Maddi ya da Ruhsal Hastalıklarını Sürdürerek Menfaat Elde Etme Durumu: 'Sekonder Kazanç'

Yaşadıkları olumsuz durumları ya da hastalıkları bilinçli ya da bilinçsiz olarak avantaja çevirmeye çalışan ve sırf bu durumdan dolayı yaşadıkları olumsuz durumu devam ettirmeye çalışan birilerini tanıdınız mı? İşte bu içeriğ

Maddi ya da Ruhsal Hastalıklarını Sürdürerek Menfaat Elde Etme Durumu: 'Sekonder Kazanç'
Maddi ya da Ruhsal Hastalıklarını Sürdürerek Menfaat Elde Etme Durumu: 'Sekonder Kazanç'

Yaşadıkları negatif durumları veya hastalıkları bilinçli veya bilinçsiz olarak avantaja çevirmeye çalışan ve sırf bu durumdan dolayı yaşadıkları negatif durumu devam ettirmeye çalışan birilerini tanıdınız mı? 

İşte bu içeriğimizde, sekonder (ikincil) gelir olarak tanımlanan bu davranışı ele alacağız.

Sekonder veya ikincil kazançlar, kişinin bir fiziksel ya da ruhsal bir rahatsızlık nedeniyle elde ettiği birtakım alaka, kazanım ya da ayrıcalıkların sürekli olarak devam etmesini istemesi durumudur.

İkincil kazançlar için sergilenen davranışlar genelde bilinçli olarak yapılanlar davranışlar değildir.

Fakat yaşadığı negatif bir durumdan ya da hastalıktan ikincil kazanç sağlayan birey kendisine zarar veren öteki durumu ve/veya hastalık belirtilerini sürdürme eğiliminde olurlar.

Sekonder kazanç elde eden kişinin rahatsızlığı maddesel veya ruhsal olabilir.

İkincil gelir elde eden kişi, kendini sahip olduğu bir hastalıkla tanımlayarak, yapamadığı ya da yerine getirmek istemediği birtakım işleri geçiştirebilir. Başarısızlıklarında ya da sergilediği negatif davranışlarda sorumluluğu üstlenmeyebilir.

Mesela, sosyal fobisi olan bir birey, toplum içinde kendini sıcacık hissetmediği ve ifâde edemediği düşüncesiyle, çalıştığı kurumun toplantılarına katılmayabilir.

Bu koşul başlangıçta anlaşılır gibi gözükse de, bir vakit sonradan hastalığın iyileşmesine engel oluşturacak bir hâl alır. 

Hasta tedaviye dayanıklılık göstermeye başlar, meslektaşları toplantılara bulunma zorundayken, ikincil gelir elde eden birey, hastalığını mazeret ederek işten erken çıkar.

Kişi eğer hastalığından/negatif durumdan kurtulursa üzerindeki alaka eksileceği veya yaptığı olumsuz davranışların sorumluluğunu alması gerekeceği için bunları yapmak yerine var olan hastalığının getirisini kullanır.

Böyle durumlarda çevresindeki kişilere iyileşmek istediğini fakat bunu başarmadığını belirtebilir.

İkincil kazançlar genelde hastalıklar üzerinden ele alınsa da tek tipi bu değildir.

Örneğin "eşimle aram kötü olmasın", diye düşünen biri, eşiyle annesinin tartışmasında annesi haklı olsa dahi, eşinin tarafında yer alarak, ilişkisinde kazanç elde etme düşüncesinde olabilir. 

Bu tarz davranışlar kısa vadede olumlu neticeler getirse bile, uzun ve orta vadede mutsuzluklara ve güven bunalımlarına yol açacaktır. 

Kendi üzerimizdeki farkındalığımızı geliştirerek bu müşteri davranışların götürülerini de ayrım edebilir ve daha sağlıklı davranışlar sergilemeye başlayabiliriz.

Sizin çevrenizde ikincil/sekonder gelir elde ettiğini düşünüdüğünüz biri/birileri var mı?

Evet.
Hayır.
Fikrim yok.
Sonucu Göster

Peki, siz kendinizin ikincil/sekonder gelir elde ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Evet.
Olabilir.
Hayır.
Fikrim yok.
Sonucu Göster

Kaynaklar

1 2

onedio ilginç galeri araba onedio video onedio komik caps galeri 18
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!