ABD’li komutan Rakka için geliyor

CIA Başkanı Pompeo’nun geçen cuma Ankara’ya yaptığı ziyaretin ardından bugün ABD Genelkurmay Başkanı, Türk mevkidaşı Akar ile görüşmek üzere geliyor.

ABD’li komutan Rakka için geliyor
ABD’li komutan Rakka için geliyor

Türkiye, El Bab operasyonunun peşinde önceliklerini Menbiç ve Rakka olarak belirlerken CIA Başkanı Mike Pompeo’nun ardından ABD’den kritik bir ziyaretçiyi daha ağırlamaya hazırlanıyor.

Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılan Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de olacağını söyledi. Görüşmenin İncirlik üssünde olması bekleniyor. Ziyaret özellikle ABD’nin Rakka operasyonunun netleşmesi açısından büyük tartı taşıyor. Operasyonun Türkiye ile birlikte yapılıp yapılmayacağının bu ziyaret sonrası ABD yönetimi göre yapılacak değerlendirmeler ışığında açıklığa kavuşması bekleniyor.

Işık, “Bu görüşme önemli bir mülâkat olacak, askeri açıdan Rakka operasyonunun birlikte yapılıp yapılamayacağı noktasında kayda değer değerlendirmeler içerecek. Teknik araştırmalar da yapıldıktan sonradan bir karara varılacak. Lakin benim gördüğüm ABD demin kesin kararını vermiş değil. Görüşmeler ABD’nin nihai kararını vermesinde etkili olacak diye düşünüyoruz” dedi. Işık, ABD’nin Rakka operasyonunu PYD unsurlarıyla yapma konusunda kesinleşmiş bir kararının olmadığını söyledi.

EL BAB KUŞATILMIŞ DURUMDA

Rakka operasyonunun daimi bir barışa dönüşmesi ve istikrarın kalıcı olmasının PYD-PKK unsurlarıyla değil, bölge insanları olan Arap unsurlarla yapılacak bir operasyonla olası olacağının altını çizen Işık, “Bu noktada Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

El Bab’ın tümüyle kuşatılmış olduğunu ve ‘içeride önemli bir temizleme harekâtı yapıldığını’ söyleyen Işık, El Bab operasyonu bitene kadar Menbiç’teki, PKK’nın Suriye uzantıları olan PYD-YPG unsurlarının çekilmiş olmasını istediklerini belirtti. Işık, “Bu noktada ABD’yle çalışıyoruz. Istek ettiğimiz sonucu şu başlıca kadar alamadık. Lakin El Bab operasyonundan daha sonra Türkiye’nin iki önceliği olacak. Bunlardan birisi Münbiç (Menbiç), diğeri Rakka olacak” dedi. Fransa ve İngiltere savunma bakanlarıyla uçuşa yasaklanmış bölgeler ve tehlikesiz bölgeler konusunda detaylı bir mülâkat yaptığını gösteren Işık, “Bizim çok önemsediğimiz husus, Fırat Kalkanı kapsamındaki yerlerde güvenli bölgeler oluşturulması ama PYD’nin bunu fırsat mahsus hakimiyet kurmaya çalıştığı alanlarda bir tehlikesiz alan oluşturulmasını şüphesiz kabul etmeyeceğimizi, PYD’nin bu fırsattan istifade ederek kendine tehlikesiz bir alan oluşturmasına da müsade vermeyeceğimizi kendilerine açıklama ettik” dedi.

ABD İLE YAKIN ÇALIŞMA

NATO zirvesinin Türkiye açısından en önemli unsurlarından biri Işık ile ABD Savunma Bakanı James Mattis arasındaki ikili görüşmeydi. Bakan Fikri Işık, görüşmeye ilişkin değerlendirmesinde Mattis’in Türkiye’yi yakından tanıdığını görmüş olmaktan memnun etme duyduğunu belirterek, “Açık ve samimi egzersiz arzusunu açıklama etti” dedi. Fikri Işık görüşmede ABD’nin, PKK’ya karşısında Türkiye’ye daha pozitif destek taahhüdünde bulunduğunu açıklama etti. 

suriye komutan: abdli rakka pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!