Eksi 25 derecede bin 378 personelle tatbikat!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla Kars Akbaba Atışlı Tatbikat Alanı’nda 2017 Kış

Eksi 25 derecede bin 378 personelle tatbikat!
Eksi 25 derecede bin 378 personelle tatbikat!
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla Kars Akbaba Atışlı Tatbikat Alanı’nda 2017 Kış Tatbikatı düzenlendiğini açıkladı.   
TSK’dan yapılan açıklamada, iki yılda bir birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemek, muhabere sahasını tüm boyutlarıyla yenilenmek, ateş ve manevranın senkronizasyonunu artmak, birliklerin kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, hayat, giyim, ikmal ve bakım faaliyetleri gibi temel konular üzerinde eğitimlerini ve beka kabiliyetini maksadıyla tatbikat icra edildiği belirtilerek, “Kış tatbikatı 2017, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı göre 14-16 Şubat 2017 tarihleri aralarında Kars’ta yer alan Akbaba Atışlı Tatbikat Alanı’nda Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla iki taraflı fiilî ve ateşli olarak icra edilmektedir” denildi.  
Bin 378 personelin katıldığı, 330 adet değişik cinste araç ve bin 281 adet öbür nesil ve çapta tabanca kullanılan tatbikatla ilgili açıklamada şu ifadeler yer aldı:  
“Tatbikatın hedefleri arasında ferdi ve toplu eğitimi geliştirmek, komutanlara birliklerini eksi 25 dereceye dek ulaşan ağır kış şartlarında sevk ve yöneticilik etme imkânı sağlamak, gereken beka tedbirlerini elde etmek ve uygulamak, birliklerin diğer sınıfların imkan ve kabiliyetlerini tanımalarını karşılamak, diğer zorlama ve unsurlar ile iki taraflı eğitimi pekiştirmek, yönetimsel ve lojistik faaliyetleri icra etmek yer almaktadır.  
Bugün 16 Şubat 2017 tarihinde icra edilen seçkin gözlemci gününe Azerbaycan ve Gürcistan temsilcileri ile 40 civarında yabancı askeri ataşe de katılmaktadır. Bunların yanına tatbikata sivil kuruluşlar, halk kurum ve kuruluşları ile bazı savunma sanayi firmaları da katılım sağlamıştır. Kamuoyu tarafından bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de Fırat Kalkanı Harekatı’na, buna ek olarak yurt içinde ve Irak kuzeyinde de terörle çaba harekâtına yoğun bir şekilde devam etmektedir.  
Ifade edilen bu büyük harekâtlarla aynı zamanlı olarak bu boyutta bir tatbikatın icra ediliyor olması, Türk Silahlı Kuvvetlerinin üstün gücünü, caydırıcılık özelliğini, imkân ve kabiliyetlerini sergilemesi bakımından büyük tartma taşımaktadır.  
Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin ve ulu Türk milletinin emrinde kendisine verilecek her türlü görevi azim, kararlılık ve fedakarlıkla yerine getirmek üzere hazırdır.” 


İşte Türkiye'nin en "özel" kahramanları Hakkari Güvenlik Müdürlüğünde görevli özel harekat polisleri, negatif hava koşulları ve engebeli doğa şartlarına rağmen bölücü terör örgütüne göz açtırmıyor. Dominant tepelere ve yüksek dağlara kurulan güvenlik noktalarında nöbet tutan "özel" kahramanlar, teröristlerin ülke içine sızmasını engelliyor.
Hakkari Güvenlik Müdürlüğünde görevli özel harekat polisleri, olumsuz hava koşulları ve zorlu doğa şartlarına rağmen bölücü terör örgütüne göz açtırmıyor.   
Özel harekat polisleri, kış mevsiminin çetin geçtiği Hakkari'de, soğuk hava ve yoğun kar yağışına karşın terörle mücadelesini başarıyla sürdürüyor.  
Hakim tepelere ve yüksek dağlara kurulan emniyet noktalarında nöbet tutan "özel" kahramanlar, teröristlerin yurda sızmasını engelliyor.  
Karla buruşuk dağlarda bütün teçhizatla operasyon yürüten özel harekatçılar bölgenin refah ve güveni için mücadele veriyor.  
Kent merkezindeki Bayraktepe ile çevrede yer alan öteki üç tepeye konuşlandırılan "Kale-1", "Kale-2" ve "Kale-3" ile Hakkari-Yüksekova-Çukurca yolundaki "Kale-4" emniyet noktalarındaki özel harekat polisleri, bölgeyi teftiş aşağıda tutuyor.  
"ÖNCE VATAN" Olası terör saldırılarına aleyhinde termal kameralarla her türlü hareketliliği yakından takip eden özel harekatçılar, Türk Bayrağının dalgalandığı ve kartal yuvasını hatırlatan üs bölgelerinde nöbet tutuyor. Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 20 dereceye değin düştüğü ve kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu bölgede operasyonlarını sürekli sürdüren özel harekat polisleri, bir yandan da eğitimlerine devam ediyor.
Yakın dövüş eğitimlerinin yanı sıra atış eğitimleri de alan polisler, poligonda hedefi 12'den vuruyor.  
Ailelerini geri planda tutarak "önce vatan" diyen özel harekat polisleri, terörle mücadelede görevini fedakarca yerine getiriyor.  
İŞTE BÖLGEDEN GELEN SON FOTOĞRAFLAR..
ak parti eksi 25 derecede bin 378 personelle tatbikat! akparti haber tsk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!