Boğazını keserek öldürdü! Savunması şoke etti

Antalya’da, 2 yıl önce mantar toplamaya giden Aysel Doğan’ı boğazını keserek öldüren Mesut B. küçükken sol gözüne iğne batırdığı için cinayeti işlediğini söyledi.

Boğazını keserek öldürdü! Savunması şoke etti
Boğazını keserek öldürdü! Savunması şoke etti Berkant Akkaya

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde, 2 sene önce mantar toplamaya dışarı giden 45 yaşındaki Aysel Doğan’ı boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan işitme engelli 26 yaşındaki Mesut B. küçükken sol gözüne iğne batırdığı için cinayeti işlediğini söyledi.

Gündoğmuş’a alt Ortakonuş Mahallesi’nde 30 Mart 2015’te ormanlık alana mantar toplamaya dışarı giden ve 3 gün sonradan jandarma ve vatandaşın araması sonucu uçurumda cesedi bulunan Aysel Doğan’ı öldürdüğü iddia edilen işitme engelli Mesut B.’nin yargılandığı davaya devam edildi. Manavgat 2’nci Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen bilerek öldürme davasının ikinci duruşmasına tutuklu sanık Mesut B. sanık avukatı, öldürülen Aysel Doğan’ın kardeşleri Selma ve Nuh Doğan, işitme engelli çevirmen ve bilirkişi Nurettin Baloğlu katıldı. Duruşmada tercüman yoluyla ifade veren Mesut B. cinayeti işlemediğini, kimin yaptığını da bilmediğini söyledi. Duruşma başkanının yönelttiği sorulara kayıtsız davranan davalı, yanıtsız bıraktı.

’KÜÇÜKKEN GÖZÜME İĞNE BATIRDI’

Tercüman bilirkişi Nurettin Baloğlu, duruşma başkanının sorusu üstüne sanığın gözaltına alındığının ertesi günü ifadesi esnasında çağrıldığını söyleyerek, "öncelikle yanında bayan bir çevirmen arkadaş girmiş ama sanıkla herhangi bir şekilde irtibat kuramamış. daha sonra beni çağırdılar. Sanığın yanında girdiğimde samimiyet kurdum. Önce sol gözündeki rahatsızlığın nedenini sordum. O sırada odada yer alan masanın üzerinde maktulün fotoğrafları vardı, onları göstererek küçükken gözüne iğne batırdığını söyledi" dedi.

Bunun üzerine kadına ne olduğunu sorduğunu söyleyen Baloğlu, sanığın kadını mantar toplamaya gittiğinde öldürdüğünü söylediğini aktardı. Baloğlu, sanığın jandarmadaki ifadesinin arkasından yapılan yer bakış esnasında, jandarma kamerasında ayrıntılı ifadelerinin de mevcut olduğunu belirtti.

KAMERA KAYITLARI İZLENDİ

Tercüman bilirkişinin sözleri üstüne mahkeme başkanı dosyada bulunan ve savcının da katıldığı jandarma kamerası kadar 30 Aralık 2015’te kaydedilen yer görüntü CD’lerinin izlenmesini istedi. 6 bölümden oluşan görüntülerde, olay yerinde savcı, sanık Mesut B.’den cinayeti nasıl işlediğini anlatmasını istiyor. Mesut B. da mantar toplayan Aysel Doğan eğildiği sırada elinde sopayla arkadan yaklaştığını anlatarak, "Sırtına 2-3 kez vurdum. Maktul yere düştü ve birazcık yuvarlandı. Sopayı attım. Maktulün yuvarlandığı yere gittim. Burada maktulün saçlarından tutarak boğazını mantar topladığım bıçakla kestim. Ardındaki maktulü ayağımla iterek uçurumdan yuvarladım. Görülmesin diye üstüne büyük kaya parçaları attım" dedi.

MAKTULÜN TOPLADIĞI MANTARLARI DA ALMIŞ

Savcının ’Bıçağı ne yaptın?’ sorusuna, davalı taşla ezip attığını söyledi. Savcının ’O gün annen yanında mıydı?’ sorusuna sanık, annesinin evde olduğunu, kendisinin tek olduğu karşılığını verdi. Davalı Mesut B. maktulün ayakkabılarını ve su içmek için kullandığı pet şişeyi nehir kenarında yaktığını anlatmasının ardındaki Aysel Doğan’ın topladığı mantarları da alarak olay yerinden eve değin hangi yoldan gittiğini gösterdi. Görüntülerde jandarma eşliğinde sanığın cinayeti işlediği gün gittiği yoldan evine olarak gidilmesinin arkasından evde de arama yapılması ve yer alan bir çakıya ilişkin ’Bununla mı öldürdün?’ sorusuna "O bıçak ağabeyimin" cevabını verdiği ve durum günü giydiği elbiseleri de gösterdiği görülüyor.

Yer gösterme görüntülerini jandarma refakatinde avukatının olduğu masada bulunan bilgisayar ekranından izleyen davalı, yanına oturan tercüman bilirkişiye yönelik sinirli şekilde harekette bulununca jandarma tarafından sakinleştirildi.

SANIK AVUKATI CEZAİ SÜRÜCÜ BELGESI RAPORU İSTEDİ

Duruşmada laf bölge Aysel Doğan’ın kardeşi Selma Doğan, Mesut B.’den davacı olduklarını, ablası kaybolduktan bir zaman daha sonra televizyon programına katılacaklarını söylediklerini ve sanığın annesinin bunu duyunca intihar ettiğini anlattı. Öz’ün avukatı ise sanığın verdiği ifadeyi kabul ettiklerini, fakat suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Yer bakış sırasında sanığın aykırı ve çelişkili ifadeler verdiğini savunan avukat, sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığının saptama edilmesi için rapor alınmasını istek etti.

SAVCI CEZAİ SÜRÜCÜ BELGESI RAPORUNA KARŞI ÇIKTI

Savcı, sanığın cezai ehliyetinin tespiti için rapor alınması talebine aleyhinde çıkarak, "Sanığın dosya zarfında us hastası olduğuna dair herhangi bir ibare yoktur. Hem davalı mahkeme huzurunda fikir hastası olduğunu belirten hiçbir harekette bulunmamıştır" dedi. Savcı sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Duruşma heyeti, durum öncesi sanıkla ilgili zihin hastası olup olmadığına dair raporun ve her iki aile aralarında husumet bulunup bulunmadığına dair Gündoğmuş Jandarma Komutanlığı’na yazı yazılmasına, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

KARDEŞLERİ: 'EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN'

Duruşmanın arkasından izah etme yapan Aysel Doğan’ın kardeşleri Nuh ve Selma Doğan, ablalarının 30 Mart’ta kaybolduğunu, ilk gün yağış altında vatandaşın yardımıyla arama yaptıklarını, ikinci gün ise Akseki’den gelen 150 jandarmanın da aramalara katıldığını aktardı. Ablasını kaybolduğunun 3’üncü günü bulduklarını söyleyen Selma Doğan, "Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Benim ablam kimseyi incitmezdi" dedi.

 

 

haberler istanbul haber pembe oda cinayeti 18 yaşındaki katilin savunması şoke etti!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.