İran'dan Erdoğan'ın sözlerine küstah yanıt!

İran Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın

İran'dan Erdoğan'ın sözlerine küstah yanıt!
İran'dan Erdoğan'ın sözlerine küstah yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye ve Irak'ta terör örgütü Haşdi Şabi'yi kullanarak kan döken İran'a tepki göstererek Bahreyn'de söylediği sözüne "Pers milliyetçiliği" eleştirilerine İran tarafından yorumlama geldi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, "İran’ın Irak’taki varlığı, bu ülkedeki yasal hükümetin isteği üstüne, kötülüğü tekrar tekrar Türkiye’nin kalbine dek bile ulaşmış terörist gruplarla çaba içindir. İran’ın önceliği, bölgede emniyet ve istikrarın sağlanmasıdır. Bu mesele, teröristleri destekleyen karışıklık oyuncuları ile kararlılık isteyenleri tanımadan mümkün olamaz" ifadelerine yer verildi.

Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi imzasıyla yayımlanan açıklamada,

"Sayın Erdoğan, alan liderleri aralarında, İran’ın ilk önce Irak edinmek üzere bölgedeki yapıcı rolünü herkesten daha çok bilmektedir" denildi.

Açıklamada, "Bölgedeki terörist grupların sıcacık ya da açık şekilde desteklenmesi ve kullanılması, komşu ülkelerin toprak bütünlüğü ve hakimiyet haklarına saygı gösterilmemesi, bölgedeki istikrarsızlığın sürmesine niçin olup endişe vericidir" diye kaydedildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Bahreyn’de yaptığı konuşmada İran’ın alan politikalarını eleştirerek , "Birileri keza Suriye’nin hem Irak’ın bölünmesini istiyor. Irak’ın bölünmesi çalışmasını yapanlar var. Oradaki mezhebi, etnik mücadele, çünkü orada da bir Pers milliyetçiliği olayı var. Bu Pers milliyetçiliği olayıyla da orada bir ayrılma laf konusu. Bunların önünü kesmemiz gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.

iran cevap geldi pyd açıklaması pyd terör örgütü değil son dakika dünya haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!