AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan:

Ankara - AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, başkanlık sistemine ilişkin, "Bu AK Parti'ye endeksli bir mesele değil, Tayyip Erdoğan'ın meselesi de değil. Türkiye'nin uzun yıllardır buna ihtiyacı var ve konuşulması gerekiyordu. 'Cumhurbaşkanını halk seçsin' dediğimiz gün, buna karar verdiğimiz gün, Türkiye'nin idari sisteminin geleceğine müdahale edilmiş oldu. O gün bu eserinin tartışılması ve bir fay yoluna getirilmesi gerekiyordu. İşte bugün yapıla

AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan:
AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan:
Akdoğan Keçiören Belediyesince Necip Fazıl Sahnesi'nde düzenlenen "Tüzük Değişikliği ve Enerjik Türkiye" konferansında, mevcut parlamenter sistemin tıkanıklığa yol açtığını belirterek başkanlık sistemine neden gereklilik duyulduğunu anlattı. 15 Temmuz'da milletin darbeyi püskürtüp kurgulanan bir oyunu bozduğunu ve bir vesayet düzenini sonlandırdığını dile getiren Akdoğan, bunların yeniden yaşanmaması için yapı bir dönüşümün yanı sıra, asker sivil ilişkilerinin normalleşmesi gerektiğine muhabere etti. Akdoğan, başkanlık sistemine ilişkin, "Bu AK Parti'ye endeksli bir mesele yok, Tayyip Erdoğan'ın meselesi de değil. Türkiye'nin uzun senelerdir buna ihtiyacı var ve konuşulması gerekiyordu. 'Cumhurbaşkanını ahali seçsin' dediğimiz gün, buna karar verdiğimiz gün, Türkiye'nin yönetimsel sisteminin geleceğine müdahale edilmiş oldu. O gün bu eserinin tartışılması ve bir fay yoluna getirilmesi gerekiyordu. İşte bugün yapılan, o gün yapılması gereken bir işlemin tamamlanması durumudur. Uzun senelerdir konuşulan bir konunun halledilmesi meselesidir " ifadelerini kullandı. - "Bu bir ihtiyaç, bir sorun var; ülkeyi yönetemeyen, patinaj yapan bir sistem var"
Akdoğan, geçmişte birçok lider ve siyasi aktörün bu meseleyi gündeme getirdiğini dile getirerek şöyle devam etti: "Özal cumhurbaşkanlığı döneminde olduğu döneminde 'Bu sisteme ihtiyaç var' dedi. Demirel, 'Bu sistem yürümüyor, başkanlık sistemine ihtiyaç var' dedi. Erbakan Öğretmen Milli Nizam Partisini kurduğunda programında başkanlık sistemi vardı. Alparslan Türkeş'in yazdığı kitapta yine başkanlık sistemi vardı. Bu bir gereksinim, bir sorun var; ülkeyi yönetemeyen, patinaj yapan bir sistem var. Bu ihtiyacın giderilmesi lüzumlu. Bu AK Parti'ye endeksli bir mesele yok Tayyip Erdoğan'ın meselesi de yok. Türkiye'nin uzun yıllardır buna ihtiyacı var ve konuşulması gerekiyordu. 'Cumhurbaşkanını ırk seçsin' dediğimiz gün, buna karar verdiğimiz gün, Türkiye'nin yönetimsel sisteminin geleceğine müdahale edilmiş oldu. O gün bu eserinin tartışılması ve bir fay yoluna getirilmesi gerekiyordu. İşte bugün yapılan, o gün yapılması gereken bir işlemin tamamlanması durumudur. Uzun yıllardır konuşulan bir konunun halledilmesi meselesidir. " Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle birlikte mevcut sistemi değiştirilmediğini vurgulayan Akdoğan şunları kaydetti: "Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı ve halkın seçtiği bir başbakan, bunlar arasında bir sorun yaşanmayacak mı? Benzer partiden olmazlarsa zaten kesinlikle sistem yürümez, aynı partiden olsalar dahi sistem yürümeyebilir. O vakit bu iki başlılıkla ikisi de halkın oy aldığı aktör, ikisi de icranın bir parçası. Türkiye'de yürütmenin başı cumhurbaşkanıdır, başbakan hükümetin başıdır. İki tane yürütme organının başında halkın seçtiği birey var. Cumhurbaşkanı çıkacak, vaatlerde bulunacak namzet olduğunda. İki başlılık yürütmede makul bir şey değildir. Geçmişten bu yanlamasına Erbakanlar bunu gündeme getirirken icraya baskı kazandıralım, hızlı olma kazandıralım, faaliyet kazandıralım diye bunu istediler. Bunun bir gereklilik olduğunu söylememiz gerekiyor." Akdoğan konferans sonrasında katılımcılara "Asker Sivil İlişkileri ve Kumpastan Darbeye FETÖ" isimli kitabını imzaladı.
ak parti ankara ak parti ankara milletvekili yalçın akdoğan haberler yalçın akdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor