Tarihi eseri kaçıracakları son anda önlendi

MUĞLA'da, jandarma ekiplerinin yol kontrolünde ele geçirilen, 17 ile 19. yüzyıllar arası döneme ait tarihi eserlerin, Datça üzerinden Yunanistan'a kaçırılmasının planlandığı belirtildi.

Tarihi eseri kaçıracakları son anda önlendi
Tarihi eseri kaçıracakları son anda önlendi

Muğla Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Muğla-Antalya karayolu Gülağzı mevkisinde geçtiğimiz günlerde yapılan yol kontrolünde, 48 SC 406 plakalı otomobilin bagajında, bez parçalarına sarılı "Hazreti İsa" ve "haç" figürleri bulunan 4 obje ele geçirildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan 4 belirsiz ifadeleri alındıktan daha sonra özgürlük bırakılırken, objeler incelenmek üzere Muğla Müze Müdürlüğüne teslim edildi. 

Müze Müdürlüğüne yan arkeologların incelemesinde 77 santim yüksekliğinde ve 52,5 santim genişliğindeki, üzerinde cepheden çarmıha gerilmiş 26,5 santim yüksekliğinde Hazreti İsa figürü yer alan haçın, Ortodoks kiliselerinde kullanılan Kıpti Haçı'na benzerliği olan orijinal Latin Haçı olduğu belirlendi. 

Haçın kollarının birleştiği merkezde çarmıhta İsa figürü yer alırken, kollarında nokta kabartma bezekler ve kolların direk kısımlarında ise havari betimlemelerinin bulunduğu kaydedildi. Eserin bir kiliseye ait olduğunun değerlendirildiği açıklama edildi. 

Ele geçirilen haç figürlü bardak, dinsel ritüel kabı ve İsa figürlü koku kabının ise 17. ve 19. yüzyıllar arasına tarihlendirilebileceği ve bir kiliseye ait olduğunun düşünebileceği açıklama edildi.

Eserlerin tamamının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında taşınır kültür varlığı niteliği taşıdığı ve alınıp satılmasının, yurt dışına çıkarılmasının yasak olduğu vurgulandı.

Bakır ve pirinçten yapıldığı ve zamanla aşındığı da belirtilmiş eserlerin, Datça üzerinden Yunanistan'a kaçırılmasının planlandığının anlaşıldığı kaydedildi. 

müzelerde iş başvurusu tarihi eser ihbar ikramiyesi müzede çalışmak için ne gerekli tarihi eser olması için kaç yıl geçmesi gerekir bir şeyin tarihi eser olması için
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor