Erdoğan’ın çizdiği güzergah dünya markası yaptı

Türkiye, AFAD, TİKA gibi kurumların büyük katkısıyla ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber Dünya’nın en cömert ülkesi haline geldi.

Erdoğan’ın çizdiği güzergah dünya markası yaptı
Erdoğan’ın çizdiği güzergah dünya markası yaptı Berkant Akkaya

Kanal7 Ankara temsilcisi ve Haber7 yazan Mehmet Acet, kuruluşunda Cumhurbaşkanı Erdoğan kurduğu bir cümleyle çizdiği güzergah TİKA'nın nasıl dünya markası haline geldiğini kaleme aldı.

“Dünya’nın her yerine uzanıp, nerede üzgün varsa, Türkiye olarak oraya gidip az ya da fazla yardımda bulunacağız”

Ankara Tandoğan’daki TİKA binasının girişinde bu hoş söz bizi karşılıyor. 
Sözün sahibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan.  Dünya’nın 54 ülkesinde ofisi bulunan, 150 ülkesine takviye götüren TİKA, Erdoğan’ın yukarıdaki sözleriyle çizdiği güzergah doğrultusunda büyük işler yapıyor. 

Şu tümce gösterişli olacak lakin bir karşılığı var:  Türkiye, AFAD, TİKA gibi kurumların büyük katkısıyla, (Buna destek amaçlı sivil toplum kuruluşlarını da buna ekleyelim), Dünya’nın en eli açık ülkesi haline geldi. 

Geçen hafta Filistin’de TİKA’nın yaptığı büyük hizmetleri anlatmıştım. Dün sabah TİKA’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın davetlisi olarak gittiğimiz kurum binasında, Dünya’nın 150 ülkesine götürülen hizmetlerle ilgili daha ayrıntılı bilgiler aldık. 

Veysi Bey, önündeki kalın bir klasörü kaldırıp bize göstererek, “Burada herhangi bir fotoğraf kullanmadan sadece yapılan çalışmaların başlıklarını bulabilirsiniz” dedi. 
Şöyle söyleyelim; 2 bin kalemde hudut gözetmeksizin, gidilen ülkelerin ihtiyaçlarına gözetilerek yürütülen her türlü hizmet…

Afrika, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya, yani gönül coğrafyası, birinci öncelikli bölgeler. 
Fakat Kolombiya’dan Moğolistan’a değin uzanan geniş coğrafyada bu faaliyetler yürütülüyor.  Okullar, hastaneler, gereksinim sahipleri için konut projeleri (Mesala Gazze’de evsizler için 380 ev yapı ediliyor) su kuyuları, camiler… Bunlar ilk akla gelenler.  Yıllar önce Gazze’de, İsrail, Filistinlilerin ekmek kapısı olan zeytinliklerde büyük bir kıyım yapmıştı.  100 bin zeytin ağacını kesip Gazze’lileri kurak topraklara hükümlü etmişlerdi. 
TİKA’nin yürüttüğü projelerden biri de Gazze’de bir zeytin fabrikası açıp oradaki zeytin üretimini yeniden can vermek olmuş. 

(bu arada, birkaç gün önce TİKA’nın Gazze sorumlusu, Türkiye’ye ulaşmak için kentten ayrıldığında İsrail göre alıkonulmuştu.  Buluşmamızda Kaynak’a bu konu soruldu.  Veysi Bey, bu konuda kendilerine de demin bir veri verilmediğini, TİKA’nın Gazze sorumlusunun Ankara’nın bilgisi dahilinde Türkiye’ye gelmekte olduğunu, konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.)

Devam edelim. 
Kanuni Sultan Süleyman’ın, Malazgirt kahramanı Alparslan’ın  mezarının bulunması için yapılan çalışmalardan Özbekistan’da ‘Tavşan dudak’ rahatsızlığı olan 2 bin kişinin çare edilmesine kadar geniş bir yelpazede bu çalışmalara yürütülüyor. 

Türkiye’yi Dünya’nın en eli bol ülkesi haline getiren yardımlar dedik. 
Sayı da verelim. 
Başbakan Yardımcısı Kaynak’ın dediği şu: 
“2016 rakamları az önce muhakkak olmadı. Ancak 2015 yılı içinde Türkiye’nin Dünya’nın dört bir tarafında yaptığı yardımların miktarı 3,9 milyar dolara ulaştı. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını da buna dahil edersek bu rakam 5 milyarı buluyor”

Yapılan işini şöyle bir niteliği de var: 
Türkiye bu yardımları yaparken, birilerinin yaptığı gibi sömürgeci niyetlerle, yoksa başa kakar gibi değil, candan yürütüyor.  Geçen hafta Ramallah’ta alışveriş yerine getirmek istediğimiz Filistinli minik bir esnafın, bizden ödenti olmak istememesi gibi sürpriz karşılaşmalar, bu ülke adına oralarda sergilenen alicenaplığın bir sonucu olarak görülmeli. 

Bu kurumlar, Türkiye’nin ‘yumuşak gücünü’ temsilcilik ediyor.  Yönetimlerle birçok ülkede sorunlar var.  Fakat, bu etkinlikler ‘daha kalıcı’ bir özellik taşıdığı için, uzun vadede büyük kazanımlar vaat ediyor. 

haberler haber son dakika haberler trumpın sustu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.