SGK ödemelerinde büyük huzur 2 ayı bulan işlemler...

SGK, daha az işlemle daha kısa sürede sorunun çözülmesi için harekete geçti. Artık aylarca süren işlemler 2-3 gün içinde tamamlanacak.

SGK ödemelerinde büyük huzur 2 ayı bulan işlemler...
SGK ödemelerinde büyük huzur 2 ayı bulan işlemler... Berkant Akkaya

Sosyal Emniyet Kurumunun (SGK) ödediği emekli aylıkları, geçici iş göremezlik parası ile emzirme yardımının da aralarında olduğu kalemlerde yaşanan aksaklıklar, e-Devlet yoluyla artık kolayca çözülebilecek. Kimi süre 2 ayı bulan işlemler, uygulama doğru en geç 2-3 gün içinde tamamlanabilecek.

Bazı ödemelerin aksaklılar sebebiyle vatandaşlara ulaştırılamaması ve Kurum hesabına baştan dönmesi üstüne egzersiz başlatan SGK, daha eksik işlemle daha kısa sürede sorunun çözülmesi için harekete geçti.

Yapılan teknik çalışmaların arkasından, emekli aylıkları, geçici meslek göremezlik parası ile emzirme yardımı gibi vatandaşlara yapılan fakat değişik nedenlerle Kurum hesabına geri dönen bütün ödemelerdeki aksaklıkların giderilmesi için e-Devlet üzerinden basit bir şekilde başvurma imkanı sağlandı.

PARANIN HESABA YATTIĞI ANINDA BİLDİRİLECEK

e-Devlet doğru, hesapta 1 sene süreyle hareket olmadığı için SGK'ya iade edilen gelirler/aylıklar, her ayın 8'i ile 14'ü arasında sigortalı kadar alınmadığı için Kuruma iade edilen tutarlar ile geçici meslek göremezlik ödemesi, emzirme yardımı, şahıs sağlık durumu ödemeleri gibi sigortalıların TC kimlik numarasıyla yapılan ödemelerdeki aksaklıklar en kısa sürede giderilecek.

Daha önceden dilekçeyle dilekçe yapılması sebebiyle kimi süre 2 ayı bulan geri dönen Kurum ödemeleri, e-Devlet üzerinden başvurulup hesap tanımlaması yapılması halinde en geç 2-3 gün içinde vatandaşların hesabına yatırılabilecek.

Öte yandan, vatandaşların e-Devlet üzerinden yaptığı başvuruda sistemle iletişim bilgilerini de paylaşması halinde, ödemenin hesaba aktarıldığı da anında kısa mesaj ve e-posta aracılığıyla bildirilecek.

sgk sosyal güvenlik kurumu e-devlet sgk ödemeleri sosyal güvenlik kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı