI

2016’da eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 40 bin TL’ye sahte diploma yapan çetelere dikkat çekmişti. Sahte diplomalı hoca rakamlarını 2015’te HABERTÜRK TV’de ifade eden Bakan Avcı, “Sahte diplomalarla başvuru edip hoca olanlar olduğunu tespit ettik. Bazı üniversitelerin diplomalarını, hatta geçici mezuniyet belgelerini taklit ederek öğretmenliğe başvurmuş ve o diplomayı gerçek diploma gibi kabul ettirerek göreve başlamış. 50-60 civarında, bunları saptama ettik. Bu soruşturmayı daha da derinleştiriyoruz” demişti. MEB, tanımlama öncesinde duyumlar ve ihbarlardan yola çıkarak sahte diploma soruşturmasını başlatmıştı.

20 YILDIR ÖĞRETMENLİK YAPAN VAR

Sahte diplomayla yakalanan örneklerden bazıları: n Özel bir üniversitenin sağlık kurumları işletmeciliği bölümünden mezun olan Ayşe S., Sağlık Bakanlığı Türkiye Hap ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda Eylül 2015’te göreve başladı. Bakanlığa ulaşan ihbarla yapılan incelemede Ayşe S.’nin sınav sonuç belgesinde tahrifatla memur olduğu ortaya çıktı.

- Serkant Şahin 2008 yılında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıftan terk olmasına rağmen, sahte diplomayla Sıhhat Bakanlığı’na başvurup atamasını yaptırdı. Şahin sahte diplomayla 7 yıl doktorluk yaptı.

- İTÜ araştırma görevlisi olan Sinan Ö.’nün “sahte doktora” yaptığı belirlendi. Olay, Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı’nın Berlin Teknik Üniversitesi’ne gönderdiği teşekkür e-mail’ine verilen “Böyle bir doktora öğrencimiz değil” yanıtıyla ortaya çıktı.

- Konya’da, 20 sene öğretmenlik ve 1 sene müdür yardımcılığı yapan Hülya Ö.’nün üniversite mezunu olmadığı ortaya çıkmıştı. Hakkında yönetimsel ve adli soruşturma başlatılan sahte öğretmenin 20 yıllık maaşının geri alınması için dava açıldı.

Habertürk

haber meb öğretmen gazeteler siyaset haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.