HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'e 25 sene hapis istemi

HDP parti sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında, 11- 25 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'e 25 sene hapis istemi
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'e 25 sene hapis istemi Berkant Akkaya

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 6- 8 Ekim 2014'te Türkiye genelinde meydana gelen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği Kobani olayları ile ilgili soruşturması zarfında, geçen 31 Ocak günü tutuklanan HDP parti sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında, 11- 25 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'da, 31 Ocak günü tutuklanarak İstanbul Silivri Cezaevi'ne konulan HDP sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun 6- 8 Ekim 2014 Kobani olayları öncesinde yaptığı 'sokağa çıkın' çağrısı ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma zarfında tutuklanan Ayhan Bilgen hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 5'inci Ağır Cinayet Mahkemesi'nce kabul edildi. 64 sayfalık iddianamede, Bilgen'in 'Terör örgütü üyesi olmak', 'Suç işlemeye alenen tahrik' ve 'Halkı kanuna tutarsız görüşme ve davet yürüyüşüne kışkırtma' suçlarından 11 yıldan 25 yıla değin hapisle cezalandırılması istek edildi.

'SOKAĞA ÇIKMA ÇAĞRISI İLE BASKI OLAYLARI YAŞANDI'

İddianamede, IŞİD'in Kobani'ye karşın saldırılarını yoğunlaştırdığı ve bölgenin kontrolünü büyük ölçüde sağladığı sırada, PKK terör örgütü yöneticilerin yaptığı çağrılar sonrası HDP’nin karar organı olan Merkez Yürütme Kurulu'nda alınan kararlar üstüne, partinin kurumsal Twitter hesabı üzerinden halkın sokağa dökülmesi yönünde paylaşımlarda bulunulduğu belirtildi. Yapılan sokağa çıkma çağrısı sonrası ülke genelinde zor olaylarının yaşandığını, olaylarda fazla sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını vurgulayan savcı, aralarında millet kurumlarının da bulunduğu çok sayıda yerin de zarar gördüğünü ifade etti.

İTİRAZ ÜSTÜNE TUTUKLANDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 6- 8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma zarfında gözaltına alındıktan daha sonra adli denetleme kararı ile özgürlük bırakılan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı itiraz üstüne tutuklanmıştı.

 

ayhan bilgen erdoğan hdp işid fransa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı