Trump'ın dehşet Filistin planı

Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, Trump yönetiminin Filistin-İsrail meselesine yönelik "Hedefimiz barış sağlamayan iki devletli çözüm arayışı değil" dedi.

Trump'ın dehşet Filistin planı
Trump'ın dehşet Filistin planı

Beyaz Saray'dan üst seviye bir yetkili, ABD'nin Filistin ile İsrail arasında "iki devletli çözüm arayışı" konusunda ısrarcı olmayacağını söyledi.

İsmi açıklanmayan yetkili, ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu aralarında bugün Beyaz Saray'da yapılması beklenen görüşmeye ilişkin basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

ABD'NİN İSRAİL POLİTİKASI DEĞİŞİYOR MU?

Trump'ın 'iki devletli çözüm' arayışından vazgeçmesiyle, ABD tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu. ABD, uzun yıllardır, Filistin meselesini ikili bir politika yürütüyordu.

Bölgede barışı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan yetkili, "Hedefimiz barıştırma sağlamayan iki devletli çözüm arayışı değil. Taraflar bunu istiyorsa barıştırma, iki devletli çözüm arayışıyla sağlanabilir ya da diğer bir seçenek de isteyebilirler. Biz onlara takviye edeceğiz." diye konuştu.

TRUMP: İSRAİL EN İYİ ARKADAŞIMIZ

ABD'li yetkili, kararın taraflarca verileceğini belirtti.

Herhangi bir baskı yapmayacaklarını ifade eden yetkili, "Başkan Donald Trump barışın sağlanmasını istediğini açık bir şekilde dile getirdi" dedi. Trump ile Netanyahu'nun bugün Beyaz Saray'da görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu akşam Beyaz Saray'da bir röportaj gerçekleştirecek. Görüşmede Ortadoğu politikasına önümüzdeki yıllar için şekil vereceği varsayım ediliyor. Trump daha önce yaptığı açıklamalarda İsrail'in Beyaz Saray'da gördüğü "en iyi dost" olacağını belirtmişti.

ABD Başkanı Trump, başkanlık kampanyası sırasında İsrail'le ilişkilerinin iyi olacağı mesajını vermiş ve ABD'nin İsrail'deki Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağına ilişkin söz vermişti. sonra bu sözüyle alakalı "Ben sözümün eriyim, söylediklerimi yerine getireceğim'' demişti.

Müslüman dünyası ise, Trump'ın bu açıklamalarına tepki göstererek, "Bu adım, Ortadoğu'yu kaosa sürükler" açıklamasını yapmıştı.

trump israil thomas de maiziere morgenpost iltica
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!