FETÖ'nün MAZİ'sinden 15 bin memurun adı çıktı

BURSA'da FETÖ/PDY'nin insan kaynakları departmanı soruşturmasında ele geçirilen

FETÖ'nün MAZİ'sinden 15 bin memurun adı çıktı
FETÖ'nün MAZİ'sinden 15 bin memurun adı çıktı

BURSA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) insan kaynakları departmanı soruşturmasında ele geçirilen "Mazi" adlı şifreli dosyada yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismine ulaşılırken, Ankara'ya gönderilen daha pozitif içerikli diğer bir şifreli dosyanın açılması için araştırmalar sürüyor.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından aldığı bilgiye göre, FETÖ'nün insan kaynakları departmanı gibi kullanıldığı öne sürülen Bursa Iş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği soruşturmasında aranan "Semih" kod adlı Necati Uysal'ın kişisel data havuzundaki "Mazi" adlı şifreli dosyaya yönelik incelemeler devam ediyor.

15 BİN 500 KİŞİNİN İSMİNE ULAŞILDI

Örgütün "insan kaynaklarından sorumlu imamı" olduğu kayıtlı Uysal'ın evinde yapılan aramalarda ele geçirilen USB flash bellek içinde yer alan söz konusu dosya içinde, kamuya yerleştirildiği açıklanmış takriben 15 bin 500 kişinin ismine ulaşıldı.

"Mazi"nin yaklaşık 12 katı değin büyüklükte olduğu kayıtlı ve içinde yeniden örgüt üyesi isimlerin bulunduğu varsayım edilen başka bir şifreli dosyanın açılması için çalışmalar sürüyor.

 Örgüt içinde yapılan değerlendirmede 4 ve 5 puan alarak kamuya yerleştirildiği belirlenen 500 birey hakkında operasyon yapıldığı, diğerleriyle ilgili incelemelerin sürdüğü öğrenildi.

Keza, flash bellekte "Mazi"nin takriben 12 katı kadar büyüklükte olduğu belirtilen ve içinde tekrar örgüt üyesi isimlerin bulunduğu varsayım edilen diğer bir şifreli dosyanın açılması için Ankara'da incelemeler sürüyor.

DIĞER İLLERDEKİ İSİMLERE ULAŞILACAK

Uysal'ın yaptığı listeden yola çıkılarak, diğer illerdeki örgütün insan kaynaklarından sorumluluk sahibi imamların isimlerine de ulaşılmaya çalışıldığı öğrenildi.

Necati Uysal'ın "Sena" kod adlı eşi Büşra Uysal'ın da örgüt içi evlendirmeden sorumlu olduğu belirtildi.

Dosyada adı geçen, kamuya yerleştirilen örgüt üyelerinin, laf konusu dosyada bazı değişikliklerle tescil altına alındığı da belirlendi.

Kamuya yerleştirilen kişinin adına babasının, babasının yerine de söz konusu kişinin adını yazarak tescil tutan Uysal'ın, halk personeli olanların cep telefonu numarasını da operatörden sonraki 7 rakamdan 118 çıkararak ya da ekleyerek anekdot ettiği ortaya çıktı.

"KONUT ABİLERİ"NE PUAN VERİLİYOR

ÖTE YANDAN Necati Uysal'la ilgili konuşan esir rütbeli asker Y.K, ifadesinde, şifreli dosyada kişilerle ilgili yapılan puanlamanın nasıl yapıldığını anlattı.

Örgüt içinde aktif bir tahsis alan, sigaraya içmeyen, sevgilisi olmayan ve istenilen seviyede "ev abiliği" yapanlara en yüksek puan olan 5 verildiğini belirten Y.K'nin "Yukarıdaki faktörlerin açık havada sigara içiyorsa ya da kızlarla muhabbeti varsa 4 puan veriliyor. Bir puan bunlardan kesilebiliyor." şeklinde açıklama verdiği öğrenildi.

"KRİPTO" ELEMANLAR

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dahilinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şubesi ekipleri, örgütün insan kaynakları yapılanmasına karşın operasyonda "Mazi" adlı şifreli bir dosya ele geçirmişti.

Ekipler, şifresini çözdükleri dosyada isimleri ortaya çıkarılan kişilere yönelik, Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Şırnak, Erzincan, Balıkesir, Mardin, Şanlıurfa, Bingöl, Amasya, Eskişehir, Kocaeli, Çorum, Adana, Kars, Sakarya, Kahramanmaraş, Malatya, Hakkari, Karabük, Hatay, Tokat, Sivas, Sinop ve Manisa'da eş zamanlı işlem düzenlemiş, 44 subay ve astsubay ile bir hekim ve bir öğretmeni gözaltına almıştı.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 39'u tutuklanmış, 7'si adli yoklama şartıyla bağımsızlık bırakılmıştı.

Söz konusu şahısların dördünün örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı, diğerlerinin isimlerinin ise FETÖ/PDY ile bağlantısı soruşturmayla ortaya çıkarılmıştı. Söz konusu şüphelilerin örgütün "kripto" elemanları olarak değerlendirildiği öğrenilmişti.

3. sayfa son dakika 3. sayfa son haberler fetö maraş gündem kahramanmaraş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!