Devletten süper takviye! 7 il daha dahil edildi

Türkiye’ye turist getiren acentelere sağlanan 6000 dolarlık destek Rus turistlerin yanı sıra Arap ve İranlı turistleri de artıracak şekilde genişletildi ve teşvik süresi uzatıldı

Devletten süper takviye! 7 il daha dahil edildi
Devletten süper takviye! 7 il daha dahil edildi

Türkiye’ye turist getiren yolculuk acentelerine sağlanacak 6 bin dolarlık desteğin kapsamı artırıldı ve süresi uzatıldı. Yeni düzenleme, Türkiye’nin daha güneyinde tatil yapmayı tercih eden Rus turistin yanı sıra Karadeniz’e alaka duyan Körfez ülkeleri turistleri ile İranlı turistlere yönelik önemli teşvikler sağlıyor. 

Buna kadar, daha önce Antalya, Gazipaşa, Dalaman, Bodrum, İzmir ve Kütahya havalimanları için sağlanan 6 bin dolarlık yardım, Trabzon, Denizli, Isparta, Eskişehir, Ordu - Giresun ve Samsun havalimanlarını da içine alacak şekilde genişletildi. Desteğin sene sonuna kadar süreceği açıklandı.

‘HIZLI VE ETKIN ÇÖZÜM’

Turizmcilerin farklı alanlara yönlendirilmiş buluşmalarda dile getirdiği bu talepler, ay başında sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, ‘Komşunu Al Gel’ kampanyasını ifade eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da iletilmişti.

Turizm sektörü temsilcileri düzenlemenin sektöre ‘seri’ bir geri dönüş sağlayacağını vurguluyor. Yıl sonuna kadar uzatılan destekle, turizm acentelerinin önünü daha net görmesi sağlanmış oldu. Bu destekle tur operatörlerinin maliyetleri acele ile hareket edebileceği ve turizm sezonunun uzayacağı düşünülüyor.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, desteğin kapsamının genişletilerek, süresinin uzatıldığına dikkat çekerek turizmde etkisinin kısa sürede hissedileceğini söyledi. “En hızlı ve net geri dönüşler bu destekle alınıyor” diyen Ersoy, şu bilgileri paylaştı:

“6 bin dolar destek, sıradan tek koridorlu, 200 koltuklu  uçağın 4 saatine denk. Türkiye’ye gidiş dönüş ise sıradan 8 saatlik yapılıyor. Dolayısıyla bir yönü devlet ödeyecek. Tur operatörü iş böyle olunca korkmadan planlamasını yapacak. Havayolu diyor fakat, ‘Zaten yakacak paramın yarısını alıyorum’... Sezonu uzatıyor.”

Bu teşvikle esas maliyet unsuru olan yakıtın önemli oranda önüne geçildiğini kaydeden Ersoy, yıl ardına kadar uzatılmasıyla ise planlamaların daha net yapılabileceğini anlattı. Ersoy, “Geçen yıl 2 aylık aralıklarla açıklanmıştı. Bu da çok etkin olmamıştı. Çünkü kimse bir hafta bir ay önce program yapmıyor. 6 ay öncesinden yapıyor. Bizim ana taleplerimizden biriydi. Geçen yıl da kısıtlı olsa da etkisi görüldüğü için bu sene erken davranıldı” diye konuştu.

‘KARADENİZ SEZONU 210 GÜNE ÇIKACAK’

Teşvik zarfında özellikle Rus ve Avrupalı turistin tercih ettiği bölgelere ek olarak Körfez turistinin son yollarda en fazla seçim ettiği yerlerden olan Karadeniz kıyıları da eklenmiş oldu.

Yeni eklenen bölgeler, Türkiye’nin önemli kültür ve doğal güzelliklerini taşıyan bölgeler. Turizmcilerle buluşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Türkiye’nin tarihi, kültürel, doğal miraslarına uyarı çekmiş, bu bölgelerin bilhassa gezilip görülmesi önerisinde bulunmuştu.

Murat Ersoy, Karadeniz’in bölgesel anlamda uğurlu olduğunu belirterek sezonunun uzun olduğunu söyledi. Ersoy, “Turizm gelirleriyle öne meydana çıkan bir alan fakat orada da sıkıntılar vardı. Sezon 160 gün üstüne çıkmakta zorlanıyordu. Ancak bu teşvikle inanıyoruz fakat sezon 210 güne çabucak çıkacaktır” dedi.

NASIL İŞLİYOR?

- EN AZ 100 yolcusu bulunan bir uçak ile Antalya Gazipaşa - Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas - Bodrum, İzmir Adnan Menderes, Kütahya Zafer, Trabzon, Denizli Kameriye, Isparta Süleyman Demirel, Eskişehir HASAN Polatkan, Ordu - Giresun ve Samsun Çarşamba havalimanlarına yapılan tarifeli ve tarifesiz (charter) seferlerde;   

- Keza İran’dan bu havalimanlarına ulaşmak üzere Türkiye’deki diğer havalimanları üzerinden kapalı grup uçak seferlerinde;

- Türkiye’ye turist getiren gezi acentelerine sene ardına kadar uçak seferi başına 6 bin dolar destek sağlanacak.

- 200 ve daha pozitif koltuğa sahip uçaklarla yapılan charter uçak seferlerinde en az 150 yolcu getirilmesi kaydıyla, takviye tutarı yüzde 30 artırılarak uygulanacak.

CÜMBÜR CEMAAT KAZANACAK

Türkiye Gezi Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, sağlanan desteğin turizm sektörünün yanı sıra tüm ülkeye kazanım sağlayacağına dikkat çekti.

Ulusoy, “Talep etmiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmemizde baştan ilettik. 2017’de Rus turistle ilgili bir sorun görmüyoruz. Buna ilave olarak Körfez turisti de Türkiye’de kayda değer bir yer bulacak. Turizmle ilgili her teşviğin ülke ekonomisine kayda değer bir dönüşü olduğunu görüyoruz” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizmin huzursuz bir süreçten geçtiği bu dönemde sürecin iyi yönetildiğine dikkat çekti. Teşviğin içeriğinin genişletilerek, devam etmesinin de yardımsever olacağını anlatan Ayık, “Daha önce de uygulanıyordu ama kısa süreli oluyordu. hemen sene sonuna kadar var olduğu biliniyor, planlamalar daha sağlıklı yapılır” diye konuştu.

devletten ekonomi futbol siyaset sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!