Darbenin tüm yol haritası diskette

FETÖ itirafçısı savcıda ele geçirilen disketteki 'izlenecek yol haritası ve sorumluluklar' belgesi, örgütün 17-25 Aralık sonrası uygulayacağı strtajilerin talimatını içeriyor.

Darbenin tüm yol haritası diskette
Darbenin tüm yol haritası diskette

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yan dominant ve savcılara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülensoruşturmada tutuklanan bir savcı itirafçı oldu. Yeni Şafak'ın haberine tarafından, İstanbul'da devir yaptığı öğrenilen T.T. isimli savcı, savcılığa başvurarak sakladığı bir flash hafıza olduğunu söyledi. Flash bellekte FETÖ üyesi savcı ve hakimlerin 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası nasıl bir strateji yürüteceğine karşın bir doküman çıktı. 'İzlenecek yol haritası ve sorumluluklar' adlı belgeye kadar eski İstanbul Başsavcı vekili Zekeriya Öz'ün ulusal ve tanıdık olmayan basından birilerine mülakat verebileceğine değiniliyor. FETÖ'nün tetikçiliğini yapan isimlerden Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayınlama yönetmeni Can Dündar ve gazeteci Hasan Cemal'in görüşme verilebilecek isimler olduğu değerlendirmesi yapılırken, mülâkat verilecek yabancı medya kuruluşlarından ise BBC ve Al- Jazeera'ye tebliğ verebileceği açıklama ediliyor.

SOSYAL MEDYAYI KULLANIN!

Sosyal medyada etkin bir şekilde propaganda yapılması talimatı verilen FETÖ üyesi başat ve savılardan şu talimatları yerine getirmeleri istendi: “Adalet.org'da bir kampanya başlatılsın. Başka yerlere atanan savcı ve dominant arkadaşlar, 'Görevimi hakkın ve hukukun üstünlüğü çerçevesine yapacağıma şerefim ve namusum üzerine ant ederim' gibi bir metin yazsın. Kesin Olmayan kalan insanlarda etkin olabilir. Çünkü basmakalıp meslektaşlar etkilenmeye başladı. Organize edilecek meslektaşlar kamuoyu önünde tepki maksadıyla cübbe vazgeçme eylemi yapabilir.”
 

HSYK ÜYELERİNE YOĞUN BASKI

Belgede, FETÖ üyesi savcı ve hakimlere yapmaları talimatı verilen işlemler, “Mağduriyet ve haksızlıklar sosyal medyada paylaşılacak. Farkındalık oluşturulacak. Uluslararası kuruluşlarla irtibata geçilecek, bana kalırsa ziyaret edilecek. Basında yer alan haberler ve kararnamelerden etkilenen aile bireyleri için tıbbi ve psikolojik raporlar alınacak. Siyasetçi, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine karşın kısa, kavranabilir ve öz cümlelerle arz notları hazırlanacak. HSYK üyelerine yoğun bir zorlama ve teftiş mekanizması oluşturulacak” diye sıralandı.

AİHM'E BAŞVURUN

FETÖ'nün stratejik adım belgesinde uluslararası arenada da hükümeti zor duruma düşürecek adımlar atılması planlandı. Belgede 17 Aralık savcılarından kaçak 'Celal Kara' isimli başlayan bir mektup da yer aldı. Mektubun uluslararası kuruluşlara hitaben gönderilmesi planlanırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru formunun doldurulmasına ilişkin örnek uygulama hazırlanması talep edildi. Belgede, “Açığa almalarla ilgili direkt AİHM'e gidilebilir” ifadeleri yer aldı.

TALİMATLARI HARFİYEN UYGULADILAR

Savcılık doküman üzerinde yaptığı araştırmada, belgede bulunan FETÖ'nün yol haritasının 17-25 Aralık sonrası harfiyen yerine getirildiğini saptama etti. Kaçak savcı Zekeriya Öz'ün BBC'ye görüşme vermesi, kaçak Celal Kara'nın Can Dündar'a konuşması, 15 Temmuz darbe girişiminden önce Danıştay üyelerinin yüksek yargı düzenlemesini proteste etmek için cübbeleriyle basının karşısına geçmesi gibi eylemlerin, ele geçirilen belgedeki 'yapılabilecekler listesi' ile paralellik göstermesi uyarı çekti.

Kamera önünde cesur olun emri

Taktik belgesinde disiplin sürecine mağduriyet yaşayanların basın önünde özellikle kamera karşısında söylenecek cümleleri önceden seçmeleri gerektiği vurgulandı. Kamera önünde ağırbaşlı, gözü kara ve kendinden muhakkak bir şekilde ifadeler söyleneceği kayıtlı yazıda, “Basın bildirileri dikkatle önceden hazırlanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerdeki konuşmalarının görüntüleri İngilizce daha alçak yazı eklenerek yayınlanacak. Bilhassa 17-25 Aralık operasyonunda atama alanlar için Meclis'teki partiler harekete geçirilecek” talimatları yer aldı.

darbe darbenin haritası haber haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor