Türkiye'den Rum kesimine sert tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs görüşmelerinde Rum kesiminin gösterdiği tavra tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, Rum parlamentosunda kabul edilen Enosis kararının ise kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye'den Rum kesimine sert tepki!
Türkiye'den Rum kesimine sert tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yapılan liderler görüşmesinde Rum tarafının ortaya koyduğu tavrın müzakereye ve adadaki sürece gösterme açısını gösterdiğini belirterek, "Diğer Taraftan Rum parlamentosunun kabul ettiği "Enosis" kararı Türkiye ve Kıbrıs Türkü için kabul edilemez bir karardır." dedi.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen "G20 Dışişleri Bakanları Heyetlerarası Toplantısı"ndan sonra mülâkat gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, görüşmenin gerisinde yaptığı açıklamada, görüşmede geçen dönemin hatalarını açık açık gündeme getirdiklerini, YPG'ye bahşedilen desteğin Türkiye'nin güvenini sarsması ve bu tür bir desteğin keza kendileri ayrıca de Suriye için ne değin güvenli olmayan olduğunu muhatabına anlattıklarını bildirdi.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta devamlı görüşmelerde yaşanan sıkıntılara ilişkin bir soruya karşılık, sorunun daha önce olduğu gibi acilen de Rum göre kaynaklandığını belirtti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bu aslında Rum tarafının müzakereye ve adadaki sürece görüş açısını gösteriyor. Diğer Taraftan Rum parlamentosunun kabul ettiği Enosis kararı Türkiye ve Kıbrıs Türkü için kabul edilemez bir karardır. Bu kriz bugün Anastasiadis'in masadan kalkmasıyla başlamadı, bu kararın meclis tarafından kabul edilmesiyle başladı. Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını hala görüşüyorlar, karar kabul ediyorlar. Yani emellerinden vazgeçmemişler. bir de Türkiye'nin garantisine ve emniyet konularına bundan böyle gereksinim yok.

Siz bir taraftan Enosis'i istiyorsunuz, bundan başka Türkiye'nin garantisini kaldıralım diyorsunuz. Bunların gerçek niyeti bu yaklaşımlarla ortaya çıkmıştır. Bu konularda Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye'nin ne kadar haklı olduğunu kendileri ortaya koydular. Biz bugüne kadar daima yapıcı bir tutum sergiledik. Ne istediğimizi biliyoruz, ne istemediğimizi de biliyoruz. Net bir şekilde kaprissiz kompleksiz kendine güvenen bir devlet gibi güçlü bir ülke gibi net toplantılarda ortaya koyuyoruz. Benzer tutumu Kıbrıs Türk heyetinin de sergilediğini görüyoruz. Böyle olunca da işte Rum tarafı masadan kaçıyor. Müzakere istiyorlarsa o masaya döneceklerdir, istemiyorlarsa da kendileri bilir. Bundan Böyle bir daha da böyle bir görüşme olmaz, gereğini yaparız."

gülen den biden abd vururuz ifadesine
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!