YDS ilkbahar dönemi başvuruları başladı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Sınav tarihi de açıklandı. İşte detaylar...

YDS ilkbahar dönemi başvuruları başladı
YDS ilkbahar dönemi başvuruları başladı

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı İlkbahar dönemi başvuruları 8 - 16 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacak.

Adaylar başvurularını, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden T.C Kimlik Numaraları ve şifrelerini girerek yapabilecek.

2 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilecek YDS için sınav ücreti ise 90 TL.

YDS PUANINI KİMLER KULLANABİLİR?

KPSS lise adayları

KPSS merkezi yerleştirmelerinde bazı kurum kontenjanlarında rağbette şartlar arasında öğrenim şartının yanına yabancı dil şartı da yer alabilmektedir. Lise düzeyinde nadir görülen bir şart olsa da KPSS'den düşük puan alan bir aday yabancı dil belgesi tamamen çok sayıda adayın önüne geçerek kadrolara yerleşebilir.

KPSS önlisans adayları

KPSS merkezi yerleştirmelerinde bir takım kurum kontenjanlarında aranılan şartlar arasında öğrenim şartının yanında tanıdık olmayan dil şartı da yer alabilmektedir. Lise düzeyinde liselere göre daha sık görülebilmektedir. Ancak, KPSS'den düşük puan bölge bir aday yabancı dil belgesi doğru çok sayıda adayın önüne geçerek kadrolara yerleşebilir.

Üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar

Araştırma görevlisi seçme ve tayin işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunmaktadır. lisans programlarının son sınıfında ya da son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

KPSS lisans adayları

Lisans düzeyinde her yerleştirmede fazla sayıda kontenjan için tanıdık olmayan dil puanı istenmektedir. Bilhassa lisans adaylarının YDS'ye girmeleri kendileri açısından önemli bir fayda oluşturacaktır.

KPSS A grubu adayları

A grubu puanlar arasında 91 tanesinin içinde yabancı dil bileşeni bulunmaktadır. A grubu hukuk,iktisat,maliye alanlarına çok iyi hazırlanan bir namzet, YDS'ye girmezse 91 tane puan türü hesaplanmayacak ve bir çok kurum sınavına giremeyecektir (gelir uzmanlığı da buna dahildir). Bu yüzden a grubu adayların hepsinin YDS'ye başvurması gerekmektedir. A grubu adaylar için tanıdık olmayan dil gerekliliğini sonradan detaylı olarak ele alacağız.

halk personeli

Kamuda çalışanlardan yabancı dil tazminatı almaya hakkı olanların bu tazminatı alabilmeleri için YDS'ye girmeleri gerekmektedir. Tanıdık Olmayan dil tazminatından kullanım hakkı olmadığı halde sınava girip sonra gelmek tazminat isteme hakkı doğurmaz.

Yüksek lisans adayları

Yüksek lisans (master) öğrencisi alımlarında ALES puanı ile birlikte yabancı dil puanı da aranmaktadır. Master öğrencisi almak isteyenlerin YDS'ye girmeleri gerekmektedir. Ama bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için YDS sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir

Araştırma görevlisi almak isteyenler

Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunmaktadır. Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir.

Doktora adayları

Doktora öğrencisi alımlarında ALES puanı ile birlikte tanıdık olmayan dil puanı da aranmaktadır. Doktora öğrencisi olmak isteyenlerin YDS'ye girmeleri gerekmektedir.

Doçent adayları

Doçent adaylarının YDS'ye girmeleri ve 100 üzerinden minimum 65 almaları gerekmektedir.

Doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar

Bu şahısların YDS'ye girerek 100 üzerinden en az 55 almaları gerekmektedir.

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği" uyarınca, mesleki veri sınavlarının sonucuna tarafından yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır. Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden Kamu Personeli Tanıdık Olmayan Dil Bilgisi Düzey Saptama Sınavında ya da Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında yüz üzerinden en az elli puan almış edinmek ya da bu puana eşit kabul edilen milletlerarası geçerliliği yer alan bir belgeye sahip almak şarttır. Yabancı dil imtihan sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş takvim sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına tatbik tarihi dikkate alınır. 2013 yılından itibaren KPDS ve ÜDS sınavları uygulanmayacağından adayların tanıdık olmayan dil yeterliliği için YDS'ye girmeleri yararlarına olacaktır.

Yurt haricen bir yükseköğretim programını bitirenler

Yükseköğretim Kurulu tarafından yurt dışarıda bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Eşitlik Yönetmeliği gereğince YDS sonuçları kullanılabilecektir.

yds 2017 başvuru tarihi 2017 ales başvuru 2017 ales ilkbahar yds 2016 sonbahar başvuru yds 2017 sonbahar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500