Boşanma sonrası her çocuk ayrı etkileniyor

Boşanma sonrası bozulan aile birliği ve bütünlüğü çocukların yaşamında fiziksel ve psikolojik olarak önemli sorunlara yol açabiliyor.

Boşanma sonrası her çocuk ayrı etkileniyor
Boşanma sonrası her çocuk ayrı etkileniyor

Anne ve babasının ilgisine, sevgisine muhtaç olan çocuklar maddi ve psikolojik gelişimlerini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamladığına dikkat çeken uzmanlar çocuğun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı olmasında kişiliğinin ideal bir aile kadar kazandırılmasının manâlı olduğu açıklama etti.

Çocuklarda sevgi ve özgüven gelişimi manâlı

Çocuk sahibi ailelerin ister bir arada yaşarken ister herhangi bir nedenle dağılma sonrası çocuklarının dinç yetişebilmeleri için uyarı etmeleri gereken iki özellik olduğunu belirten uzmanlar, şartsız sevgi ve özgüven duygusunu geliştirmenin önemli olduğunu vurguluyor. Boşanmanın, anne ile babanın beraberliklerini başarılı bir şekilde sürdüremeyişlerinden kaynaklandığının anlatılması gerekiyor.

Boşanma kararı sonrası çocukların tepkileri yaş grubuna göre öbür oluyor
Çocukların boşanma sonrası verdiği tepkilerin yaşa kadar değiştirme gösterdiğini bildiren uzmanlar boşanma kararı sonrasında çocuklardaki tavır değişimlerinin peşine düşüp takip edilmesine dikkat çekti.

0-1 yaş gurubunda huzursuzluk, sinirlilik, korkma, inleme nöbetleri, yeme ve uyku sorunları ön planda oluyor. 1-3 yaş grubunda mutsuzluk, regresif davranışlar, bakım verene yapışma ve ayrılık kaygısı, öfke, matem nöbetleri, yeme ve uyku sorunları görülebiliyor. 3-6 yaş grubunda üzüntü, kayıp duygusu, kendini itham, regresif davranışlar, bakım verene yapışma ve ayrılık kaygısı, içe kapanma ve ilişki kurmayı reddetme, oyunlarda kızgınlık ve öfkenin dışa vurması, uyku bozuklukları özellikle kâbus görme durumları ortaya çıkabiliyor. 7-12 yaş grubunda hiddet, reddedilmiştik duygusu, regresif davranışlar, ebeveynlerden birini koruma ve diğer ebeveyne hiddet, inat etme, mektep reddi, okuldan kaçma, kurallara uymama ve mektep başarısında azalma gibi durumlar görülüyor.

boşanmış aile çocuğuna nasıl davranmalı boşanmalarda çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir anne baba ayrılığı sözleri boşanmada 2 yaşındaki çocuğun psikolojisi boşanmış ailenin çocuğu olmak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!