Akılalmaz proje! Ilk adımı attılar...

Gezegenimizin dışında bir medeniyet kurmak için ilk adım atıldı

Akılalmaz proje! Ilk adımı attılar...
Akılalmaz proje! Ilk adımı attılar...
Gezegenimizin dışında bir uygarlık koymak için birincil adım atıldı  
Dünya'nın dışındaki birincil mesken yeri 'Kızıl Gezegen' olarak da tanıdık Mars'ta kurulacak.  
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 100 sene içinde Mars'a koloni kurmaya hazırlanıyor. BAE laf konusu koloniyi "ufak şehir" olarak tanımlıyor.  
'Mars 2117 Project' isimli program zarfında koloniye ait animasyon görüntüler yayınlandı.  
Ama bu Mars'a koloni belirlemek için atılan ilk adım değil. Geçtiğimiz sene Amerikalı meslek adamı Elon Musk, 10 sene içinde 200 bin dolarlık bilet ücretini ödeyenleri Mars'a göndermek ve bu gezegende kendi kendine yetebilen ikâmetgâh alanı kurmak istediğini bildirdi.  
Gezegenimizden 205 milyon kilometre uzaklıkta yer alan Mars, Neil Armstrong'un Ay'a adımını atmasından sonradan yeni niyet olarak belirlenmişti.    
Oysa hala insanoğlunun etap basamadığı Mars yolculuğunda bizleri neler bekliyor?  
Mars'ın atmosferinin gezegenimize oranla yüzde 1 seviyesinde olduğu düşünülürse Mars'ın yüzeyinde bulunmak ile uzayda bulunmak aralarında o kadar bir ayrım bulunmadığını anlatmak mümkün.  
Bu yüzden astronotların ilk iş olarak bu basınçtan korunmanın yollarını bulması gerekiyor.  
İkinci bezginlik ise insanın yaşaması için elzem olan oksijen. Gezegende kalındığı sürece oksijen üretebilecek bir sistem bulunması muhtemel Mars görevleri için çözülmesi gereken sorunların başında geliyor.  
Gezegendeki radyasyon oranının epeyce yüksek olduğunu belirten uzmanlar, bu oranın Mars'ta görev yapan astronotların kansere yakalanma riskini kayda değer ölçüde artırdığı görüşünde.  
Su, yiyecek ve enerji üretimi aşılması gereken diğer engeller. Marslı filmdeki astronot çiftçilik yaparak ve birkaç kimyasal dokunuşla bu sorunları geçici bir süreliğine olsa da çözmüştü. Ama NASA'nın bu sorunları ortadan kaldırması için uzun yıllar mesai yapmaya devam edeceğini söylemek abartı olmaz.  
En büyük sorun Mars'a gitmek ya da orada kalmak değil gezegenden terketmek. Zira Mars'tan dönüş sandığımızdan daha kuvvet bir mücadele gerektiriyor.  
MAV’ın (Mars'a İniş Aracı) iç mekanı yükü eksilmek için çok sade olacak. Bu tek yön bir uzay taksisi yalnızca, bir yaşam alanı değil. Hatta mühendisler koltuk bile koymayabilir, ki bu durumda astronotların tüm yolculuk sırasında ayakta durması gerekecek.  
Füzeyle fırlatarak kalkma işlemi yedi dakika sürecek. Fakat seyahat burada bitmiyor. Astronotlar ERV (Dünya'ya Dönüş Aracı) ile buluşup kenetlenmek için yörüngeye oturma manevraları yapacaklarından daha fazla yakacak harcayacaklar.  
Mars'ın yörüngesindeki NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) aracının yüksek çözünürlüklü "High Resolution Imaging Science Experiment" veya HiRISE adlı fazla zinde kamerasıyla çekilen görüntüler NASA göre kamuoyu ile paylaşılmıştı. İşte NASA'nın gözünden Kızıl Gezegen...  

ahaber haberler posta spor haber 3 haber10
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!