Türk Telekom ile İstanbul Üniversitesi'nden eğitim işbirliği

Türk Telekom Akademi, üniversite işbirliklerine 10 Şubat’ta düzenlenen törenle İstanbul Üniversitesi’ni de ekledi.

Türk Telekom ile İstanbul Üniversitesi'nden eğitim işbirliği
Türk Telekom ile İstanbul Üniversitesi'nden eğitim işbirliği

Telekomünikasyon sektörünün kaliteli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de kayda değer bir adım daha atıldı. Türk Telekom’un eğitimde üniversite ve sanayi işbirliği çalışmalarını yürüten Türk Telekom Yüksekokul, üniversite işbirliklerine 10 Şubat’ta düzenlenen törenle İstanbul Üniversitesi’ni de ekledi. Türk Telekom’un İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Iş Yüksekokulu ile gerçekleştirdiği işbirliği dahilinde öğrenciler alacakları derslerle telekomünikasyon teknolojilerine dominant olurken, sektörün kaliteli iş gücü ihtiyacı da karşılanmış olacak.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, bünyesindeki Türk Telekom Yüksekokul çatısı altında gerçekleştirdiği üniversite-sanayi iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. 2017’de de eğitime yatırımda hız kesmeyen Türk Telekom Akademi, telekomünikasyon sektörünün gereklilik duyduğu nitelikli personel ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile meslek birliği protokolü imzaladı.

Türk Telekom Akademi ve İç Irtibat Direktörü Saynur Önen, Türk Telekom İstanbul 1.Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Iş Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse’nin katılımıyla gerçekleştirilen imza töreni ardından hayata geçen iş birliği zarfında; telekomünikasyon sektörü için pratik, çözüm odaklı ve kalifiye sektör çalışanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Türk Telekom, İstanbul Üniversitesi ile imzaladığı meslek birliği kapsamında, üniversite bünyesinde, uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı da kuracak. Öğrenciler mezun olmadan önce keza sektörü yakından tanınma ve keşfetme fırsatı, hem de pratik, ayrıntılı ve profesyonel bir deneyim edinebilme imkânı bulacak.

GENÇLERE DENEYIM AKTARIMI

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Iş Yüksek Okulu bünyesinde verilecek olan eğitimlerde öğrencilere, teori ve uygulamalı derslerin yanı sıra, e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri de sunulacak. En ileri teknolojilerin deneyimlenebileceği Türk Telekom laboratuvarlarında uygulamalı eğitimler düzenlenirken, Türk Telekom çalışanlarından seçilen donanımlı iç eğitmenler göre öğrencilere telekomünikasyon alanında ders ve eğitimler verilecek.

Meslek birliği kapsamındaki dersler sonunda başarılı olan öğrenciler, “Telekomünikasyon Montaj Elemanı Belgesi” alma hakkına sahip olacak.

MAKSAT ROL MODEL OLMAK

İşbirliği imza töreninde yaptığı konuşmada; Türk Telekom’un meslek yüksekokulları ile gerçekleştirdiği işbirliklerinin, Türkiye’deki en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olduğunu kaydeden Türk Telekom Akademi ve İç Iletişim Direktörü Saynur Önen, “Türk Telekom olarak kendi sektörümüzde ülkenin en büyük istihdam sağlayan şirketiyiz. Türkiye’nin küresel alandaki en büyük gücünün dinamik ve eğitimli genç nüfusu olduğuna inanıyoruz. Sektörümüzün gereklilik duyduğu niteliklerde yetişecek elemanlara katkıda bulunmak, Türk Telekom için övünç kaynağı. Bu açıdan üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz işbirliklerine büyük yük veriyoruz. Bu işbirlikleri dahilinde; pratik, çözüm odaklı kalifiye sektör çalışanlarını yetiştirmenin sektörümüz için büyük bir kazanç olacağına inanıyoruz. Üniversite meslek birlikleriyle 2015-2016 döneminde 146, 2016-2017 sonbahar döneminde ise 120 birey eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Bugüne dek iş birliği yaptığımız 14 üniversitede laboratuvar kurulumunu da gerçekleştirdik. Bu laboratuvarlarda uçtan uca santralden sahaya kadar kullandığımız erişim ekipmanları mevcut. MYO – Sanayi işbirliği kapsamında takriben 120 Türk Telekom eğitmeni ders verdi. 2017 yılı işbirliklerimize İstanbul Üniversitesi ile başlıyoruz. İstanbul Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz 15. işbirliğimizin ülkemize ve sektörümüze uğurlu olmasını diliyoruz.” dedi.

MONTAJ ELEMANI YETİŞTİRİLECEK

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise yaptığı konuşmada, ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitime büyük yük verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Ak, “Bu işbirliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon montaj elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarı’nda Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının iş içi eğitimler vermesi, öğrencilerimizin gerçek meslek dünyasıyla tanışması açısından büyük bir üstünlük doğuruyor. Öğrenciler sektörün gerektirdiği yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör kadar daha tercih edilen kaliteli iş gücü içerisinde yerlerini almış olacak. İşbirlikleri ve verdikleri yardım için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

EĞİTİMİN KAPSAMI

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’da “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersi 25’er öğrenci ile yürütülecek. Öğrencilerin seçebileceği bu özel ders zarfında Türk Telekom’un belirlediği Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri Bakır Kablo Ilave ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom’da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Cins Erişim Teknolojileri - FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom'da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Esas Network Eğitimi konuları öğretilecek.

14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek olan programda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı’nda 56 saat kuram ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek. Telekomünikasyon Teknolojileri dersleri; sanal realite uygulaması, e-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf ve video bazlı dijital öğrenme gibi yöntemleri de etkin olarak kullanmasıyla dikkat çekiyor.

türk telekom mobil tt audi türk telekom internet tt twitter türk telekom avea
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!