Pet şişelerin üstüne titiz bakın!

Plastik ürünlerde bulunan Bisfenol ve Fitalat gibi zararlı maddeler, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor.

Pet şişelerin üstüne titiz bakın!
Pet şişelerin üstüne titiz bakın! Berkant Akkaya

Yapılan araştırmalar, gebelik döneminde plastik ürün kullanan kadınların çocuklarında hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve öğrenme bozukluğu görülme ihtimalinin artabileceğini ortaya koyuyor.

Sudan yoğurta, sütten ayrana dek her gün tüketilen birçok yiyeceğin saklandığı plastik ürünler içlerinde zararlı madde barındırıyor. Hayatı kolaylaştıran bu ürünler bireyleri aynı zamanda doğallıktan uzaklaştırıyor, kanser riskini artırıyor. 

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, “Hayatımızın çoğu alanında plastik var. Plastik mahsul lüzum o anda gerek uzun vadede insan sağlığına zarar veriyor. Bilhassa son 10 yılda dünyada kansere yakalanma oranı arttı. Bilhassa kızlarda buluğ çağı daha erken yaşlarda başlıyor. Erkeklerin sperm sayıları her geçen gün azalıyor. Meçhul yeni hastalıklar ortaya çıkıyor. Bu değişimler, hayatımıza giren yeni teknolojilerin bizi hasta ettiğini düşündürüyor. Çünkü genlerimiz benzer lakin hayatımıza giren yeni ürünler sürekli farklılaşıyor” dedi.

"HAMILE ANNELERİ ETKİLİYOR"

Doç. Dr. Erdem Durmaz, "Plastik ürünlerde yer alan Bisfenol A, Fitalat gibi maddeler ile yüksek miktarda etkilenimin anneye ve bebeğine hasar verebileceğini" kaydetti.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, "bebeğin, plastik ürünlerin içeriğindeki zararlı maddelere anne karnında maruz kaldığında uzun vadede sorunlar yaşadığını" belirterek şunları söyledi:

"Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı ve öğrenme bozukluğu gibi hastalık meydana geliyor. Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde ve doğumdan derhal sonraki süreçte plastik ürün kullanan annelerde bu duruma daha artı rastlandığını ortaya koyuyor. Gelişme çağındaki bebekler ve erginlik çağındaki bireyler plastiğin zararlarından çok pozitif etkileniyor. Bu tür maddelerle karşılaşılınca adi gelişme çağına göre vücut daha öbür yanıt veriyor. Erken dönemde erginlik belirtileri oluşabiliyor. Ağırlıklı olarak östrojen etkisi görülüyor.”

"PLASTİKLERİ MİKRODALGADA KULLANMAYIN"

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, hayatımızın neredeyse merkezinde bulunan plastik ürünlerden tamamen uzaklaşmanın muhtemel olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak bunların yerine doğal ve sağlıklı ürün kullanmayı seçmeliyiz. Elimizden geldiğince cam ve toprak kap kullanalım. Sabun kokusuz olsun ama doğal olsun. Ulaşabildiğimiz ölçüde organik gıda tüketelim. Keza plastik ürünlerin sıcak ya da güneş ışınlarıyla temas etmemesine özen göstermeliyiz. Mikrodalga içerisine plastik kap koyulmamalı. Plastikteki Bisfenol A ve Fitalat sıcakla daha pozitif açığa çıkıyor. Kanserojen etkisi var.”

PLASTİK ÜRÜNLERİN NUMARALARINA UYARI

Plastik şişelerin üstünde yer alan 1 ve 7 arasındaki rakamlara dikkat edilmesini isteyen Doç.Dr. Durmaz, şunları söyledi:

“Bu numaralar genel olarak şişelerin tabanında üçgen şeklindeki geri değişim ambleminin içine yazılmaktadır. 1 numara su içtiğimiz minik pet şişelerin aşağı olur, damacanalarda 7. Gebeler 3 ve 7 numaralara dikkat etmelidir. Çünkü bu plastik ürünler yüksek miktarda uygulama sonucunda sağlıksız olabilecek olan Bisfenol A ve Fitalat gibi maddeleri içeriyor demektir.” 

taksonomi filogeni mutasyon sınıflandırma moleküler biyoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.