Yıldırım'dan turizmcilere sert dikkat avanta karşılamak için...

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nda konuştu. Yıldırım, turizmcilere hem güven mesajı verdi hem de uyardı.

Yıldırım'dan turizmcilere sert dikkat avanta karşılamak için...
Yıldırım'dan turizmcilere sert dikkat avanta karşılamak için...

Dünyanın hiçbir uygun güvenli ülke olmadığını bildiren Başbakan Yıldırım, ''Terörün olmadığı yer değil. Amerika ne dek güvenliyse Türkiye de böylece tehlikesiz'' dedi.

Yıldırım, turizmcileri de uyardı: "Turizmi baltalamak, avanta temin etmek için dedikodu yapmayın."

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde, Dünya Turizm Forumu'nun başlangıç töreninde konuşuyor.

Başbakan Yıldırım, ''Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda uğraş gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Toplamda 11 bin civarında misafiri dünya şehri İstanbul'da ağırlıyoruz. Buraya Asya'dan Afrika'dan Kafkaslar'dan Ortadoğu'dan Balkanlar'dan gelen misafirlerimiz var. Bugün küresel turizm konuşacağız geleceği konuşacağız. Bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşacağız. Bugün sizleri benzersiz tarihi eserleri dünya kültür mirasının en seçkin örneklerine sahip İstanbul'da ağırlıyoruz. Son yıllarda dünya üstünde en çok kendinden laf ettiren şehirlerin başında İstanbul geliyor. Kültürüyle ekonomisiyle sanatıyla gündelik hayatın zenginliği ile İstanbul gerçekten bir açık hava müzesi. Bu mübarek şehir insanlığın barıştırma içinde bir arada yaşadığı asırların varlıklı izlerini taşıyor.

''KİŞİ BİLMEDİĞİNE DÜŞMANDIR''

Turizm farklı coğrafyalar farklı kültürler arasındaki iletişimi artırıyor. Bu anlamda küresel barışa ve kardeşliğe de koskocoman katkı sağlıyor. Birey bilmediğine düşmandır. Millet bir araya gelirse konuşursa kardeş dost olursa güzel anılar geride bırakırsa kavga karışıklık uyuşmazlık olmaz. Düşünün siz daha önce gittiğiniz bir ülke hakkında karar alma durumunda kalırsanız önce zihninizde o ülkeyi canlandırırsınız. Alacağınız kararı da buna kadar oluşturursunuz. Turizm uzlaştırma için, kardeşlik için fazla kayda değer bir sektördür, kayda değer bir faaliyettir. Bu yolda mücadele belirten herkesi bununla beraber gönüllü bir uzlaşma elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum.

''2002'DE TOPLAM TURİST SAYISI 13 MİLYON CİVARINDAYDI, GEÇTİĞİMİZ YIL SAYI 40 MİLYONA YAKLAŞTI''

2002 yılında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarındaydı geçtiğimiz yılda bu rakam adeta 40 milyona yaklaştı. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üstüne çıktı. Biz 2002'den beri Türkiye'de işbaşındayız AK Parti hükümetleri olarak. 15 yıllık vakit içerisinde kendi performansımızı karşılaştırma imkanına sahibiz.

Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı karşılayan bir sektör olarak görmüyoruz. Sadece idareli bir bakışla turizmi değerlendirmek yetkisiz kalır, yetkisiz kalır. Turizm bunların ötesinde ilk önce kültürlerin buluşmasıdır, medeniyetlerin buluşmasıdır. Kültürlerin buluşmasını tesis ettiğimiz ölçüde, kültürlerin kaynaşmasını ve iki taraflı ön yargıların da kırılmasını sağlamış oluyoruz. Turizmi kültürel etkileşime, milletlerin birbiriyle kaynaşmasına baskı katan bir değerinde olarak görüyoruz. Milletlerarası ilişkilerin pekişmesine, bambaşka toplumlar arasındaki dinç dostlukların kurulmasına kayda değer bir araçtır turizm... Kültürel yakınlaşmalar, hesaplı ve siyasi ilişkilerin de ivme kazanması turizm faaliyetleriyle yakından ilişkilidir.

''ŞU ANDA HAVACILIĞIN MERKEZİ TÜRKİYE'YE KAYIYOR''

70'li yıllarda havacılığın merkezi Amerika'daydı.80'li yıllarda Avrupa'nın batısına içten geldi. 90'lı yıllarda Avrupa oldu. 2000'li yıllarda artık doğuya doğru devam ediyor. hemen havacılığın merkezi Türkiye'ye kayıyor. Bu, tarihin tekerrürüdür. çok eskiden Ipekli Yolu'yla, Baharat Yolu'yla doğudan batıya zenginlik için göç vardı. Şimdi artık zenginlik doğuya her yerde döndü. Dolayısıyla da hicret batıdan doğuya dürüst olmaya başladı. İster doğuya gidin ister batıya gidin Anadolu'dan geçeceksiniz, başka yolu değil.

AVANTA KARŞILAMAK İÇİN...

Terörü, turizmi baltalamak veya turizmde avanta karşılamak için lütfen kullanmayalım. İnsanların buluşmasına, kardeş olmasına, bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine destek olalım, köstek olmayalım. Bugün turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için, üzülerek söylüyorum, başkaları hakkında dedikodu üreterek, oraları güvensiz bildiri ederek meslek yapmaya çalışanlar var. Bunlar doğru şeyler değil. Dünyanın hiçbir uygun güvenli ülke yok. Terörün olmadığı yer değil. Terörden korkmak terörle ödünü koparmak teröristlerin işine yarar. Amerika ne dek güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli Avrupa Paris ne kadar güvenliyse Ankara da öyle tehlikesiz.

Enerjimizi, kaynaklarımızı, imkanlarımızı savaşa değil, tanka topa, tüfeğe yok, insanların refahına, mutluluğuna ve çocukların aydınlık geleceğine ayırmamız lüzumlu. Tarih, gelecek, atalar bizden bunun hesabını sorar.''

gazeteler keyfi haberler posta haber 3 haberler magazin haber aktif
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!