Okullarda yeni dönem siber güvenlik dersi

İNGİLTERE'deki okullarda 14 yaş ve üzerindeki öğrencilere siber güvenlik dersleri verilecek.

Okullarda yeni dönem siber güvenlik dersi
Okullarda yeni dönem siber güvenlik dersi Berkant Akkaya

İNGİLTERE Kültür, Medya ve Spor Bakanlığında Dijital ve Kültürden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı Matt Hancock, yaptığı açıklamada, yeni tatbik ile siber emniyet uzmanlarının yetiştirilmesi amacıyla hükümetin ülkenin geleceğine yatırım yaptığını söyledi.

Bakanlığın 20 milyon sterlin ayırdığı yeni derslerin 14 yaş ve üzerindeki öğrencilere verileceğini bildiren Hancock, "Bu ileriye dönük program, binlerce en iyi, en zeki ve en parlak genç zihne, öteki derslerinin yanınında en ileri siber emniyet becerilerini öğrenme fırsatı sağlayacak. İngiltere'yi acilen ve gelecekte karşısında karşıya kalacağı zorluklara hazırlamaya kararlıyız. Bu ek müfredatlar, öğrencilere ilham verilmesi ile geleceğin yeteneklerinin belirlenmesine muavin olacak." diye konuştu.

Program kapsamında 5 bin 700 öğrenci ayrıca okulda hem de internette siber güvenlik ile ilgili derslere erişim sağlayabilecek.

Hükümet halen aydınlık bulduğu öğrencilere siber emniyet alanında üniversite bursu tanırken, meslek olanakları sunuyor.

BÜYÜK BÜTÇE AYRILDI

İngiltere'de siber güvenlik, alanında bilirkişi 58 bin çalışanı ile en seri büyüyen sektörler aralarında yer alırken, İngiliz Parlamentosu Ulus Hesapları Komisyonundan geçen hafta yayımlanan raporda, ülkenin siber savunma alanında tatmin edici beceriye sahip olmadığı uyarısı yapılmıştı.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon geçen hafta yaptığı bir konuşmada, Rusya’yı hedef alarak, bu ülkenin Batı ülkelerine karşısında siber saldırılar düzenlediğini ileri sürmüştü.

"NATO'nun kendisini siber dünyada da havada, karada ve denizde olduğu gibi etkin bir şekilde savunması gerekiyor oysa siber silahları kullananlar bunun bir bedeli olacağını bisinler." diyen Fallon, bilhassa Rusya'nın Batı ülkelerinde kritik altyapı ve demokrasiyi gaye aldığını savunmuştu.

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond da geçen kasımda, siber saldırılara karşısında güvenlik önlemlerinin artırılması için 2020 yılı sonuna kadar takriben 1,9 milyar sterlinlik bütçe ayrılacağını duyurmuştu.

İngiliz hükümetinin siber güvenlik planlaması dahilinde, ülke polisi içerisinde online hacker gruplarla mücadele biriminin genişletilmesi ve bütçenin bir kısmının siber emniyet alanında eğitim için kullanılması planlanıyor

İngiliz istihbarat teşkilatı MI5’ın Başkanı Andrew Parker da The Guardian’a verdiği röportajda, "Rusya'nın gitgide artarak daha agresif bir tutum aldığı, bu ülkenin İngiltere’ye karşı casusluk faaliyetleri ve siber saldırılarda bulunabileceği" uyarısını yapmıştı.

ingiltere siber güvenlik siber haber siber güvenlik haberleri haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.