Referandum sonuçları ne olursa olsun erken seçim geliyor!

Referandum sonuçlarını olası dinamiklere göre analiz eden Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz, referandumda evet de çıksa hayır da çıksa Türkiye'nin erken seçime gideceği öngörüsünde bulundu.

Referandum sonuçları ne olursa olsun erken seçim geliyor!
Referandum sonuçları ne olursa olsun erken seçim geliyor!

Erken seçim olacak mı? Halk Oylaması takviminin işlemeye başladığı bu günlerde siyaset kulisleride erken seçim olasılığı tartışılmaya devam ediyor. Bu olasılığı bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz iddialı. Yılmaz'a kadar referandum sonuçları ne olursa olsun Türkiye erken seçime gidecek.

İddiasına AK Parti'nin referandum sürecindeki kampanya söylemlerini ve 7 Haziran seçim sonuçlarını yardım bildiren Yılmaz, "Pek görünüyor ama halk oylaması doğrusu yeni bir tercih sürecinin birincil aşaması olacak" dedi.

Mehmet Yılmaz'ın yazısının detayları şöyle:

"...

7 Haziran 2015 seçimlerinin peşinde yapılan analizleri kaçımız hatırlıyor?

Hafızalarımızı tazeleyelim:

O seçimde, AKP’nin kimsesiz hükümet kuracak çoğunluğu elde edememiş olmasının nedenlerinden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çıkıp başkanlık sistemi için 400 milletvekili istemesiydi.

Seçimden sonra yapılan çalışmalar göstermişti oysa Erdoğan’ın kampanyasının yoğunluğu ve başkanlık sistemi talebi, AKP seçmeni nezdinde bir nesil tepki de yaratmıştı.

7 Haziran seçiminin tekrarı olarak yapılan 1 Kasım seçimleri öncesinde de AKP kampanyasının bu eksenden uzaklaştığını, istikrara yoğunlaştığını da hatırlayalım. Aradan geçen 1.5 yıl sonradan şu anda 16 Nisan’da bu kere konusu “başkanlık sistemi” olan bir halk oylaması yapacağız. Cumhurbaşkanı, arkasına devletin olanaklarını da alarak zinde ve sert bir “evet” kampanyası yürütüyor.

Bu propaganda bombardımanının az önce ikna etmeyi başaramadığı takriben 5 milyon kararsız seçmen olduğu ve bunların manâlı bölümünün AKP ve MHP seçmeni olduğu da araştırmaların ortaya koyduğu bir hakiki.

Objektif araştırmalara kadar, kesinlikle “evet” diyeceğini açıklayanlar, kesinlikle “hayır” diyeceklerini söyleyenlerin oldukça arkasından. Yani, seçmeni “evet” demeye razı etmek, “hayır” demeye ikna etmekten daha şiddet.

Bir bölüm AKP seçmeni, bir erken genel seçim olursa yine AKP’ye oy vereceğini söylüyor lakin başkanlık konusunda da tereddütlerini muhafaza ediyor. Bunun nedenlerini, 7 Haziran seçimi sonuçları ile ilgili analizlerde bulmak olası. Ve başkanlık sistemi konusunda tereddütleri olan seçmeni razı etmek de öyle kolay bir meslek değil.

Bu, “Meydanlar Recep Tayyip Erdoğan’ı özledi, o sahaya çıkınca tablo değişir” diye düşünenlerin yanılıyor olabileceğine de sinyâl ediyor.

Erdoğan, şayet meydanlara çıkmadı fakat her gün bir yerde uzun konuşmalar yapıyor, bu konuşmalar önce canlı, sonra da haber olarak tekrar tekrar halkın üstüne az kalsın boca ediliyor.

Bunca gürültüye karşın hâlâ ikna olmamış seçmenlerin, 7 Haziran’da da ikna edemediği seçmenler olduğunu dikkate almak için çok neden var.

Sonucu peşinen emin bir referandum olmayacak, artık orası emin gibi.

ERKEN TERCIH KAÇINILMAZ

Referandum sonucu ne çıkarsa çıksın, Türkiye’nin bir erken seçime dürüst gittiğini de görmek gerek.

Eğer “hayır” çıkarsa, bunun en kayda değer siyasi sonucu zaten iktidarın güven tazelemek için bir erken seçime gitmesi olur. Bütün gücüyle “evet” denmesine yüklenen bir hükümetin, böyle bir yük ile varlığını sürdürmesinin zorluklarını bakmak lüzum.

öte taraftan iktidarın istediği gibi referandumdan “evet” sonucu çıkarsa, o zaman bir sorunun yanıtının verilmesi gerekecek:

Madem bu değiştirme Türkiye’nin geleceği için bu dek önemliydi, o zaman uygulanması için niçin iki buçuk yıl daha ummak gerekiyor?

Çünkü, “evet” kampanyasının gerisindeki us, bu sistemle Türkiye’nin önündeki zincirlerin kırılacağı, ekonominin uçacağı, Türkiye’yi yıkmak isteyen üstteki aklın bu sayede bertaraf edileceği.

Bu durumda, Türkiye, iki buçuk yıl daha zincirlerine alt mı kalacak? Üst aklın iki buçuk sene daha Türkiye’ye oyunlar oynaması mı seyredilecek?

Hükümet, Devlet Bahçeli’ye bu değişikliğin uygulanması için iki buçuk yıl umma sözünü vermişti.

Bahçeli, bu sözün tutulması için nasıl bir garanti aldı acaba?

Pek görünüyor ama referandum fiilen yeni bir tercih sürecinin birincil aşaması olacak.

olay olay tv nöbetçi eczane bursa timsah timsah arena
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor