Trump'tan Netanyahu'ya şok! Durdurun

Netanyahu'yu Beyaz Saray'da ağırlayan Trump, ortak basın toplantısında Ortadoğu Barışı ve İsrail'in yeni yerleşim yerleri inşası hakkında açıklamalarda bulundu.

Trump'tan Netanyahu'ya şok! Durdurun
Trump'tan Netanyahu'ya şok! Durdurun

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği iki taraflı basın toplantısında kritik direktifler yaptı.

Trump, ABD'nin uzun süredir takip ettiği "iki devletli çözüm" yaklaşımından bambaşka bir tablo çizerek, "İki devletli çözümün daha iyi olacağını düşünüyordum; ama eğer İsrail ve Filistin mutlu olacaksa onların tercihi ne ise ben de onu kabul ederim." dedi.

Trump, Netanyahu'ya "yeni mesken yerleri inşasını biraz durdurması" gerektiğini söyledi.

ABD'nin uzun süredir izlediği "iki devletli çözüm" perspektifinden bambaşka bir görüntü çizen Trump, Ortadoğu Barışı için iki devletli çözüm dışındaki alternatiflere de açık olduğunu net bir şekilde dile getirdi.

İki tarafın da anlaştığı çözümün kendisine uyacağını vurgulayan Trump, "İki çözümden (iki devletli ya da tek devletli) herhangi biri olabilir. İki devletli çözümün daha iyi olacağını düşünüyordum; ama eğer İsrail ve Filistin mutlu olacaksa onların tercihi ne ise ben de onu kabul ederim." ifadelerini kullandı.

İsrail ile Filistin tarafının müzakereleri sonucunda ortaya çıkacak tablonun önemine muhabere eden Trump, Ortadoğu Barışı için "çok hassas" çalıştıklarını ve iki tarafın da bir takım tavizler atamak zorunda kalabileceğini vurguladı. Bu tavizlerin neler olacağı konusunda detay vermeyen Trump, "İsrail ile Filistinlilerin kendi aralarında anlaşmasının öncelikli olduğunu" dile getirdi.

Netenyahuya Trump şoku: Durdurun

"YENİ YERLEŞİMLER AZICIK DURMALI"

Basın toplantısının en dikkat çekici bölümlerinden birinde ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "yeni yerleşim yerleri inşasını azıcık durdurması" gerektiğini söylediTrump, yeni yerleşimler konusunda Netanyahu ile anlaşacaklarına inandığını dile getirirken, İsrail Başbakanı ise "bu konuda konuşarak uzlaşabileceklerini" ve "barışın önündeki en büyük engelin yeni yerleşimler olmadığını" söyledi.

Yeni ikâmetgâh yerleri konusunda önceki ABD yönetimlerine göre görece daha yumuşak bir dil kullanan Trump, gerçi bu politikanın çözüm önündeki engellerden biri olduğunu ifade etmiş oldu.

Netenyahuya Trump şoku: Durdurun

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

Netanyahu ile İsrail'in güvenlik önceliklerini konuştuklarını ve özellikle İran'ın nükleer programına şive yaptıklarını anlatan Trump, "İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğim." dedi.

Önceki Barack Obama yönetiminin imzaladığı İran'la nükleer anlaşmanın "hayatında gördüğü en fena anlaşma olduğunu" bir kere daha dile getiren Trump, İsrail'in güvenliği için Tahran yönetimine karşısında gereken her tedbiri alacaklarını yineledi.

Netenyahuya Trump şoku: Durdurun

Yeniden Obama döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) kabul edilen İsrail karşıtı kararın "hileli" olduğunu iddia eden Trump, bu eylemin tek taraflı olduğunu savundu.

Trump, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması konusunda ise "Bunun olmasını istiyoruz; ne süre olacağına bakacağız." değerlendirmesini yaptı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise iki devletli çözüm için Filistin tarafının İsrail devletinin varlığını "tanıması" gerektiğini belirterek, bunun gerçekleşmediği senaryolarda "Ortadoğu Barışının zor olacağını" kaydetti. Netanyahu ABD ile aralarındaki ittifak ilişkisinin Trump yönetiminde fazla daha kuvvetli olacağını ve "ABD'nin en büyük müttefikinin İsrail olduğunu" dile getirdi.

trump trump'tan abd netanyahu israil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!