Merkel o skandalla ilgili data verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NSA'nın Başbakan Angela Merkel olmak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddiasıyla ilgili ilk kez bilgi verdi.

Merkel o skandalla ilgili data verdi
Merkel o skandalla ilgili data verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in başı bu defa de NSA soruşturmasıyla belaya girdi. ABD Güvenlik Ajansı'nın Almanya'daki casusluk faaliyetlerini 2013 yılında öğrendiğini söyleyen Merkel, skandalla ilgili tartışmalara niçin olan sözlerine de açık sözlülük getirdi.

Angela Merkel, NSA skandalıyla ilgili Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na veri verdi. Casusluk faaliyetlerinin ortaya çıkmasının gerisinde ABD ile Almanya arasında casusluk faaliyetlerini sonlandırmayı amaçlayan “No-spy” anlaşması konusunda iki ülke istihbarat servisleri arasında görüşmelerin yapıldığını söyleyen Merkel, görüşmeler sonunda ABD ile esaslı bir anlaşma yapılamayacağını saptama ettiğini kaydetti.

O SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Merkel, 2013'te ifade ettiği “Dostlar aralarında dinlenme olmaz” sözünü komisyonda da savunarak "Bu tümce istihbarat servislerinin neler yapacakları konusundaki düşüncemi ifade ediyor" şeklinde konuştu. BND'de bu cümleye riayet edilmediğini varsayacak bir sebebin bulunmadığını gösteren Merkel, BND’nin dinleme faaliyetleri hakkında istihbarat servislerinden sorumluluk sahibi Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Atlmaier kadar bilgilendirildiğini kaydetti. Merkel, BND'de bir takım noksanlıkların tespit edildiğini, bunların giderilmesine çalışıldığını açıklama etti. Amerikan İstihbaratı tarafından kendi cep telefonun dinlendiğinin ortaya çıkmasına ilişkin bir soruya Merkel, kendi cep telefonun dinlenmesinin değil, halkın çıkarlarının korunmasının önemli olduğu cevabını verdi.

Başbakan Merkel'in Federal Meclis NSA Araştırma Komisyonunda açıklama vermesinin geç saatlere değin süreceği ifade edildi. NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden, 2013’te sızdırdığı belgelerle ABD'nin dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmış, NSA'nın Alman vatandaşlarını ve ilk olarak Başbakan Angela Merkel almak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddia edilmişti.

angela merkel dunya almanya başbakanı angela merkel nsa anadolu ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!