Org. Akar: El Bab operasyonu bitti!

Fırat Kalkanı harekatında sona gelindi. Taarruz harekatı bitti temizlik aşamasına geçildi. Org. Akar da operasyon bitti dedi. Şimdi dünyada eşi görülmemiş temizlik aşaması başladı.

Org. Akar: El Bab operasyonu bitti!
Org. Akar: El Bab operasyonu bitti! Berkant Akkaya

24 Ağustos 2016'da başlatılan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Fırat Kalkanı harekâtında 177. güne girildi. Yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede şuan kısmen sessizlik etken. Terör örgütü DAEŞ'in Rakka'dan sonradan ikinci başkenti olan El Bab'da büyük ölçüde denetim sağlandı. Türk Tankları El Bab sokaklarında. Işlem meskûn mahallerde sürüyor, Taarruz harekatı bitti, temizleme aşamasına geçildi.

EŞİ SÖZDE GÖRÜLMEMIŞ TEMIZLIK İÇİN TSK HAREKETE GEÇTİ

El Bab merkezinde DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde, mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesinin devam ediyor. DAEŞ bir çok noktaya bubi tuzakları kurmuş durumda. Askeri kaynaklar DAEŞ'in fazla ayrı yöntemler kullanarak tuzaklar kurduğu belirtiyor. Temizleme aşamasında meskûn mahallelerin, evlerin, tünellerin, dehlizlerin, bölgedeki bütün deliklerin gözle, ateşle aranması-taranması, yapılacak ve el yapımı patlayıcıların tamamı ortadan kaldırılacak. Eşi sözde görünmeyen bu temizliğin TSK'ya tabi profesyonel askerlerle 1,5 ay kadar sürmesi öngörülüyor.

EL BAB'DA KALAN DAEŞ'Lİ SAYISI

El Bab'ın büyük bölümünde hakimiyeti kaybeden DAEŞ, bombalı araçlar ve canlı bombalarla atak düzenlemeye çalışıyor. Bu saldırılara aleyhinde hazırlık yapan teröristlerin etkisiz ayla getirilmesi için Özel Kuvvetlere alt askerler kritik bölgelere gir-çık yaparak teftiş ediyor. Bab meskûn mahallinin güneyinde canlı bomba eylemi gerçekleştirmeye çalışan 2 DEAŞ mensubu terörist de etkisiz getirildi. Bomba yüklü araçla hücum hazırlığındaki 8 DAEŞ'li teröristte ayrı bir noktada etkisiz ışık halkası getirildi. El Bab'da toplam 100-200 arası teröristin kaldığı varsayım ediliyor. Bir çoğuda Rakka'ya içten kaçmaya başladı.

AKAR: IŞLEM BİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'ı kapsayan Körfez ülkeleri ziyaretine katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Fırat Kalkanı harekâtına ilişkin olarak, 'El Bab'da bundan böyle operasyonun bittiğini' söyledi.

SIRADA RAKKA VE MENBİÇ VAR

El Bab sonrası gözler Rakka temizliğine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın El Bab'dan daha sonra işaretini verdiği Rakka ve Menbiç operasyonları için hazırlıklar sürüyor. Ilk Olarak Rakka güzergâhında yer alan Menbiç’in PKK/PYD-YPG teröründen arındırılması gündemde. TSK'nın Menbiç için tüm planları hazırlanmış fakat Rakka için ABD ile görüşmeler sürüyor.

genelkurmay başkanı el bab akar: org. operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı