Hacda kaçırılan kadının zor seçimi! Öldürülebilir

1990 yılındaki hac felaketinde ağır yaralanan ve Yemenli bir çöpçünün Suudi Arabistan’da alıkoyduğu Fahire Kara için 27 yıl sonra Türkiye’ye dönme umudu doğdu.

Hacda kaçırılan kadının zor seçimi! Öldürülebilir
Hacda kaçırılan kadının zor seçimi! Öldürülebilir
1990 yılındaki hac felaketinde ağır yaralanan ve Yemenli bir çöpçünün Suudi Arabistan’da alıkoyduğu Fahire Kara için 27 yıl daha sonra Türkiye’ye dönme umudu doğdu. replace

Oysa Suudi yasalarına göre bunun için, 3 çocuk sahibi olduğu Yemenli kocasının kendisine tecavüz ettiğini söylemesi gerekiyor. Somurtkan takdirde kendisi zina suçundan taşlanarak öldürülecek

Fahire'nin baskı seçimi: Ya kendisi ölecek ya kocası!

Batmanlı 12 çocuk annesi Fahire Kara (74) 1990 yılında hac ibadetini gerçekleştirmek için kocası Abdullah ile birlikte tanrısal topraklara gitti. Kara çifti, 450’si Türk 1426 kişinin can verdiği izdiham esnasında yaralandı. Abdullah Kara eşini o kalabalıkta buldu ama ağır yaralıydı ve acilen ambulansla hastaneye kaldırılınca son defa o lahza fark etti. Hastaneden çıkıp günlerce Fahire’yi aradı fakat bulamadı. Sonunda öldüğünü düşünerek Batman’a döndü.

Müge Anlı ortaya çıkardı

Yıllar sonra hacca dışarı giden bir kadının anlattıklarından yola çıkarak annelerinin yaşadığını düşünen çocuklar olayı Müge Anlı’ya taşıdı. Aylarca Fahire Kara’nın sırrı çözülmeye çalışıldı. Programa yüzlerce ihbar geldi. Fahire’nin Yemenli çöp toplayan bir adam tarafından zarar görmüş halde kaçırıldığı iddiası Kara ailesinde şok etkisi yarattı. güya Suudi yetkililer izdiham sırasında çevredeki herkesten takviye isteyince Yemenli, Fahire’yi kurtarma bahanesiyle kaçırmış ve yıllardan beri Medine’deki evinde alıkoymuş ve ondan 3 çocuk sahibi olmuştu.

S.Arabistan çalkalandı

Suudi Arabistan’dan Anlı’nın programına bağlanan bir birey, ülkenin bu haberle çalkalandığını söyledi. Yapılan haberlerin gerisinde Yemenli adamın damadı ile görüşüldüğünü anlattı, Fahire Kara’nın iki oğlu ve kızının olduğunu söyledi. Oğlunun devlet görevinde bulunduğunu ve oradaki insanların çekindiği biri olduğunu, kızının ise bir Türk ile evlendiğini ve o kişinin Urfalı Davut olduğunu aktardı. Keza Fahire Kara’nın ailesinin onu aradığından haberi olduğu, Yemenli’nin 85 yaşında olduğu ise öteki bilgiler arasında.

Önünde iki seçenek var

Bu film gibi hikayeyi haber yapan Euronews’e tarafından Fahire Kara’nın şimdiye değin ortaya çıkmamasının peşinde yapması gereken fazla zorlama bir seçim yatıyor. Bu da Suudi Arabistan Canice Yasası’nın 22’nci maddesinden kaynaklanıyor. Yasaya tarafından Suudi Arabistan sınırları içinde zina yapan birey taşlanarak öldürülmekle (recm) cezalandırılıyor. Birini kaçırıp tecavüz ederek ondan çocuk sahibi olanlar ise halkın önünde idam ediliyor. Fahire’nin önünde derhal iki seçenek var:

1 Yemenli adamın kendisini kaçırdığını ve zor kullanarak alıkoyup tecavüz ederek 3 çocuk sahibi olduğunu açıklaması durumunda burada doğurduğu çocuklarının babası olan adam tüm halkın gözü önünde asılacak.

2 Evli olmasına karşın bunca yıl 85 yaşındaki bu adamla karı-koca hayatı yaşadığını itiraf etmesi durumunda ise bu defa kendisi zina suçundan taşlanarak öldürülecek.

‘Kimse ölmeden sorun çözülsün’

MIT ve Türk Dışişleri de gelişmeler sonrası Türk kadının bulunup ülkesine getirilmesi için devreye girdi. Konuyu sayfalarına içeren İngiliz Daily Mail gazetesine göre Türk diplomatlar ‘Kimse ölmeden sorunu çözmek için’ yoğun uğraş sarf ediyor.

‘Kral af yetkisini kullanamıyor’

Suudi Arabistan’ı önceki gün ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Kral Selman bin Abdülaziz’e konuyu aktardığı söyleniyor. Suudi yasalarına tarafından kabahat ne değin büyük olursa olsun Kral’ın bağışlama yetkisi bulunuyor. Ama kabahat hac ziyareti sırasında işlendiği için Kral’ın af yetkisini kullanmadığı da iddialar aralarında.

‘Evden dışarı çıkarılmıyor’

Fahire Kara’nın Arabistan’da evden dışarı çıkarılmadığı bahis ediliyor. Buna tarafından Kara’nın Medine’deki çocuklarından biri güvenlik güçlerinde tahsis yapıyor. Türkiye’nin Cidde Başkonsolosluğu’nun Fahire Kara’yı aradığını bilmesi ve annesinin bulunduğu takdirde babasının asılacağını düşünmesi sebebiyle Fahire Kara’yı dışarı çıkarmadığı belirtiliyor. Lokal halkın da kendisini tanıdığı ama güvenlik güçlerinde çalışan oğlundan çekindikleri için veri vermedikleri ileri sürülüyor.

Kendisine konut aldı

Anlı’nın programına gelen ihbarlara kadar El Yahyavi camisi yakınlarına Yemenli aşiretlerin yoğunlukla ikamet ettiği bölgede yaşamış Fahire Kara, çalışarak kazandığı para ile kendisine iki katlı bir ev almış. Fahire Kara’yı kaçıran şahsın otelde çalışan akrabası ise Müge Anlı izleyicisine konu ile ilgili ‘Olayın üzerinden 30 sene geçti. Fahire Kara burada bir armoni kurdu, başlarda çok bezginlik çekti. Türkiye’ye dönmek için fazla uğraştı fakat aradan geçen yıllar üstüne Türkiye’ye dönemeyeceğini anlayınca Arabistan’da kendisine bir hayat kurdu. Türkiye’ye dönse kimin yanında kalacak. Kim ona ne değin bakacak. Birincil ilk kez cümbür cemaat onu ağırlayacak lakin 6 ay sonra ne olacak?” demişti. 

Etiketler: hacda kaçırıldı
Kaynak: Vatan
Adınız Soyadınız
Gönderdiğim yorumun sorumluluğu şahsıma aittir BAYRAK DIREĞI 250
hacda kaybolan kadın bulundu mu hacda kaybolan kadın son durum hacda kaybolan fahriye kara hacda kaybolan kadın müge anlı hacda kaçırılan türk kadınlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!