Fransa'dan Cezayir itirafı! 'Özür dilemeliyiz'

Cezayir'e yaptığı ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron, "Sömürgecilik Fransa tarihinin bir parçasıdır. Fransa'nın bu eylem için özür dilemesi gerekiyor" dedi.

Fransa'dan Cezayir itirafı! 'Özür dilemeliyiz'
Fransa'dan Cezayir itirafı! 'Özür dilemeliyiz'

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız namzet olan Emmanuel Macron, Cezayir ziyaretinde Echorouk News adlı yerel televizyon kanalına röportaj verdi.

Sömürgeciliğin Fransa tarihinin bir parçası olduğunu gösteren eski Ekonomi Bakanı Macron, "Sömürgecilik insanlığa karşısında tamamlanmış bir suçtur. Barbarlık olarak tanımladığım sömürgeciliği tekrar tekrar kınadım" diye konuştu.

Ülkesinin emperyalist tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini aktaran Macron, "Fransa'nın bu eylemler için özür dilemesi gerekiyor" dedi.

ÖTEKI NAMZET FİLLON KARŞI ÇIKTI

Fransa'da nisan ve mayıs ayında yapılacak iki turlu cumhurbaşkanı seçiminin bir diğer adayından ise Macron'un sömürgecilikle ilgili açıklamasına tepki geldi. Merkez sağın adayı François Fillon, "Fransa'nın cumhurbaşkanı adayı olan birisine bu sözler yakışmıyor" dedi.

FRANSA'NIN CEZAYİR'DEKİ SÖMÜRGE GEÇMİŞİ

1830-1962 yıllarında Cezayiri elinde tutan Fransa, fazla sayıda toplu cinayet gerçekleştirdi ve yüz binlerce kişiyi evlerini terk etmek zorunda bıraktı.

Cezayir, Fransa'ya bu suçları kabul edip mağdurlar için tazminat ödemesi çağrısında bulunuyor. Paris yönetimi ise, eski defterleri kapatıp geleceğe bakmak gerektiğini savunuyor.

Geçen yıl France 24 televizyonunda yayınlanan rapora göre, Paris'te arkeoloji eserlerinin sergilendiği İnsan Müzesi'nde bulunan 18 binden fazla kafatasından 500'ünün kimlik tespiti yapılmıştı. Bunlardan 36'sının 19. yüzyıl ortalarında Fransız işgaline karşı çaba eden Cezayirli direniş liderlerine ait olduğu belirlenmişti.

fransa kritik analitik haberler müzik gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!